Aktualności

Sezon 2020/2021 – podsumowanie

Ukłony po premierze Śniegu Stanisława Przybyszewskiego w reżyserii Anny Gryszkówny, 12 marca 2021, scena Studio. Oskar Hamerski (Tadeusz), Patrycja Soliman (Ewa), Marta Wągrocka (Siostra/Makryna), Dominika Kluźniak (Bronka), Henryk Simon (Kazimierz) | fot. Małgorzata Szum / Teatr Narodowy

Podsumowujemy trudny sezon 2020/2021, w którym warunki dyktowała przede wszystkim pandemia. Jednak w tym czasie udało się nam zrealizować aż sześć premier, zorganizowaliśmy również bezpłatne premierowe pokazy online rejestracji spektakli Teatru Narodowego.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim widzom i przyjaciołom Teatru, którzy wielokrotnie okazywali nam bezcenne wsparcie i sprawiali, że, mimo tych szczególnych okoliczności, nigdy nie przestaliśmy wierzyć w sens naszej pracy.

W sezonie 2020/2021 na żywo graliśmy, kiedy tylko pozwalała na to sytuacja związana z pandemią. Pokazaliśmy 195 spektakli, gościliśmy ponad 16 tysięcy widzów. Tradycyjnie wzięliśmy udział w odbywającym się w 2020 roku na przełomie września i października Festiwalu Kultury bez Barier→, przedstawiając Letników→ Gorkiego z napisami i audiodeskrypcją.


Karol Pocheć, Mateusz Kmiecik, Jakub Gawlik, Michalina Łabacz, Mariusz Benoit, Marcin Przybylski, Grzegorz Małecki, Jan Frycz, Dominika Kluźniak. Fot. Krzysztof Bieliński
Scena zbiorowa, centralnie: Mateusz Kmiecik (Aleksiej Fiedotik), Jakub Gawlik (Władimir Rode), Michalina Łabacz (Irina) w Trzech siostrach Antona Czechowa w reżyserii Jana Englerta | premiera w Teatrze Narodowym, w sali Bogusławskiego 27 lutego 2021 | fot. Krzysztof Bieliński

Przygotowaliśmy sześć premier.

W sali Bogusławskiego pokazaliśmy rzecz o niemocy inteligencji – Czechowowskie Trzy siostry→ w reżyserii Jana Englerta oraz opowieść o postkolonialnym porządku i wielu wymiarach tajemnicy – Piknik pod Wiszącą Skałą→ wg Lindsay w inscenizacji Leny Frankiewicz.

Na scenie przy Wierzbowej odbyła się premiera spektaklu, w którym krzyżują się drogi świętości i opętania – Matki Joanny od Aniołów→ Iwaszkiewicza w realizacji Wojciecha Farugi, a także prapremiera dramatu opowiadającego o Ruth Berlau, kochance i współpracowniczce Bertolta Brechta. Skórę węża→ napisał i wyreżyserował Artur Urbański.

Na scenie Studio pokazaliśmy przedstawienie, w którym wiwisekcji poddane zostają dusza artystki i trudne rodzinne relacje – Sonatę jesienną→ Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego oraz spektakl o ludzkich tęsknotach, pożądaniach, miłościach... – młodopolski Śnieg→ Przybyszewskiego na scenę przeniosła Anna Gryszkówna.


Kadr z przedstawienia Dziady w inscenizacji Eimuntasa Nekrošiusa | premiera w Teatrze Narodowym, w sali Bogusławskiego 10 marca 2016 | rejestracja przedstawienia: Michał Januszaniec, 20 marca 2019

Na kanale TEATR NARODOWY-YouTube zrealizowaliśmy bezpłatne premierowe pokazy online rejestracji spektakli. W maju 2020 przedstawiliśmy Mickiewiczowskie Dziady→ w reżyserii litewskiego mistrza teatru, Eimuntasa Nekrošiusa, spektakl, który został ogłoszony wydarzeniem International Online Theatre Festival IOTF’2020. W sezonie 2020/2021 kontynuowaliśmy pokazy online inscenizacji wielkich dzieł romantycznych. Przedstawiliśmy przygotowanego z okazji 250-lecia Teatru Narodowego Kordiana→ Słowackiego w reżyserii Jana Englerta. Oba spektakle prezentowane były z napisami w języku angielskim. Pokazaliśmy także arcydzieło romantyzmu europejskiego – Woyzecka→ Büchnera w reżyserii Piotra Cieplaka.

Widzowie bardzo licznie zaszczycili nas swoją obecnością; do odbiorców z różnych zakątków Polski dołączyli widzowie z Europy i świata. Trzy przedstawienia miały ponad 37 tysięcy wyświetleń, a łączy czas ich oglądania wyniósł niemal 13 i pół tysiąca godzin!


Przypominamy inscenizację Kartoteki Tadeusza Różewicza w reżyserii Kazimierza Kutza | premiera w Teatrze Narodowym 29 maja 1999 | fot. Stefan Okołowicz

Nadal dostępny jest, zrealizowany przez nas w 2020 roku, artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier→ w wykonaniu Aktorów Teatru Narodowego. Cykl przedstawia polską poezję z przestrzeni kilku wieków z utworami Reja, Kochanowskiego, Sępa Szarzyńskiego, Słowackiego, Norwida, Miłosza, Ginczanki, Różewicza… i wielu innych autorów. Przy projekcie współpracowaliśmy z Fundacją Kultury bez Barier, która przygotowała napisy oraz interpretację w polskim języku migowym.

Teatr Narodowy był także partnerem filmowego internetowego projektu scenarzystki i reżyserki Leny Frankiewicz – cyklu AKTORZY/SENIORZY→, na który złożyły się rozmowy o teatrze z seniorkami i seniorami zawodu aktorskiego.

Rok 2021 poświęcamy pamięci wielkich polskich pisarzy, których twórczość jest szczególnie ważna dla teatru. W Roku Cypriana Kamila Norwida oraz Roku Tadeusza Różewicza na profilach Teatru w mediach społecznościowych przypominamy wystawienia ich utworów w Teatrze Narodowym.


Zapraszamy do Teatru Narodowego po przerwie wakacyjnej, pierwsze przedstawienie zagramy 28 sierpnia. Wśród propozycji bogatego jesiennego repertuaru sześć premier zrealizowanych w obecnym sezonie – w sumie w sierpniu, wrześniu, październiku i listopadzie na trzech scenach zagramy dla Państwa dwadzieścia siedem tytułów!

Jednocześnie pracujemy nad kolejnymi realizacjami. Jeszcze w czerwcu rozpoczęły się próby do Zamku→ Kafki w reżyserii Pawła Miśkiewicza oraz Szekspirowskiego Wieczoru Trzech Króli albo Co chcecie→ w inscenizacji Piotra Cieplaka. Zaplanowaliśmy również Barona Münchhausena dla dorosłych→, prapremierę dramatu Macieja Wojtyszki w reżyserii autora i premierę Schillerowskiej Marii Stuart w realizacji Grzegorza Wiśniewskiego.
 • Twoja głowa spadnie | premiera MARII STUART

  „Moja głowa była celem tych spisków, lecz to twoja spadnie!” W roli Elżbiety – Danuta Stenka, w roli Marii Stuart – Wiktoria Gorodeckaja. 

 • W próbach: MARIA STUART

  Premiera wielkiego dramatu politycznego – Marii Stuart Friedricha Schillera w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego już 21 maja na dużej scenie Teatru. 


 • Żegnamy Ignacego Gogolewskiego

  Z ogromnym smutkiem żegnamy Ignacego Gogolewskiego, jednego z najwybitniejszych aktorów Teatru Narodowego. 

 • Żegnamy Jerzego Trelę

  Z wielkim żalem żegnamy Jerzego Trelę, wybitnego aktora, który należał do zespołu Teatru Narodowego w latach 1998–2000. 

 • Justyna Kowalska i Mateusz Rusin nagrodzeni!

  Justyna Kowalska i Mateusz Rusin z trzecią nagrodą aktorską 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych za role w Tchnieniu Macmillana w reżyserii Grzegorza Małeckiego. Gratulujemy!

 • GRZEGORZEWSKI – konferencja naukowa

  Teatr Narodowy jest partnerem odbywającej się w Akademii Teatralnej w dniach 16 i 17 maja konferencji naukowej Grzegorzewski. Wrażliwość. Wyobraźnia. Zapraszamy!

 • Solidarni z Ukrainą | Солідарні з Україною

  Zespół Teatru Narodowego solidaryzuje się z Ukraińcami, walczącymi o niepodległość swojej ojczyzny. 

 • PCHŁA SZACHRAJKA | «Блоха Шахрайка»

  Na pokazy Pchły Szachrajki 3 maja zaprosiliśmy dzieci ewakuowane z ogarniętej wojną Ukrainy. 3-го травня ми запросили дітей, евакуйованих із зруйнованої війною України.

 • BARON MÜNCHHAUSEN... – odwołane spektakle

  Z przykrością zawiadamiamy, że przedstawienia Barona... 19, 20, 21 i 22 maja zostały odwołane; informujemy o dodatkowym terminie spektaklu 17 maja.

 • Repertuar majowy

  Premiera Marii Stuart Schillera w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Wśród majowych spektakli – Piknik pod Wiszącą Skałą wg Lindsay. 

 • Czerwiec na scenach Narodowego

  Na afiszu m.in. spektakle na podstawie tekstów polskich autorów – Jak być kochaną Brandysa oraz Matka Joanna od Aniołów Iwaszkiewicza. 

 • TEATR DLA SENIORÓW w maju

  W ofercie promocyjnej siedem tytułów, w tym Ułani Rymkiewicza oraz Letnicy Gorkiego. 

 • TEATR DLA STUDENTÓW w maju

  Bilety w promocyjnych cenach na siedem tytułów, wśród propozycji – Jak być kochaną Brandysa i Kilka dziewczyn LaBute’a. 

 • TEATR DLA SENIORÓW w czerwcu

  Seniorzy mogą skorzystać z oferty promocyjnej na siedem tytułów, wśród propozycji – Zemsta nietoperza Straussa i Twórcy obrazów Enquista. 

 • TEATR DLA STUDENTÓW w czerwcu

  Bilety w promocyjnych cenach dla studentów na siedem tytułów – w ofercie m.in. Gombrowiczowski Ślub oraz Skóra węża Urbańskiego. 

 • Cykl SCENA MŁODYCH

  Zapraszamy na majowe przedstawienia. Gramy Lunapark z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego oraz Kamień wg Bronki Nowickiej.  

 • DEJMEK Raszewskiej z nagrodą PTBT!

  Wydana przez Teatr Narodowy książka Dejmek Magdaleny Raszewskiej otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. 

 • 80. urodziny Ewy Wiśniewskiej

  25 kwietnia Ewa Wiśniewska obchodzi 80. urodziny! Jubilatce życzymy pogody ducha, radości, artystycznych zachwytów i kolejnych aktorskich wyzwań. 

 • Vouchery do Teatru Narodowego

  Długoterminowe vouchery do Teatru Narodowego to doskonały podarunek. Są dostępne online oraz w kasach Teatru. 

 • BARON MÜNCHHAUSEN... – recenzje po prapremierze

  Baron Münchhausen dla dorosłych autorstwa i w reżyserii Macieja Wojtyszki – recenzje po prapremierze. 
 • Z bagna za włosy. Rozmowa z Maciejem Wojtyszką

  Maciej Wojtyszko o Münchhausenie: „Jego sposób myślenia jest nam potrzebny zawsze, tym bardziej, im bardziej musimy się wyciągać za włosy. Z bagna albo i szamba”. 

 • Książę Łgarzy | Münchhausen w Narodowym

  Baron Münchhausen dla dorosłych – Maciej Wojtyszko główną postacią swojego dramatu uczynił uosobienie bajecznej mistyfikacji, łgarstwa, nieokiełzanej fantazji. 

 • TEATR MÓJ WIDZĘ... – rozmowy z aktorkami i aktorami

  Kinga Ilgner rozmawia z: Anną Seniuk, Małgorzatą Kożuchowską, Gabrielą Muskałą, Janem Englertem, Jerzym Radziwiłowiczem, Marcinem Hycnarem. Partnerem cyklu jest Teatr Narodowy.

 • Premiery w sezonie 2021/2022

  Przed nami ostatnia premiera sezonu – Maria Stuart Schillera w realizacji Grzegorza Wiśniewskiego 
 • Danuta Stenka nagrodzona na Festiwalu BOSKA KOMEDIA

  Danuta Stenka za rolę Charlotty w Sonacie jesiennej otrzymała nagrodę aktorską na Festiwalu BOSKA KOMEDIA w Krakowie. Gratulujemy!

 • WIECZÓR TRZECH KRÓLI – recenzje

  Przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów po premierze Wieczoru Trzech Króli albo Co chcecie w reżyserii Piotra Cieplaka.

 • Miłosne gry pozorów. Gramy Shakespeare’a!

  Miłosne intrygi, zamiany ról, gry pozorów, dźwiękowa feeria – Wieczór Trzech Króli w inscenizacji Piotra Cieplaka. Premiera spektaklu odbyła się 4 grudnia 2021.

 • Rozmowa z Piotrem Cieplakiem

  „To będzie spektakl o bogactwie, wielości odcieni, jakie słowo »miłość« może ze sobą nieść” – mówi Piotr Cieplak, który pracuje nad inscenizacją Wieczoru Trzech Króli.

 • Ranking TEATRU – Narodowy wśród najlepszych!

  Twórcy i spektakle Teatru Narodowego zostali wymienieni w wielu kategoriach ankiety miesięcznika TEATR „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2020/2021”.

 • Recenzenci o ZAMKU

  Odnotowujemy recenzje i opinie po premierze Zamku Kafki w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

 • „Gdzie jest mój zamek?” | Kafka w Narodowym

  Zamek w reżyserii Pawła Miśkiewicza – ta przypowieść o ludzkim losie każe badać granice własnej wolności. Na premierę przedstawienia zaprosiliśmy 6 listopada 2021.

 • Bez polisy ubezpieczeniowej. Paweł Miśkiewicz o ZAMKU

  Paweł Miśkiewicz mówi o pracy nad Zamkiem Kafki: „K., główny bohater Zamku, przynosi swoje ziarno prawdy, by »zapalić« do wolnościowego zrywu”.

 • Danuta Stenka uhonorowana Nagrodą im. Zelwerowicza!

  Danuta Stenka została laureatką Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę Charlotty w Sonacie jesiennej. Gratulujemy!

 • Jarosław Gajewski laureatem Nagrody Ministra

  Jarosław Gajewski otrzymał Nagrodę Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w kategorii „Teatr”. Gratulujemy!

 • SONATA JESIENNA w Kaliszu – nagrody za kreacje aktorskie!

  Danuta Stenka z Grand Prix, Zuzanna Saporznikow ze Specjalną Nagrodą Aktorską – nagrodami 61. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Gratulujemy!

 • Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida dla Danuty Stenki!

  Danuta Stenka została uhonorowana Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida za rolę Charlotty w Bergmanowskiej Sonacie jesiennej. Gratulujemy!

 • Wielka Nagroda „Dwóch Teatrów” dla Ewy Wiśniewskiej

  Ewa Wiśniewska została uhonorowana Wielką Nagrodą Festiwalu „Dwa Teatry” za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. Gratulujemy!

 • Sezon 2020/2021 – podsumowanie

  Podsumowujemy sezon 2020/2021. Dziękujemy wszystkim widzom i przyjaciołom Teatru, którzy w tym trudnym czasie okazywali nam bezcenne wsparcie. 

 • PIKNIK POD WISZĄCĄ SKAŁĄ – recenzje

  Przedstawiamy opinie recenzentów o Pikniku pod Wiszącą Skałą wg Joan Lindsay w reżyserii Leny Frankiewicz.

 • Premiera PIKNIKU POD WISZĄCĄ SKAŁĄ

  Konserwatywna pensja Pani Appleyard i siły świata nadprzyrodzonego – premiera Pikniku pod Wiszącą Skałą w reżyserii Leny Frankiewicz odbyła się 29 maja 2021.

 • Najpierw trzeba zasnąć. Rozmowa z Leną Frankiewicz


  „Trzy dziewczyny ściągają gorsety i wiedzione przez sen wchodzą do Skały – co to znaczy?” – zastanawia się Lena Frankiewicz, reżyserka Pikniku.

 • Recenzje po prapremierze SKÓRY WĘŻA

  Skórę węża autorstwa i w reżyserii Artura Urbańskiego oceniają recenzenci i teatralni blogerzy.


 • Prapremiera SKÓRY WĘŻA

  Artur Urbański przygotował sceniczną interpretację własnego dramatu. Prapremiera Skóry węża odbyła się 27 maja 2021.


 • Wykluczona. Rozmowa z Arturem Urbańskim

  Reżyser o pracy nad dramatem swojego autorstwa. Skóra węża to opowieść o słynnych twórcach: Swinarskim, Brechcie i jego byłej kochance – Ruth Berlau.

 • Recenzenci o ŚNIEGU


  Recenzenci i teatralni blogerzy piszą o Śniegu Przybyszewskiego w reżyserii Anny Gryszkówny.

 • ŚNIEG | Trzeba iść za gwiazdami

  Intensywność relacji, uwikłanie w namiętności, zmaganie z podskórnymi tęsknotami. Premiera Śniegu odbyła się 12 marca 2021.
 • Na początku jest... tęsknota. Rozmowa z Anną Gryszkówną

  „Tęsknota jest uczuciem bliskim każdej z postaci Śniegu” – podkreśla reżyserka Anna Gryszkówna w rozmowie o pracy nad dramatem Przybyszewskiego.
 • Recenzje po premierze TRZECH SIÓSTR

  Odnotowujemy pierwsze recenzje po premierze Trzech sióstr Czechowa w inscenizacji Jana Englerta.


 • TRZY SIOSTRY | Nasze czasy wydadzą się kanciaste

  W spektaklu Jana Englerta sytuacja ogromnieje w intensywności doznań. Czy ucieczka z trywialnej codzienności jest jeszcze możliwa? Na premierę Trzech sióstr zaprosiliśmy 27 lutego 2021.

 • Na grzechy zawsze mamy alibi. Rozmowa z reżyserem

  „Ten dramat idealnie współgra ze współczesnością” – podkreśla Jan Englert, reżyser Czechowowskich Trzech sióstr.

 • Recenzje SONATY JESIENNEJ

  Opinie krytyków o Sonacie jesiennej Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

 • SONATA JESIENNA. Motywy główne

  Intymny dramat rodzinny, pytania o życiowe i artystyczne spełnienie, międzyludzkie więzy, przemijanie. Premiera Sonaty jesiennej odbyła się 10 października 2020.

 • Danuta Stenka z Nagrodą im. Ireny Solskiej!

  Danuta Stenka została uhonorowana Nagrodą im. Ireny Solskiej za wybitne osiągnięcia aktorskie. Gratulujemy!


 • Recenzje po premierze MATKI JOANNY...

  Pierwsza premiera sezonu 2020/2021 – Matka Joanna od Aniołów Iwaszkiewicza w reżyserii Wojciecha Farugi w ocenie teatralnych krytyków

 • MATKA JOANNA… | Rozmowa z reżyserem

  „Najważniejszym tematem jest próba zrozumienia doświadczenia mistycznego” – podkreśla Wojciech Faruga, reżyser Matki Joanny od Aniołów Iwaszkiewicza.


 • Świętość i grzech – MATKA JOANNA...

  Doczesność i wieczność, świętość i grzech – perspektywa jest szeroka. Powstał spektakl o granicznych doświadczeniach. Premiera Matki Joanny... odbyła się 5 września 2020.

 • Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier

  Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.


Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookie, kliknij tutaj