Aktualności
80. urodziny Ewy Wiśniewskiej
25/04/2022
25 kwietnia Ewa Wiśniewska obchodzi 80. urodziny! Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że jest w naszym zespole. Jubilatce życzymy pogody ducha, radości, artystycznych zachwytów i kolejnych aktorskich wyzwań.
W Teatrze Narodowym aktorski kunszt Ewy Wiśniewskiej można podziwiać w znakomitych rolach: Laury w Kordianie→ Słowackiego w reżyserii Jana Englerta, Jakobiny w Baronie Münchhausenie dla dorosłych→ autorstwa i w reżyserii Macieja Wojtyszki oraz Pani Appleyard w Pikniku pod Wisząca Skałą→ wg Lindsay w inscenizacji Leny Frankiewicz.
„Moje życie ułożyło się tak, że zamiast pianistki zostałam aktorką. I w dalszym ciągu kocham ten zawód. Mimo różnych tąpnięć, kryzysów czy niepewności, które co jakiś czas mnie nachodzą” – mówi aktorka w wywiadzie udzielonym ostatnio Michałowi Misiorkowi. – „Dla mnie sztuka wielokrotnie była kołem ratunkowym. Dzięki niej w trudnych momentach mogłam odciąć się od rzeczywistości, zapomnieć o problemach i zanurzyć się w innym świecie” (czytaj więcej →). „Teatr jest dla aktora szkołą wszystkiego, co istotne: dyscypliny, kindersztuby, pokory” – podkreślała z kolei w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim (czytaj więcej →)
Ewa Wiśniewska, laureatka wielu nagród artystycznych, w ostatnich latach otrzymała narody za całokształt twórczości. Za wybitne osiągnięcia aktorskie w teatrze dramatycznym, telewizyjnym i radiowym została uhonorowana Wielkim Splendorem (2016), Nagrodą im. Ireny Solskiej (2018) oraz Nagrodą Festiwalu „Dwa Teatry” (2021). Została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2003), Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2007) oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2017).
Na deskach Narodowego Ewa Wiśniewska grała u Jerzego Jarockiego w Błądzeniu wg Gombrowicza, wcielając się w postaci Cioci, Królowej Małgorzaty, Matki, Hrabiny (2004). Była Eugenią w drapieżnym, przenikliwym Tangu Sławomira Mrożka w interpretacji Jerzego Jarockiego (2009), Marią Soderini w Lorenzacciu Alfreda de Musseta w reżyserii Jacquesa Lassalle’a (2011), Hrabiną w Aktorze Cypriana Kamila Norwida w scenicznej interpretacji Michała Zadary (2012) oraz Ciotką Walerką z Pożegnań Stanisława Dygata w przedstawieniu Agnieszki Glińskiej (2012).
W sezonie jubileuszowym Narodowej Sceny 2015/2016 stworzyła postać Laury I w Kordianie Juliusza Słowackiego, przedstawieniu przygotowanym przez Jana Englerta z okazji 250 rocznicy powstania Teatru Narodowego (2015). Występowała w inscenizowanych czytaniach arcypoematu Mickiewicza, cyklu PAN TADEUSZ – wszystkie słowa zrealizowanym przez Piotra Cieplaka; brała udział w czytaniu Księgi VIII Zajazd, Księgi IX Bitwa oraz Księgi XI Rok 1812.
Aktorkę można było oglądać także w dramacie współczesnym – jako Panią Smith w Łysej śpiewaczce Eugene’a Ionesco, realizacji Macieja Prusa (2013) i Dużą Mamę z Kotki na gorącym blaszanym dachu Tennessee Williamsa w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza (2013). Stworzyła przejmujący portret Madame de Montreuil w Madame de Sade Yukio Mishimy, spektaklu w reżyserii Macieja Prusa (2016).
Role Ewy Wiśniewskiej w Teatrze Narodowym: