Aktualności
„Wieczór Trzech Króli” na 26. Festiwalu Szekspirowskim
22/06/2022
Wiktoria Gorodeckaja (Oliwia), Michalina Łabacz [Viola (Cesario)] w Wieczorze Trzech Króli Shakespeare’a w reżyserii Piotra Cieplaka. Fot. Krzysztof Bieliński
Wieczór Trzech Króli albo Co chcecie → w reżyserii Piotra Cieplaka 3 sierpnia przedstawimy na 26. Festiwalu Szekspirowskim. Przedstawienie znalazło się w finale Konkursu o Złotego Yoricka na najlepszą inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira.
Wieczór Trzech Króli w inscenizacji Piotra Cieplaka wydobywa muzyczność jednej z najważniejszych komedii Shakespeare’a. W feeri płynących ze sceny dźwięków jesteśmy świadkami intryg, gier pozorów i przede wszystkim miłości w jej najróżniejszych barwach i odmianach. „Jest to pierwszy polski Szekspir zrobiony »po angielsku«, z lekkością i wdziękiem, nasycony muzyką, czyli miłością, bazujący na vis comica aktorów narodowej sceny, wierzę, że trzeba ufać konwencjom szekspirowskim, a nie grać przeciwko nim w poszukiwaniu czarnego rdzenia komedii. Cieplak zrobił przedstawienie z miłości do teatru i z miłości do ludzi, którzy teatr robią i tych, którzy go oglądają” – podkreślał Łukasz Drewniak w konkursowym uzasadnieniu.
Michalina Łabacz [Viola (Cesario)], Wiktoria Gorodeckaja (Oliwia), Cezary Kosiński (Błazen), Oskar Hamerski (Książę), Henryk Simon (Sebastian) w Wieczorze Trzech Króli Shakespeare’a w reżyserii Piotra Cieplaka. Fot. Krzysztof Bieliński
Festiwal Szekspirowski to międzynarodowe wydarzenie teatralne, na którym prezentowane są najlepsze szekspirowskie spektakle z całego świata. W tym roku będzie można zobaczyć przedstawienia z Włoch, Danii, Stanów Zjednoczonych, Czech, Norwegii oraz Polski. Tematem przewodnim 26. edycji Festiwalu jest hasło: „Między niebem a sceną. Po burzy”, nawiązujące do goszczących na Festiwalu trzech skrajnie różnych zagranicznych inscenizacji Burzy oraz do burz przetaczających się obecnie przez świat – politycznych, pandemicznych, klimatycznych i tych związanych z kondycją człowieka. Jest także odwołaniem do tytułu wydanej w 2002 roku książki prof. Jerzego Limona pt. „Między niebem a sceną”.
Podczas Festiwalu odbywa się finał Konkursu o Złotego Yoricka na najlepszą polską inscenizację sztuk Szekspira. „Złoty Yorick to także próba uchwycenia na gorąco wszystkich istotnych zmian dokonujących się w polskim czytaniu Szekspira – mówił Łukasz Drewniak, selekcjoner Konkursu. – Wielkim walorem tegorocznych polskich inscenizacji szekspirowskich była ich różnorodność gatunkowa: utwory Stratfordczyka przekładano na język tańca i technologię virtual reality, wypełniano je wszechobecnym żywiołem muzycznym. Charakterystyczny był wzrost znaczenia szekspirowskich komedii, wynikający z potrzeby śmiechu i doznania absurdu, chęci odreagowania ponurej rzeczywistości wojennej i popandemicznej”.
W czasie Festiwalu odbywa się także konkurs SzekspirOFF, w którym uczestniczą artyści i zespoły pozainstytucjonalne. Spektaklom towarzyszą warsztaty, spotkania z twórcami, próby otwarte i debaty, czyli program edukacyjny, w tym roku pod nazwą „Burza mózgów”.
26. Festiwal Szekspirowski / zobacz program →
Wieczór Trzech Króli albo Co Chcecie na 26. Festiwalu Szekspirowskim / czytaj więcej →