Aktualności

80. urodziny Anny Seniuk

17 listopada Anna Seniuk obchodzi 80 urodziny! Jubilatce składamy z tej okazji najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności. Jesteśmy szczęśliwi i zaszczyceni, że jest w zespole Teatru i możemy cieszyć się jej obecnością na naszych scenach. 

Anna Seniuk w roli Selmy Lagerlöf w Twórcach obrazów Enquista w reżyserii Artura Urbańskiego. 

W jednym z wywiadów Anna Seniuk powiedziała: „Patrząc na swoje życie, mogę powiedzieć, że wszystkie dramatyczne doświadczenia, niektóre tragiczne, zawsze – nie od razu, ale po latach – okazały się potrzebne. Zmusiły mnie do zmiany myślenia, postępowania, a przede wszystkim do refleksji. Moja córka w książce o mnie pisze, że ja zawsze sobie dam radę, ponieważ jestem jak czarnoziem ukraiński. Urodziłam się w Stanisławowie”.

Wybitna i tak niezwykle lubiana przez publiczność aktorka debiutowała w Starym Teatrze w Krakowie w 1964 roku. Zaangażowana była i sukcesy odnosiła również w teatrach warszawskich: Ateneum, Powszechnym i Polskim. Zdobyła wielką popularność rolami filmowymi, telewizyjnymi i radiowymi. Wiele roczników studentów Akademii Teatralnej w Warszawie wspomina Annę Seniuk jako oddanego i zasłużonego pedagoga.

W Teatrze Narodowym pracuje od blisko 20 lat. Pamiętamy jej świetne role w przedstawieniach Jerzego Jarockiego: Kulkę w Kosmosie wg Gombrowicza i Czelcową w Miłości na Krymie Mrożka, a także w spektaklach Jana Englerta: Babakinę w Iwanowie Czechowa i Lewiwę w Udręce życia Levina. Aktorka zagrała również Lindę w Śmierci komiwojażera Millera w reżyserii Kazimierza Kutza i Panią Martin w Łysej śpiewaczce Ionesco w reżyserii Macieja Prusa oraz rolę Weroniki Adamczyk w sztuce 2 maja Saramonowicza w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Wystąpiła w cyklu inscenizowanych czytań Pana Tadeusza, przygotowanych przez Piotra Cieplaka – dobrze pamiętamy jej inwokację do borów litewskich.

W tym sezonie Annę Seniuk możemy podziwiać w spektaklu Twórcy obrazów Enquista w reżyserii Artura Urbańskiego, gdzie stworzyła znakomitą rolę Selmy Lagerlöf oraz jako Ciotunię w Ułanach Rymkiewicza w reżyserii Piotra Cieplaka. Za kreacje w obu tych przedstawieniach aktorka została uhonorowana Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza. Anna Seniuk wyreżyserowała także w Teatrze Narodowym cieszący się niesłabnącym powodzeniem spektakl dla dzieci i ich rodziców Pchła Szachrajka Brzechwy. Dokonała w nim sukcesji swej mistrzowskiej tytułowej roli na rzecz Ewy Konstancji Bułhak.

Anna Seniuk jest laureatką wielu plebiscytów i nagród na festiwalach teatralnych. Uhonorowano ją m.in. Nagrodą im. Ireny Solskiej za całokształt osiągnięć aktorskich ze szczególnym uwzględnieniem kreacji w sztukach Fredry, Gombrowicza, Ionesco i Levina, a także Wielkim Splendorem za role w Teatrze Polskiego Radia, Wielką Nagrodą Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze TV oraz tytułem Mistrza Mowy Polskiej, jak również Nagrodą im. Św. Brata Alberta. Została odznaczona Medalem Gloria Artis i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ad Multos Annos!

Biogram Anny Seniuk →


TEATR MÓJ WIDZĘ… – rozmowa z Anną Seniuk

Ponad pół wieku w teatrze! O początkach kariery i skoku przez Sukiennice, scenie, reżyserach, pracy nad rolami i pracy pedagogicznej, w której najważniejsze, by nie kłamać mówi Anna Seniuk w rozmowie z Kingą Ilgner w cyklu TEATR MÓJ WIDZĘ... →

„W człowieku zawsze była taka atawistyczna chęć przeniesienia się do innego świata, do świata marzeń i relacji. W teatrze możemy marzyć. (…) Nie chodzi przecież tylko o to, żeby grać jak najwięcej, grać największe role, ale o to, z jakimi ludźmi się obcuje, z jakimi ludźmi się gra, z jakimi osobowościami, z jakimi autorytetami. (…) Jeżeli aktor wszystko wie, to powinien pożegnać się ze sceną. Najfajniejszy jest moment poszukiwania, drążenia w materii. Dobrze by było, gdyby ta materia była dobrą literaturą, bo bez literatury nie ma teatru”.


Role Anny Seniuk w Teatrze Narodowym – galeria:

 • Międzynarodowy Dzień Teatru 2023

  Wspólne święto nas wszystkich – ludzi teatru i widzów! Z tej okazji dziękujemy wszystkim tym, dla których teatr jest ważnym miejscem spotkań. Bądźmy razem!

 • Aktorki i aktorzy TN z Medalami Gloria Artis

  Małgorzata Kożuchowska, Sławomira Łozińska, Jarosław Gajewski i Arkadiusz Janiczek zostali uhonorowani Medalami Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

 • ALICJI KRAINA CZARÓW – recenzje

  „Wielka imaginacja. Wielka fantazja. Wielka wyobraźnia”, „piękny spektakl” – recenzje po premierze ALICJI KRAINY CZARÓW wg Carrolla w reżyserii Sławomira Narlocha. 

 • Repertuar marzec – maj 2023

  Premiery – w marcu Alicji Kraina Czarów wg Carrolla, a w maju Komediant Bernharda! Ponadto na trzech scenach Teatru wiele tytułów, w tym Księgi Jakubowe.

 • Oferty promocyjne

  Comiesięczne programy TEATR DLA SENIORÓW, TEATR DLA STUDENTÓW (obecnie w ofercie propozycje od marca do maja) oraz inne aktualne promocje. 

 • ZEMSTA NIETOPERZA – odwołane marcowe spektakle

  Z przykrością zawiadamiamy, iż z przyczyn technicznych przedstawienia ZEMSTY NIETOPERZA w dniach 29 i 30 marca zostały odwołane. Przepraszamy. Teatr zwraca pieniądze za bilety. 

 • TARTUFFE – odwołane kwietniowe spektakle

  Z przykrością informujemy, że z powodu choroby aktora spektakle Tartuffe’a w dniach 4 i 5 kwietnia zostały odwołane. Przepraszamy. Teatr zwraca pieniądze za bilety.  
 • 15 kwietnia | ALICJI KRAINA... z tłumaczeniem na PJM

  Spektakl Alicji Kraina Czarów w dniu 15 kwietnia przedstawimy z tłumaczeniem na polski język migowy (PJM). Serdecznie zapraszamy!

 • Na wyspach pamięci. Rozmowa ze Sławomirem Narlochem

  „To opowieść o pamięci i fascynującej rzeczywistości pełnej zagadek i paradoksów. Tu i teraz – dziś jest czas na Alicji Krainę Czarów” – mówi Sławomir Narloch, reżyser spektaklu. 

 • MUZYKA TO CZAS

  Przedstawiamy muzyczną zapowiedź Alicji Krainy Czarów! W roli Szalonego Kapelusznika – Paweł Paprocki. 

 • Wskazówki zegara | premiera ALICJI...

  Czy można pamiętać do przodu? Odwrócić czas? Zatrzymać wspomnienia? Alicji Kraina Czarów wg Lewisa Carrolla w reżyserii Sławomira Narlocha.

 • Piotr Cieplak z Nagrodą im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya

  Piotr Cieplak został wyróżniony Nagrodą im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya za wybitne osiągnięcia w sztuce reżyserskiej, ze szczególnym uwzględnieniem spektakli realizowanych w Teatrze Narodowym.

 • Jan Englert – jubileusz 45-lecia pracy reżyserskiej

  Jan Englert po raz pierwszy reżyserował w 1978 roku. Jego najnowszą pracą reżyserską jest zrealizowany w Teatrze Narodowym Mizantrop Molière’a. 

 • Vouchery do Teatru Narodowego

  Długoterminowe vouchery do Teatru Narodowego to doskonały podarunek. Są dostępne online oraz w kasach Teatru. 

 • MIZANTROP – recenzje po premierze

  Po premierze Mizantropa Molière’a w reżyserii Jana Englerta – przedstawiamy wybór recenzji. 

 • Niejednoznaczność | Molière w Narodowym

  Pytania o nasz stosunek do świata i postawę wobec innych, o egoizm i empatię – premiera Mizantropa Molière’a odbyła się 10 grudnia na scenie Studio. 

 • Szlachetność i profity. Rozmowa z Janem Englertem

  „Rozkrok między szlachetnością a interesownością, pychą a skromnością – to jest najciekawsze” – mówi Jan Englert, reżyser Mizantropa

 • KSIĘGI JAKUBOWE – wybór recenzji

  Przedstawiamy fragmenty recenzji, które ukazały się po premierze Ksiąg Jakubowych Olgi Tokarczuk w reżyserii Michała Zadary.

 • My z nich | rozmowa z Michałem Zadarą

  „My, współcześni Polacy, jesteśmy spadkobiercami bardzo różnych tradycji, narodowości, praktyk” – mówi Michał Zadara, reżyser Ksiąg Jakubowych.

 • Dziedzictwo | premiera KSIĄG JAKUBOWYCH

  Nasi przodkowie, tożsamość i przyszłość – Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk w inscenizacji Michała Zadary.

 • DEKALOG – recenzje po premierze

  Przedstawiamy wybór recenzji po premierze Dekalogu Kieślowskiego / Piesiewicza w reżyserii Wojciecha Farugi.  

 • Rozmowa z Wojciechem Farugą o DEKALOGU

  „Wydaje mi się, że rozważania: co jest dobre, co złe, co trzeba, a czego nie wolno, są teraz, kiedy ten świat po raz kolejny nam się wymknął, wyjątkowo ważne” – mówi reżyser Dekalogu.

 • Po pierwsze człowiek | premiera DEKALOGU

  Wojciech Faruga sięgnął po ikoniczne dzieło polskiego filmu, przemyślane na nowo po ponad trzech dekadach. 

 • Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej

  Z radością informujemy, że zrealizowany przez nas program dla szkół KLASA TN zdobył III nagrodę 13. edycji Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej.

 • Solidarni z Ukrainą | Солідарні з Україною

  Zespół Teatru Narodowego solidaryzuje się z Ukraińcami, walczącymi o niepodległość swojej ojczyzny. 

 • TEATR MÓJ WIDZĘ... – rozmowy z aktorkami i aktorami

  Kinga Ilgner rozmawia z: Anną Seniuk, Małgorzatą Kożuchowską, Gabrielą Muskałą, Janem Englertem, Jerzym Radziwiłowiczem, Marcinem Hycnarem. Partnerem cyklu jest Teatr Narodowy.

 • DEJMEK Raszewskiej z nagrodą PTBT!

  Wydana przez Teatr Narodowy książka Dejmek Magdaleny Raszewskiej otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. 

 • Cykl AKTORZY/SENIORZY

  Teatr Narodowy jest partnerem internetowego projektu Leny Frankiewicz, filmowego cyklu, na który składają się rozmowy o teatrze z seniorkami i seniorami zawodu aktorskiego.

 • Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier

  Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.

 • WYKŁADY OTWARTE online (materiały audio)

  Wykłady Teatru Narodowego online dotyczące badań nad twórczością wielkich osobowości polskiej kultury.

 • Przedstawienia Teatru Narodowego online

  Spektakle Teatru Narodowego zrealizowane w Teatrze Telewizji – wybór ze zbiorów Ninateka.pl oraz Vod.TVP. 

 • Teatr Narodowy w Google Cultural Institute

  Wystawę o burzliwych dziejach Narodowej Sceny można oglądać w sieci! Zapraszamy do odwiedzenia Google Cultural Institute.

Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookie, kliknij tutaj