Aktualności
80. urodziny Anny Seniuk
17/11/2022
17 listopada Anna Seniuk obchodzi 80 urodziny! Jubilatce składamy z tej okazji najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności. Jesteśmy szczęśliwi i zaszczyceni, że jest w zespole Teatru i możemy cieszyć się jej obecnością na naszych scenach.
W jednym z wywiadów Anna Seniuk powiedziała: „Patrząc na swoje życie, mogę powiedzieć, że wszystkie dramatyczne doświadczenia, niektóre tragiczne, zawsze – nie od razu, ale po latach – okazały się potrzebne. Zmusiły mnie do zmiany myślenia, postępowania, a przede wszystkim do refleksji. Moja córka w książce o mnie pisze, że ja zawsze sobie dam radę, ponieważ jestem jak czarnoziem ukraiński. Urodziłam się w Stanisławowie”.
Wybitna i tak niezwykle lubiana przez publiczność aktorka debiutowała w Starym Teatrze w Krakowie w 1964 roku. Zaangażowana była i sukcesy odnosiła również w teatrach warszawskich: Ateneum, Powszechnym i Polskim. Zdobyła wielką popularność rolami filmowymi, telewizyjnymi i radiowymi. Wiele roczników studentów Akademii Teatralnej w Warszawie wspomina Annę Seniuk jako oddanego i zasłużonego pedagoga.
W Teatrze Narodowym pracuje od blisko 20 lat. Pamiętamy jej świetne role w przedstawieniach Jerzego Jarockiego: Kulkę w Kosmosie wg Gombrowicza i Czelcową w Miłości na Krymie Mrożka, a także w spektaklach Jana Englerta: Babakinę w Iwanowie Czechowa i Lewiwę w Udręce życia Levina. Aktorka zagrała również Lindę w Śmierci komiwojażera Millera w reżyserii Kazimierza Kutza i Panią Martin w Łysej śpiewaczce Ionesco w reżyserii Macieja Prusa oraz rolę Weroniki Adamczyk w sztuce 2 maja Saramonowicza w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Wystąpiła w cyklu inscenizowanych czytań Pana Tadeusza, przygotowanych przez Piotra Cieplaka – dobrze pamiętamy jej inwokację do borów litewskich.
W tym sezonie Annę Seniuk możemy podziwiać w spektaklu Twórcy obrazów Enquista w reżyserii Artura Urbańskiego, gdzie stworzyła znakomitą rolę Selmy Lagerlöf oraz jako Ciotunię w Ułanach Rymkiewicza w reżyserii Piotra Cieplaka. Za kreacje w obu tych przedstawieniach aktorka została uhonorowana Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza. Anna Seniuk wyreżyserowała także w Teatrze Narodowym cieszący się niesłabnącym powodzeniem spektakl dla dzieci i ich rodziców Pchła Szachrajka Brzechwy. Dokonała w nim sukcesji swej mistrzowskiej tytułowej roli na rzecz Ewy Konstancji Bułhak.
Anna Seniuk jest laureatką wielu plebiscytów i nagród na festiwalach teatralnych. Uhonorowano ją m.in. Nagrodą im. Ireny Solskiej za całokształt osiągnięć aktorskich ze szczególnym uwzględnieniem kreacji w sztukach Fredry, Gombrowicza, Ionesco i Levina, a także Wielkim Splendorem za role w Teatrze Polskiego Radia, Wielką Nagrodą Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze TV oraz tytułem Mistrza Mowy Polskiej, jak również Nagrodą im. Św. Brata Alberta. Została odznaczona Medalem Gloria Artis i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Ad Multos Annos!
TEATR MÓJ WIDZĘ… – rozmowa z Anną Seniuk
Ponad pół wieku w teatrze! O początkach kariery i skoku przez Sukiennice, scenie, reżyserach, pracy nad rolami i pracy pedagogicznej, w której najważniejsze, by nie kłamać mówi Anna Seniuk w rozmowie z Kingą Ilgner w cyklu TEATR MÓJ WIDZĘ... →
Role Anny Seniuk w Teatrze Narodowym – galeria: