Aktualności

Jan Englert – jubileusz 45-lecia pracy reżyserskiej

Próby MIZANTROPA: Beata Ścibakówna, Jan Englert (reżyser), Martyna Kander (scenografka). Fot. Marta Ankiersztejn
Próby Miznatropa: Beata Ścibakówna (asystentka reżysera, Arsinoe), Jan Englert (reżyser), Martyna Kander (autorka scenografii i kostiumów). Fot. Marta Ankiersztejn

Jan Englert po raz pierwszy reżyserował w 1978 roku, była to Nora Ibsena w warszawskim Teatrze Ochoty (premiera: 28 stycznia 1978). Od tego czasu przygotowywał przedstawienia na scenie dramatycznej oraz w Teatrze Telewizji. Jego najnowszą pracą reżyserską jest zrealizowany w Teatrze Narodowym Mizantrop→ Molière’a.

Ważnym autorem w aktorskiej i reżyserskiej drodze twórcy jest Aleksander Fredro. Jan Englert grał w sztukach dramatopisarza, przygotowywał ich reżyserskie interpretacje na scenie dramatycznej oraz w Teatrze Telewizji. W Teatrze Narodowym trzykrotnie sięgał po twórczość komediopisarza, zrealizował Dożywocie→ (2001; zagrał w nim Łatkę), Śluby panieńskie→ (2007; wcielił się w postać Radosta; wersja telewizyjna przedstawienia: 2017) oraz Fredraszki→, także występując w tym spektaklu (2014). W 2013 roku dla Teatru Telewizji wyreżyserował jednoaktówkę Nikt mnie nie zna w cyklu Trzy razy Fredro. Cykl został przygotowany z okazji 60-lecia Teatru Telewizji i 220. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry. Na małym ekranie pokazał także Męża i żonę (2016; wystąpił w roli Hrabiego Wacława). 

W pracy reżyserskiej Jan Englert powracał do tekstów Witkacego, wystawił m.in. Matkę (1984, Teatr Polski w Warszawie), trzykrotnie Bezimienne dzieło (1987, Teatr Polski w Warszawie; 2005, Akademia Teatralna w Warszawie; 2013, Teatr Narodowy→), Onych (1989 ,Teatr Polski w Warszawie), Kurkę Wodną→ (2002, Teatr Narodowy). W Teatrze Telewizji zrealizował Bezimienne dzieło (1988), Kurkę Wodną (1993), W małym dworku (2019; wystąpił w roli Diapanazego Nibka).

Próby MIZANTROPA: Jan Englert (reżyser), Edyta Olszówka (Elianta), Grzegorz Małecki (Alcest). Fot. Marta Ankiersztejn
Próby Mizantropa: Jan Englert (reżyser), Edyta Olszówka (Elianta), Grzegorz Małecki (Alcest). Fot. Marta Ankiersztejn


W Teatrze Narodowym, z którym jako aktor związany jest od 1997 roku, a jako dyrektor artystyczny od roku 2003, przygotowywał reżyserskie interpretacje Molière’a (Szkoła żon→, 2000; w przedstawieniu zagrał Arnolfa), Czechowa (Iwanow→, 2008; Trzy siostry→, 2021) i Calderóna/Rymkiewicza (Księżniczka na opak wywrócona→, 2010). Pracował nad dramatem współczesnym – dał polską prapremierę Władzy→ Deara (2005), zrealizował Udrękę życia→ Levina (2011). Inscenizował Kordiana→. Premiera przedstawienia odbyła się 19 listopada 2015 roku w dniu 250. rocznicy powstania Teatru Narodowego. Z dramatem Słowackiego mierzył się także wcześniej – w 1977 roku grał Mefistofela, Diabła, Doktora w spektaklu przygotowanym przez Erwina Axera (Teatr Współczesny w Warszawie). Dekadę później inscenizował dramat w warszawskim Teatrze Polskim (1987), następnie zrealizował Kordiana w Teatrze Telewizji (1994; w przedstawieniu zagrał Cara).

Wśród realizacji dla Teatru Telewizji znalazły się również Czajka (1986) i Iwanow (1995) Czechowa, Miesiąc na wsi Turgieniewa (1993), dramat romantyczny – Irydion Krasińskiego (1981), Dziady Mickiewicza (1997), Beatryks Cenci (2001; także rola Kardynała Orsiniego) Słowackiego oraz inscenizacje Szekspirowskie – przygotował Hamleta (1985) i  Juliusza Cezara (2005; wystąpił w roli tytułowej). Na małym ekranie pokazał też Przygodę Máraia (2014; rola Pétera Kádára), Spiskowców wg Conrada (2017) i Lato Rittnera (2018; rola Doktora).

Po ponad dwóch dekadach powrócił do dramaturgii Molière’a. Premiera Mizantropa→ w jego reżyserii odbyła się 10 grudnia 2022 na scenie Studio.

Biogram Jana Englerta→

  • Międzynarodowy Dzień Teatru 2023

    Wspólne święto nas wszystkich – ludzi teatru i widzów! Z tej okazji dziękujemy wszystkim tym, dla których teatr jest ważnym miejscem spotkań. Bądźmy razem!

  • Aktorki i aktorzy TN z Medalami Gloria Artis

    Małgorzata Kożuchowska, Sławomira Łozińska, Jarosław Gajewski i Arkadiusz Janiczek zostali uhonorowani Medalami Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

  • ALICJI KRAINA CZARÓW – recenzje

    „Wielka imaginacja. Wielka fantazja. Wielka wyobraźnia”, „piękny spektakl” – recenzje po premierze ALICJI KRAINY CZARÓW wg Carrolla w reżyserii Sławomira Narlocha. 

  • Repertuar marzec – maj 2023

    Premiery – w marcu Alicji Kraina Czarów wg Carrolla, a w maju Komediant Bernharda! Ponadto na trzech scenach Teatru wiele tytułów, w tym Księgi Jakubowe.

  • Oferty promocyjne

    Comiesięczne programy TEATR DLA SENIORÓW, TEATR DLA STUDENTÓW (obecnie w ofercie propozycje od marca do maja) oraz inne aktualne promocje. 

  • ZEMSTA NIETOPERZA – odwołane marcowe spektakle

    Z przykrością zawiadamiamy, iż z przyczyn technicznych przedstawienia ZEMSTY NIETOPERZA w dniach 29 i 30 marca zostały odwołane. Przepraszamy. Teatr zwraca pieniądze za bilety. 

  • TARTUFFE – odwołane kwietniowe spektakle

    Z przykrością informujemy, że z powodu choroby aktora spektakle Tartuffe’a w dniach 4 i 5 kwietnia zostały odwołane. Przepraszamy. Teatr zwraca pieniądze za bilety.  




  • 15 kwietnia | ALICJI KRAINA... z tłumaczeniem na PJM

    Spektakl Alicji Kraina Czarów w dniu 15 kwietnia przedstawimy z tłumaczeniem na polski język migowy (PJM). Serdecznie zapraszamy!

  • Na wyspach pamięci. Rozmowa ze Sławomirem Narlochem

    „To opowieść o pamięci i fascynującej rzeczywistości pełnej zagadek i paradoksów. Tu i teraz – dziś jest czas na Alicji Krainę Czarów” – mówi Sławomir Narloch, reżyser spektaklu. 

  • MUZYKA TO CZAS

    Przedstawiamy muzyczną zapowiedź Alicji Krainy Czarów! W roli Szalonego Kapelusznika – Paweł Paprocki. 

  • Wskazówki zegara | premiera ALICJI...

    Czy można pamiętać do przodu? Odwrócić czas? Zatrzymać wspomnienia? Alicji Kraina Czarów wg Lewisa Carrolla w reżyserii Sławomira Narlocha.

  • Piotr Cieplak z Nagrodą im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya

    Piotr Cieplak został wyróżniony Nagrodą im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya za wybitne osiągnięcia w sztuce reżyserskiej, ze szczególnym uwzględnieniem spektakli realizowanych w Teatrze Narodowym.

  • Jan Englert – jubileusz 45-lecia pracy reżyserskiej

    Jan Englert po raz pierwszy reżyserował w 1978 roku. Jego najnowszą pracą reżyserską jest zrealizowany w Teatrze Narodowym Mizantrop Molière’a. 

  • Vouchery do Teatru Narodowego

    Długoterminowe vouchery do Teatru Narodowego to doskonały podarunek. Są dostępne online oraz w kasach Teatru. 

  • MIZANTROP – recenzje po premierze

    Po premierze Mizantropa Molière’a w reżyserii Jana Englerta – przedstawiamy wybór recenzji. 

  • Niejednoznaczność | Molière w Narodowym

    Pytania o nasz stosunek do świata i postawę wobec innych, o egoizm i empatię – premiera Mizantropa Molière’a odbyła się 10 grudnia na scenie Studio. 

  • Szlachetność i profity. Rozmowa z Janem Englertem

    „Rozkrok między szlachetnością a interesownością, pychą a skromnością – to jest najciekawsze” – mówi Jan Englert, reżyser Mizantropa

  • KSIĘGI JAKUBOWE – wybór recenzji

    Przedstawiamy fragmenty recenzji, które ukazały się po premierze Ksiąg Jakubowych Olgi Tokarczuk w reżyserii Michała Zadary.

  • My z nich | rozmowa z Michałem Zadarą

    „My, współcześni Polacy, jesteśmy spadkobiercami bardzo różnych tradycji, narodowości, praktyk” – mówi Michał Zadara, reżyser Ksiąg Jakubowych.

  • Dziedzictwo | premiera KSIĄG JAKUBOWYCH

    Nasi przodkowie, tożsamość i przyszłość – Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk w inscenizacji Michała Zadary.

  • DEKALOG – recenzje po premierze

    Przedstawiamy wybór recenzji po premierze Dekalogu Kieślowskiego / Piesiewicza w reżyserii Wojciecha Farugi.  

  • Rozmowa z Wojciechem Farugą o DEKALOGU

    „Wydaje mi się, że rozważania: co jest dobre, co złe, co trzeba, a czego nie wolno, są teraz, kiedy ten świat po raz kolejny nam się wymknął, wyjątkowo ważne” – mówi reżyser Dekalogu.

  • Po pierwsze człowiek | premiera DEKALOGU

    Wojciech Faruga sięgnął po ikoniczne dzieło polskiego filmu, przemyślane na nowo po ponad trzech dekadach. 

  • Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej

    Z radością informujemy, że zrealizowany przez nas program dla szkół KLASA TN zdobył III nagrodę 13. edycji Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej.

  • Solidarni z Ukrainą | Солідарні з Україною

    Zespół Teatru Narodowego solidaryzuje się z Ukraińcami, walczącymi o niepodległość swojej ojczyzny. 

  • TEATR MÓJ WIDZĘ... – rozmowy z aktorkami i aktorami

    Kinga Ilgner rozmawia z: Anną Seniuk, Małgorzatą Kożuchowską, Gabrielą Muskałą, Janem Englertem, Jerzym Radziwiłowiczem, Marcinem Hycnarem. Partnerem cyklu jest Teatr Narodowy.

  • DEJMEK Raszewskiej z nagrodą PTBT!

    Wydana przez Teatr Narodowy książka Dejmek Magdaleny Raszewskiej otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. 

  • Cykl AKTORZY/SENIORZY

    Teatr Narodowy jest partnerem internetowego projektu Leny Frankiewicz, filmowego cyklu, na który składają się rozmowy o teatrze z seniorkami i seniorami zawodu aktorskiego.

  • Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier

    Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.

  • WYKŁADY OTWARTE online (materiały audio)

    Wykłady Teatru Narodowego online dotyczące badań nad twórczością wielkich osobowości polskiej kultury.

  • Przedstawienia Teatru Narodowego online

    Spektakle Teatru Narodowego zrealizowane w Teatrze Telewizji – wybór ze zbiorów Ninateka.pl oraz Vod.TVP. 

  • Teatr Narodowy w Google Cultural Institute

    Wystawę o burzliwych dziejach Narodowej Sceny można oglądać w sieci! Zapraszamy do odwiedzenia Google Cultural Institute.

Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookie, kliknij tutaj