Aktualności
75. urodziny Anny Chodakowskiej!
20/07/2023
Anna Chodakowska w Fortepianie pijanym Toma Waitsa w reżyserii Marcina Przybylskiego. Premiera w Teatrze Narodowym 3 października 2014. Fot. Krzysztof Bieliński
20 lipca Anna Chodakowska obchodzi 75 urodziny. W tym roku przypada również 50 rocznica jej debiutu scenicznego. Z tej okazji składamy jubilatce najserdeczniejsze życzenia, życzymy pomyślności i dalszych sukcesów!
W jednym z wywiadów powiedziała: „Dużo bardziej od grania interesują mnie inne rzeczy, np. pisanie scenariuszy, wymyślanie projektów filmowych. Znudziło mi się to, co w aktorstwie uciążliwe – powtarzalność. Grać tę samą rolę po raz tysięczny to zajęcie dość męczące. Do momentu, gdy się wejdzie na scenę. Bo kiedy już się na niej jest i się odtwarza świat wewnętrzny swojej postaci, zapomina się, że to ten tysięczny raz. Jednak wymyślanie nowych postaci, pisanie scenariuszy jest ciekawsze. Całe życie wolałam coś projektować”.
Choć z początku zajmowała się rysunkiem i złożyła nawet dokumenty na Akademię Sztuk Pięknych, ostatecznie wybrała aktorstwo. W 1973 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W tym samym roku debiutowała w Teatrze Małym (scena Teatru Narodowego) tytułową rolą w Antygonie Sofoklesa. Przedstawienie przygotował Adam Hanuszkiewcz ze studentami kończącymi warszawską szkołę teatralną. „Tą debiutancką rolą Anna Chodakowska postawiła się od razu na czele artystek swego pokolenia” – pisał w recenzji z przedstawienia Juliusz Kydryński.
Po studiach dołączyła do zespołu Teatru Narodowego wraz z grupą młodych aktorów, „teatralnych odkryć” Hanuszkiewicza. Natychmiast też zagrała tytułową rolę w jego legendarnej Balladynie (1974). Jak pisał Andrzej Władysław Kral: „koncepcja postaci Balladyny jest jednym z najważniejszych osiągnięć Hanuszkiewicza w tym przedstawieniu. Koncepcja znakomicie zresztą zrealizowana przez Annę Chodakowską. Młoda aktorka zagrała postać daleką od Lady Makbet, oryginalną, i potrafiła osiągnąć przejmujące akcenty tragizmu. Tragizmu i prawdy”.
Do końca lat 70 aktorka odznaczyła się jeszcze w takich przedstawieniach Hanuszkiewicza, jak Mickiewicz – młodość, czy Sen srebrny Salomei. Poza teatrem, jej wielkim sukcesem okazał się monodram Msza wędrującego w reżyserii Krzysztofa Bukowskiego, gdzie śpiewała poezje Edwarda Stachury. Chodakowska wystąpiła z nim ponad 500 razy w różnych miejscach Polski.
Po zakończeniu dyrekcji Hanuszkiewicza aktorka pracowała w Teatrze Studio, gdzie regularnie grała w przedstawieniach Jerzego Grzegorzewskiego. Wraz z nim wróciła do Teatru Narodowego, gdzie występowała w jego Nocy listopadowej, Halce Spinozie, Nowym Bloomusalem, Weselu i Duszyczce, a też w spektaklach Adama Hanuszkiewicza, Jacques’a Lassalle’a, Macieja Prusa, Michała Zadary, Stanisława Różewicza czy Jana Englerta.
Próby Opowieści Lasku Wiedeńskiego Ödöna von Horvátha w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Centralnie: Anna Chodakowska. Premiera w Teatrze Narodowym 4 listopada 2023. Fot. Marta Ankiersztejn
Już 4 listopada tego roku będziemy mieli okazję podziwiać ją w Opowieściach Lasku Wiedeńskiego→ Ödöna von Horvátha w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Anna Chodakowska wcieli się w spektaklu w postać Babci.
Jako wybitna artystka, Anna Chodakowska została odznaczona Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju (2002), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2005), Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2013) oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2017).
Ad Multos Annos!