Aktualności

Repertuar październik – listopad

W październiku na dużej scenie Teatru premiera Fausta→ Goethego w reżyserii Wojciecha Farugi. Ponadto, pośród wielu tytułów jesiennego repertuaru, Król Lear→ Shakespeare’a w inscenizacji Grzegorza Wiśniewskiego, Komediant→ Bernharda przygotowany przez Andrzeja Domalika i Feblik→ Maciejewskiej w realizacji Leny Frankiewicz. W październiku pożegnamy Twórców obrazów→ Zapraszamy jesienią do Teatru!

ZOBACZ REPERTUAR W KALENDARIUM; BILETY ONLINE →

COMIESIĘCZNE PROGRAMY – TEATR DLA SENIORÓW, TEATR DLA STUDENTÓW →

Dominika Kluźniak (Kordelia / Błazen), Karol Pocheć (Książę Szkocji), Ireneusz Czop (Hrabia Kent), Jan Englert (Lear, król Brytanii), Ewa Konstancja Bułhak (Regana), Marcin Przybylski (Książę Kornwalii). Fot. Marta Ankiersztejn
Dominika Kluźniak (Kordelia / Błazen), Karol Pocheć (Książę Szkocji), Ireneusz Czop (Hrabia Kent), Jan Englert (Lear, król Brytanii), Ewa Konstancja Bułhak (Regana), Marcin Przybylski (Książę Kornwalii) w Królu Learze Williama Shakespeare’a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Fot. Marta Ankiersztejn 

• Sala Bogusławskiego

Lustro podstawione całej europejskiej kulturze i jedno z jej największych arcydzieł – w październiku zapraszamy na premierę Fausta→ Goethego w reżyserii Wojciecha Farugi.

Gramy polski dramat romantyczny – Dziady→ Mickiewicza w wydobywającej egzystencjalny i narodowy wymiar dramatu reżyserii Eimuntasa Nekrošiusa, z Grzegorzem Małeckim w roli Gustawa-Konrada oraz Kordiana→ Słowackiego w inscenizacji Jana Englerta, rzecz o polskich losach i trudnych wyborach, zarówno tych przeszłych, jak i współczesnych, z Jerzym Radziwiłowiczem w roli Starego Kordiana oraz Marcinem Hycnarem (Kordian I) i Kamilem Mrożkiem (Kordian II). 

Przedstawiamy spektakle w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego – Króla Leara→, wielki traktat Shakespeare’a o rozpadzie świata, z Janem Englertem w roli tytułowej oraz Marię Stuart→, polityczny dramat Schillera podejmujący temat ludzkich namiętności wplecionych w machinę władzy; w roli Elżbiety, królowej Anglii oglądamy Danutę Stenkę, w roli Marii Stuart – Wiktorię Gorodecką.

Zapraszamy na Fredrę. Rok Jubileuszowy→ w reżyserii Jana Englerta, śmieszną i jednocześnie gorzką teatralną opowieść o największym polskim komediopisarzu.

Gramy dzieło polskiej literackiej noblistki – w podejmujących temat naszego kulturowego dziedzictwa Księgach Jakubowych→ Tokarczuk w inscenizacji Michała Zadary przenosimy się do XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej, w której rozum krzyżuje się z przesądem, a duchowość z materią. Zapraszamy na autorską wersję klasyki powieści australijskiej – opowiadający o postkolonialnej rzeczywistości i siłach świata nadprzyrodzonego Piknik pod Wiszącą Skałą→ wg Lindsay w reżyserii Leny Frankiewicz.

Dla starszych dzieci (spektakl rekomendowany dla dzieci powyżej 10 roku życia) i wszystkich dorosłych przedstawiamy wzruszającą muzyczną opowieść o pamięci i powrocie do świata dzieciństwa – Alicji Krainę Czarów→ na motywach słynnych powieści Carrolla w reżyserii Sławomira Narlocha, z Ewą Konstancją Bułhak w roli tytułowej. 

W listopadzie zapraszamyn na Ostry dyżur poetycki→, cykliczne spotkania z poezją, których pomysłodawczynią i autorką scenariusza jest Krystyna Gucewicz. 

Kinga Ilgner (Żona Właściciela Gospody), Hubert Łapacz (Ferruccio), Zuzanna Saporznikow (Sara), Aleksandra Justa (Pani Bruscon), Jerzy Radziwiłowicz (Bruscon), Arkadiusz Janiczek (Właściciel Gospody). Fot. Marta Ankiersztejn
Kinga Ilgner (Żona Właściciela Gospody), Hubert Łapacz (Ferruccio), Zuzanna Saporznikow (Sara), Aleksandra Justa (Pani Bruscon), Jerzy Radziwiłowicz (Bruscon), Arkadiusz Janiczek (Właściciel Gospody) w Komediancie Thomasa Bernharda w reżyserii Andrzeja Domalika. Fot. Marta Ankiersztejn 


• Scena przy Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego

Zapraszamy na spektakl o osuwającym się w faszyzm społeczeństwie – Opowieści Lasku Wiedeńskiego→ von Horvátha w inscenizacji Małgorzaty Bogajewskiej, z Michaliną Łabacz w głównej roli Marianny i na opowieść o sztuce teatru i rozpaczliwych zmaganiach ze światem – Komedianta→ Bernharda w realizacji Andrzeja Domalika, z Jerzym Radziwiłowiczem w roli tytułowej.

Gramy dramat skandynawski – zrealizowaną przez Sławomira Narlocha Grę snów, wizyjną sztukę Strindberga o ludzkiej wędrówce przez życie, w której nadzieja przeplata się z cierpieniem, a smutek ze śmiesznością i dramat o przekraczaniu granic, umiłowaniu wolności i piękna – Heddę Gabler→ Ibsena w reżyserii Kuby Kowalskiego, z Wiktorią Gorodecką w roli tytułowej. 

Przedstawiamy teatralną opowieść o fundamentach naszej cywilizacji – Dekalog→ Kieślowskiego i Piesiewicza w reżyserii Wojciecha Farugi oraz rzecz o pamięci, okupacyjnej miłości i wojennych traumach – Jak być kochaną→ Brandysa w realizacji Leny Frankiewicz, z Gabrielą Muskałą w głównej roli Felicji. 

W repertuarze Sceny przy Wierzbowej także dramaty wyreżyserowane przez ich autorów: teatralna opowieść o słynnym mistyfikatorze i awanturniku – Baron Münchhausen dla dorosłych→ Macieja Wojtyszki, z Janem Englertem w roli tytułowej oraz rozgrywająca się w Berliner Ensemble historia kobiet związanych z legendą teatru, Bertoltem Brechtem – Skóra węża→ Artura Urbańskiego, z Beatą Fudalej w roli kochanki Brechta, Ruth Berlau. 

Anna Grycewicz (Matka), Elżbieta Zajko (Mania). Fot. Marta Ankiersztejn
Anna Grycewicz (Matka), Elżbieta Zajko (Mania) w Febliku Małgorzaty Maciejewskiej w reżyserii Leny Frankiewicz. Fot. Marta Ankiersztejn

• Scena Studio

W kameralnym wnętrzu Sceny Studio gramy Czekając na Godota→ Becketta w realizacji Piotra Cieplaka, rzecz o poszukiwaniu sensu tego świata i heroicznym ludzkim trwaniu. W spektaklu Estragonem jest Mariusz Benoit, Vladimirem – Jerzy Radziwiłowicz, Pozzem – Cezary Kosiński, jako Lucky występuje Bartłomiej Bobrowski. 

W repertuarze Sceny Studio dramat najnowszy – przedstawiamy Feblika→ Maciejewskiej w reżyserii Leny Frankiewicz, rozgrywający się w magicznej, niby-wiejskiej rzeczywistości dramat o dorastaniu i zdziwieniu światem, z występującą gościnnie w Teatrze Narodowym Elżbietą Zajko w głównej roli Mani oraz Tchnienie Macmillana w realizacji Grzegorza Małeckiego, opowieść o dwójce młodych ludzi – w tych rolach Justyna Kowalska i Mateusz Rusin – stojących przed pierwszymi ważnymi życiowymi wyborami.

W repertuarze Molierowski Mizantrop. Reżyser spektaklu, Jan Englert, pyta w nim, czym jest mizantropia głównego bohatera kreowanego przez Grzegorza Małeckiego – bezkompromisowym przywiązaniem do prawdy czy skazanym na porażkę buntem przeciwko społecznym konwencjom.

Zapraszamy na wyreżyserowaną przez Grzegorza Wiśniewskiego Sonatę jesienną Bergmana, z Danutą Stenką w głównej roli Charlotty, opowieść o pragnieniu miłości oraz cenie, jaką przychodzi zapłacić za artystyczne spełnienie. Temat kosztów twórczości podejmuje także Artur Urbański w Twórcach obrazów Enquista, scenicznej opowieści o szwedzkiej literackiej noblistce, Selmie Lagerlöf – w tej roli Anna Seniuk (22 i 23 października zagramy pożegnalne przedstawienia Twórców obrazów→). 

Dla dzieci i dorosłych gramy przygotowaną przez Annę Seniuk Pchłę Szachrajkę→ Brzechwy, kolorową, pełną zwrotów akcji i metamorfoz historię słynnej psotnicy.

Rezerwacja telefoniczna, informacja o voucherach czynna w godzinach:
pon.–pt. 9:00–19:00
so.–nd. 15:00–19:00
tel.: 22 69 20 60422 69 20 664

Kasy Teatru czynne w godzinach:
Kasa przy pl. Teatralnym 3
wt.–nd. 15:00–19:00

Kasa przy ul. Wierzbowej 3
czynna w dniach, w których grane są przedstawienia na Scenie przy Wierzbowej lub na Scenie Studio, na godzinę przed ich rozpoczęciem

Informacje o biletach, voucherach, sprzedaży online, zwrotach i repertuarze:
e-mail: pomoc_bilety@narodowy.pl

Sprzedaż biletów i voucherów online:
bilety.narodowy.pl

Repertuar może ulec zmianie.

SPRZEDAŻ I REZERWACJA BILETÓW, VOUCHERY, BEZPIECZEŃSTWO SANITARNE (WYCIĄGI Z REGULAMINÓW, REGULAMINY) →

  • Anna Seniuk – 60 lat na scenie!

    Świętujemy 60-lecie debiutu Anny Seniuk! Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo, który przygotowaliśmy z okazji jubileuszu wspaniałej artystki.

  • Maryla Zielińska z Nagrodą Komitetu Nauk o Sztuce PAN

    Maryla Zielińska za książkę To. Biografia Jerzego Grzegorzewskiego otrzymała Nagrodę Komitetu Nauk o Sztuce PAN. Autorce składamy serdeczne gratulacje! 

  • Repertuar jesienny

    W październiku zapraszamy na premierę Fausta Goethego. Ponadto wśród wielu tytułów – Król Lear Shakespeare’a, Komediant Bernharda i Feblik Maciejewskiej.

  • 12. Festiwal Kultury bez Barier

    16 października zapraszamy na lekcję teatralną Za kulisami z tłumaczeniem na PJM. Zapisy (od 3 października) prowadzi Organizator Festiwalu.

  • TWÓRCY OBRAZÓW – pożegnanie z tytułem

    Twórcy obrazów z Anną Seniuk w roli głównej. Spektakl gramy 16 i 17 października, a 22 i 23 października zapraszamy na przedstawienia pożegnalne. 

  • Repertuar grudniowy

    Premiera Innych rozkoszy Pilcha w reżyserii Jacka Głomba. Wśród wielu grudniowych propozycji – Kordian Słowackiego i Faust Goethego. 

  • TEATR DLA SENIORÓW I STUDENTÓW

    Bilety w cenie od 30 do 50 zł – wiele propozycji w repertuarach od października do grudnia. Serdecznie zapraszamy!

  • FAUST – wideo zapowiedź spektaklu

    Zaglądamy do archiwum pamięci – wideo zapowiedź Fausta Goethego w reżyserii Wojciecha Farugi. 

     

  • W próbach – FAUST

    Trwają próby Fausta Goethego w reżyserii Wojciecha Farugi. Premiera przedstawienia – 26 października w Sali Bogusławskiego. 




  • W próbach – INNE ROZKOSZE

    Rozpoczęły się próby Innych rozkoszy Pilcha, przedstawienie reżyseruje Jacek Głomb. Premiera odbędzie się 7 grudnia na Scenie przy Wierzbowej. 

  • Vouchery do Teatru Narodowego

    Długoterminowe vouchery do Teatru Narodowego to doskonały podarunek. Są dostępne online oraz w kasach Teatru. 

  • PCHŁA SZACHRAJKA – 250 spektakl!

    Pchła Szachrajka będzie łobuzować na scenie po raz 250! 1 grudnia 2024 zagramy jubileuszowy spektakl na podstawie utworu Jana Brzechwy w reżyserii Anny Seniuk.

  • WIECZÓR TRZECH KRÓLI – pożegnanie z tytułem

    Intrygi, gry pozorów, wiele odmian miłości. 14 i 15 grudnia zapraszamy na ostatnie przedstawienia Wieczoru Trzech Króli Shakespeare’a w reżyserii Piotra Cieplaka. 

  • Piotr Cieplak z Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida

    Piotr Cieplak za reżyserię Czekając na Godota został uhonorowany Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida. Serdecznie gratulujemy!

  • Teatr Narodowy w ankiecie miesięcznika TEATR

    W podsumowaniu miesięcznika „Teatr” Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2023/2024 zostały wymienione spektakle oraz twórczynie i twórcy Teatru Narodowego.

  • Mariusz Benoit z Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza!

    Mariusz Benoit został uhonorwany Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę Estragona w Czekając na Godota w reżyserii Piotra Cieplaka. Serdecznie gratulujemy!

  • FEBLIK – recenzje po premierze

    Przedstawiamy opinie recenzentów i teatralnych blogerów o spektaklu Feblik Małgorzaty Maciejewskiej w reżyserii Leny Frankiewicz.

  • Czas ekstremalny | premiera FEBLIKA

    Rzeczywistość realna i magiczna zarazem, dojrzewanie w dusznej wspólnocie, pojemny świat metafory. Feblik – premiera odbyła się 14 czerwca.

  • Widzieć jaśniej. Rozmowa z Leną Frankiewicz

    Reżyserka pracuje nad Feblikiem. „Młodość jest zawsze «bardziej», widzi jaśniej – podkreśla. – Główna bohaterka, dojrzewająca Mania potrafi bezpardonowo obnażyć obłudę świata”.

  • 85. rocznica urodzin Jerzego Grzegorzewskiego

    29 czerwca przypada 85. rocznica urodzin Jerzego Grzegorzewskiego (1939–2005) – wizjonera teatru, reżysera, dyrektora Teatru Narodowego w latach 1997–2003.

  • Adam Hanuszkiewicz – 100. rocznica urodzin

    16 czerwca mija setna rocznica urodzin Adama Hanuszkiewicza (1924–2011) – aktora, reżysera, dyrektora Teatru Narodowego, twórcy legendarnej inscenizacji Balladyny.

  • „KLASA TN. Pierwszy dzwonek” – finał 3. edycji projektu!

    Odbyły się już pokazy wieńczące 3. edycję projektu „KLASA TN. Pierwszy dzwonek” z udziałem uczennic i uczniów Szkoły Podstawowej nr 75 im. Marii Konopnickiej w Warszawie.

    .

  • „KLASA TN. Drugi dzwonek” – finał 3. edycji projektu!

    Za nami finał 3. edycji projektu „KLASA TN. Drugi dzwonek” z udziałem uczennic i uczniów LXIV LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego”.

  • Setna rocznica urodzin Kazimierza Dejmka

    Reżyser, dyrektor Teatru Narodowego, twórca historycznej inscenizacji Dziadów, wybitna osobistość świata teatru – 17 maja 2024 mija setna rocznica urodzin Kazimierza Dejmka. 

  • Maryla Zielińska laureatką Nagrody PTBT!

    Maryla Zielińska laureatką Nagrody Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych za To. Biografię Jerzego Grzegorzewskiego, książkę wydaną przez Teatr Narodowy. Serdecznie gratulujemy! 

  • Trzytomowa publikacja o Jerzym Grzegorzewskim

    Trzytomowa publikacja o Jerzym Grzegorzewskim dostępna w naszej księgani internetowej. Przedstawiamy dźwiekowy zapis spotkania poświęconego wydawnictwu.

  • Jerzy Radziwiłowicz z Nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego

    Jerzy Radziwiłowicz został uhonorowany Nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za kreacje aktorskie na deskach Teatru Narodowego. Serdecznie gratulujemy!

  • Skaliste wybrzeża | premiera GRY SNÓW

    Moralitetowa wędrówka przez życie, rozpoznanie dzisiejszego losu – premiera Gry snów Strindberga w reżyserii Sławomira Narlocha odbyła się 13 kwietnia.

  • PODRÓŻ | rozmowa ze Sławomirem Narlochem

    „Podążając za everymanem, chcemy odnaleźć sensy tej nieprzewidywalnej moralitetowej wędrówki” – mówi Sławomir Narloch, reżyser Gry snów. 

  • KRÓL LEAR – wybór recenzji po premierze

    Recenzenci i teatralni blogerzy dzielą się opiniami po premierze Króla Leara Shakespeare’a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

  • Ewa Wiśniewska – 60 lat na scenie!

    Ewa Wiśniewska obchodzi jubileusz 60-lecia pracy artystycznej. Wybitna aktorka została uhonorowana Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Gratulujemy!

  • DUSZYCZKA – wspomnienie

    30 stycznia 2024 minęło 20 lat od premiery Duszyczki Różewicza w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. Zapraszamy do obejrzenia filmowego zapisu wspomnień!

  • SZTUKA ROZMOWY. Podcast Teatru Narodowego

    Jak buduje się artystyczne relacje? Rozmowy z aktorkami i aktorami Teatru Narodowego. Zapraszamy do słuchania!

  • Recenzje po premierze CZEKAJĄC NA GODOTA

    Recenzenci i teatralni blogerzy dzielą się opiniami o spektaklu Czekając na Godota Samuela Becketta w reżyserii Piotra Cieplaka.

  • Heroizm trwania | premiera CZEKAJĄC NA GODOTA

    Trwanie – uparte i heroiczne. Premiera Czekając na Godota Samuela Becketta w reżyserii Piotra Cieplaka odbyła się 9 grudnia na Scenie Studio. 

  • Rozmowa z Piotrem Cieplakiem

    „Wszystko, co człowiek może zrobić – złorzecząc, przeklinając, wściekając się, to jednak… czekać” – mówi Piotr Cieplak o pracy nad Czekając na Godota Becketta. 

  • PCHŁA SZACHRAJKA – 10 lat od premiery!

    6 grudnia 2023 mija 10 lat od premiery Pchły Szachrajki Jana Brzechwy w reżyserii Anny Seniuk! Zapraszamy do obejrzenia materiału o tym wyjątkowym, łobuzerskim spektaklu.


  • FREDRO. ROK JUBILEUSZOWY – recenzje

    „Niezwykły spektakl, pozornie utrzymany w konwencji próby, stał się zatrzymanym w czasie sądem nad dziełem wybitnego komediopisarza” – recenzje po premierze Fredry w reż. Jana Englerta. 

  • Stawiany na pomnikach i przed sądem

    Fredro. Rok Jubileuszowy w reżyserii Jana Englerta – premiera odbyła się 1 grudnia. W roku 2023 świętowaliśmy 230 rocznicę urodzin komediopisarza.

  • OPOWIEŚCI LASKU WIEDEŃSKIEGO – recenzje

    „Znakomity spektakl”, „cały zespół aktorski gra koncertowo” – przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów o Opowieściach Lasku Wiedeńskiego.

  • WYKŁADY OTWARTE Teatru Narodowego online (audio)

    Wykłady Teatru Narodowego online dotyczące badań nad twórczością wielkich osobowości polskiej kultury.

  • Spektakle Teatru Narodowego online

    Telewizyjne wersje spektakli dostępne online: Kosmos i Miłość na Krymie w reż. Jerzego Jarockiego, Śluby panieńskie i Udręka życia w reż. Jana Englerta, Daily Soup w reż. Małgorzaty Bogajewskiej.

  • Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier

    Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.

  • TEATR MÓJ WIDZĘ... – rozmowy z aktorkami i aktorami

    Kinga Ilgner rozmawia z: Anną Seniuk, Małgorzatą Kożuchowską, Gabrielą Muskałą, Janem Englertem, Jerzym Radziwiłowiczem, Marcinem Hycnarem. Partnerem cyklu jest Teatr Narodowy.

  • Teatr Narodowy w Google Cultural Institute

    Wystawę o burzliwych dziejach Narodowej Sceny można oglądać w sieci! Zapraszamy do odwiedzenia Google Cultural Institute.

Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego, akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies, kliknij tutaj.

Poniżej możesz dostosować ustawienia dotyczące plików cookies:

  Zezwól na przechowywanie danych reklamowych.

  Zezwól na przechowywanie danych użytkownika.

  Zezwól na personalizację reklam.

  Zezwól na przechowywanie danych analitycznych.