Aktualności

Zbigniew Zamachowski laureatem Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

14 października Zbigniew Zamachowski został uhonorowany Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medal, przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymują osoby szczególnie wyróżniające się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochrony kultury i dziedzictwa narodowego.

Zbigniew Zamachowski od 1997 roku jest w zespole aktorskim Teatru Narodowego. Na deskach narodowej sceny stworzył kreacje m.in. w przedstawieniach Jerzego Grzegorzewskiego – jako Ignacy w Ślubie Gombrowicza (1998), Poeta w Weselu Wyspiańskiego (2000), czy Spodek w Śnie nocy letniej Shakespeare’a (2001). Zagrał również Bohatera Różewiczowskiej Kartoteki (1999) i Hapinga w Śmierci komiwojażera Millera (2004) – oba spektakle w reżyserii Kazimierza Kutza. Obecnie aktora można oglądać w przedstawieniach przygotowanych przez Piotra Cieplaka: w przejmującej roli w Milczeniu o Hiobie na podstawie biblijnej Księgi oraz jako pełnego werwy i humoru Pana Gadułę w Królowej Śniegu Andsersena, a także w roli Ojca w najnowszej premierze Teatru Narodowego – Białym małżeństwie Różewicza w realizacji Artura Tyszkiewicza.

Biogram Zbigniewa Zamachowskiego →

Laureaci Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” 2015 na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego →

 

Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj