Aktualności
„Dzieje Teatru Narodowego” w RDC
29/02/2016
Rozmowy poświęcone kolejnym tomom Dziejów Teatru Narodowego wydanych w 250 rocznicę jego powstania, odbywały się w audycji „Strefa Kultury” prowadzonej przez red. Teresę Drozdę w Radiu Dla Ciebie w każdą niedzielę lutego po godz. 17:00.
♦ W pierwszej rozmowie (7 lutego) Teresa Drozda rozmawiała o idei Dziejów... z redaktorami naukowymi serii: Magdaleną Raszewską i Tomaszem Kubikowskim
„Dzieje Teatru Narodowego”, czyli 7 tomów historii z okazji 250. urodzin. „To poważna praca naukowa”
(posłuchaj: „Prawie dwa i pół tysiąca stron o polskim teatrze...” → )
♦ 14 lutego o tomie Trudne lata. Teatr warszawski 1815–1868 mówiła autorka książki, Halina Waszkiel.
Trudne lata Haliny Waszkiel to pierwsza monografia najmniej znanego okresu dziejów Teatru Narodowego – czasów, w których Teatr musiał odnaleźć się po upadku państwa, stracił swą nazwę, zyskał nowy budynek, usiłował działać w warunkach policyjnego terroru, próbował wspierać powstanie i przetrwać jego upadek.
W najtrudniejszych warunkach pozostawał „teatrem narodowym” – miejscem, gdzie naród mógł przyglądać się sam sobie.
(posłuchaj: Trudne lata. Teatr warszawski 1815-1868. „To był matecznik polszczyzny” →)
♦ 21 lutego, była mowa o dwóch tomach serii: Wielki i smutny teatr warszawski 1868–1880 Józefa Szczublewskiego oraz Od zenitu do zmierzchu. Teatr warszawski 1880-1919 autorstwa Marii Olgi Bieńki. W audycji wziął udział Paweł Płoski – redaktor wydawniczy serii, kierownik literacki Działu Literackiego Teatru Narodowego.
Wielki i smutny teatr warszawski Józefa Szczublewskiego to wznowienie klasycznego dzieła polskiej historiografii teatralnej. Książka portretuje szczególny moment dziejów Teatrów Warszawskich – szczyt „epoki gwiazd” – aktorskie kariery, upadki i intrygi. Na afiszu błyszczały wtedy dwa nazwiska: Heleny Modrzejewskiej i Alojzego Żółkowskiego. W posłowiu Agnieszka Wanicka komentuje monografię z perspektywy dzisiejszej wiedzy.
Od zenitu do zmierzchu Marii Olgi Bieńki to dzieje Zespołu Dramatu Teatrów Warszawskich przełomu XIX i XX wieku. W wyniszczonym zaborczym uciskiem mieście coraz trudniej było utrzymać ich poziom. Kronika artystycznych dokonań i porażek przeplata się więc z opisami malowniczych afer i nieustannych prób reformy martwiejącej instytucji. Ten rozdział dziejów teatru zamyka pożar gmachu w roku 1919.
(posłuchaj: Wielki i smutny teatr warszawski 1868-1880. „Modrzejewska wywołała apogeum” →)
♦ W niedzielę, 28 lutego, o tomie W poszukiwaniu stylu. Teatr Narodowy 1924–1939 mówił autor książki, Wojciech Dudzik
W poszukiwaniu stylu Wojciecha Dudzika to barwny opis funkcjonowania Teatru Narodowego w międzywojniu. Teatr nieustannie mierzył się wtedy z kryzysami artystycznymi i ekonomicznymi. Autor omawia perypetie związane z otwarciem odnowionej instytucji, dyskusje dotyczące jej programu i zmagania kolejnych – ośmiu w ciągu piętnastu lat – dyrektorów pierwszej sceny w kraju. Przypomina o zapomnianych, lecz wybitnych premierach.
(posłuchaj: Teatr Narodowy w dwudziestoleciu międzywojennym. „Największym problemem było jego finansowanie” →)
Informacja o jubileuszowej siedmiotomowej serii Dzieje Teatru Narodowego →
Wydawnictwa Teatru Narodowego można kupić w księgarni internetowej →