Aktualności

Jubileusz: polscy autorzy na naszych scenach

W sezonach jubileuszowych 250-lecia istnienia Teatru Narodowego przedstawiliśmy dziewięć premier na podstawie tekstów polskich autorów!
Ostatnie wydarzenia sezonu: po wyjątkowej sześciodniowej inscenizacji Pana Tadeusza przyszedł czas na opowieść o Soplicowie, które przekształciło się w swoją odwrotność –
w owocilpoS...
9 czerwca odbyła się prapremiera autorskiego przedstawienia Piotra Cieplaka – gorzki, wypełniony czarnym humorem Soplicowo–owocilpoS. Suplement!                                                                                  

                                                                                                                                                                                                                Soplicowo–owocilpoS. Suplement
                                                                                      Fot. Uroczystość w Wieliczce, 1926, źródło: FotoKarta;
portrety aktorów i projekt graficzny: Maciej  Landsberg

Strona Jubileuszu →

Od Fredry po Gombrowicza

Agnieszka Glińska przygotowała demaskatorską, groteskową Iwonę, księżniczkę Burgunda Witolda Gombrowicza. Jan Englert zrealizował Fredraszki na podstawie wielu utworów Fredry, w których komediopisarz prowadzi błyskotliwy, ale i zabarwiony goryczą dialog z bohaterami własnych sztuk. Prapremiera Opowiadania brazylijskiego w reżyserii Marcina Hycnara odsłoniła głęboką, refleksyjną naturę Iwaszkiewiczowskiej noweli. W przejmującym monodramie Msza za miasto Arras według powieści Andrzeja Szczypiorskiego Janusz Gajos mówił o klęskach zarazy i głodu w średniowiecznym Arras, o rozpadzie wartości i o ludzkiej kondycji w momentach kryzysu. W Białym małżeństwie Tadeusza Różewicza – spektaklu w reżyserii Artura Tyszkiewicza – doszło do gwałtownego zderzenia libido ze społecznymi nakazami.  

Dramat romantyczny

Ostatnie premiery Teatru to wielki repertuar romantyczny.
Kordian Juliusza Słowackiego, w opracowaniu i reżyserii Jana Englerta, jest wielowymiarową sceniczną opowieścią o polskich losach. Premiera odbyła się 19 listopada 2015 roku, w dniu 250. rocznicy powstania Teatru Narodowego.
Nasyconą wieloznacznymi metaforami interpretację Mickiewiczowskich Dziadów przygotował wybitny litewski twórca – Eimuntas Nekrošius.

Pan Tadeusz

W sezonach jubileuszowych, od kwietnia 2015 do marca 2016, na dużej scenie sali Bogusławskiego, przedstawiliśmy dwanaście ksiąg poematu w inscenizowanym cyklu PAN TADEUSZ – wszystkie słowa w reżyserii Piotra Cieplaka. Przedsięwzięcie zostało zwieńczone wyjątkowym wydarzeniem. W dniach od 20 do 25 maja odbyła się sześciodniowa inscenizacja Pana Tadeusza.
Mocny punkt na zakończenie sezonów jubileuszowych to prapremiera według scenariusza i w reżyserii Piotra Cieplaka Soplicowo – owocilpoS. Suplement – gorzkie, wypełnione czarnym humorem spojrzenie na społeczność Mickiewiczowskiego poematu, opowieść o Soplicowie, które przekształciło się w swoją odwrotność – w owocilpoS...

Szerzej o programie Jubileuszu 250-lecia Teatru Narodowego →

W repertuarze Teatru Narodowego wciąż znajdują się wcześniejsze spektakle przygotowane na podstawie polskich tekstów.
W niecodziennym miejscu, w podziemiach Teatru pod Wierzbową, przedstawiamy Duszyczkę – niezapomnianą realizację Jerzego Grzegorzewskiego na motywach poematów Tadeusza Różewicza. Gramy Tango Sławomira Mrożka w przenikliwej i drapieżnej interpretacji Jerzego Jarockiego. Dziejom polskiej inteligencji przed okupacją i po wojennej hekatombie przyglądamy się w Pożegnaniach Stanisława Dygata w inscenizacji Agnieszki Glińskiej. Na scenie wybrzmiewa znakomity Fredrowski wiersz w Ślubach panieńskich wyreżyserowanych przez Jana Englerta. Balladynę – tragedię podszytą baśnią pokazujemy w nowoczesnej formie w inscenizacji Artura Tyszkiewicza. Gramy dramat najnowszy – Dowód na istnienie drugiego, tekst o spotkaniu Gombrowicza z Mrożkiem, autorstwa i w reżyserii Macieja Wojtyszki.
Przedstawiamy Pchłę Szachrajkę Jana Brzechwy, pełen barw i metamorfoz spektakl dla całych rodzin do muzyki Macieja Małeckiego i w reżyserii Anny Seniuk.

Polscy autorzy na scenach Teatru Narodowego:

 • Międzynarodowy Dzień Teatru 2023

  Wspólne święto nas wszystkich – ludzi teatru i widzów! Z tej okazji dziękujemy wszystkim tym, dla których teatr jest ważnym miejscem spotkań. Bądźmy razem!

 • Aktorki i aktorzy TN z Medalami Gloria Artis

  Małgorzata Kożuchowska, Sławomira Łozińska, Jarosław Gajewski i Arkadiusz Janiczek zostali uhonorowani Medalami Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

 • ALICJI KRAINA CZARÓW – recenzje

  „Wielka imaginacja. Wielka fantazja. Wielka wyobraźnia”, „piękny spektakl” – recenzje po premierze ALICJI KRAINY CZARÓW wg Carrolla w reżyserii Sławomira Narlocha. 

 • Repertuar marzec – maj 2023

  Premiery – w marcu Alicji Kraina Czarów wg Carrolla, a w maju Komediant Bernharda! Ponadto na trzech scenach Teatru wiele tytułów, w tym Księgi Jakubowe.

 • Oferty promocyjne

  Comiesięczne programy TEATR DLA SENIORÓW, TEATR DLA STUDENTÓW (obecnie w ofercie propozycje od marca do maja) oraz inne aktualne promocje. 

 • ZEMSTA NIETOPERZA – odwołane marcowe spektakle

  Z przykrością zawiadamiamy, iż z przyczyn technicznych przedstawienia ZEMSTY NIETOPERZA w dniach 29 i 30 marca zostały odwołane. Przepraszamy. Teatr zwraca pieniądze za bilety. 

 • TARTUFFE – odwołane kwietniowe spektakle

  Z przykrością informujemy, że z powodu choroby aktora spektakle Tartuffe’a w dniach 4 i 5 kwietnia zostały odwołane. Przepraszamy. Teatr zwraca pieniądze za bilety.  
 • 15 kwietnia | ALICJI KRAINA... z tłumaczeniem na PJM

  Spektakl Alicji Kraina Czarów w dniu 15 kwietnia przedstawimy z tłumaczeniem na polski język migowy (PJM). Serdecznie zapraszamy!

 • Na wyspach pamięci. Rozmowa ze Sławomirem Narlochem

  „To opowieść o pamięci i fascynującej rzeczywistości pełnej zagadek i paradoksów. Tu i teraz – dziś jest czas na Alicji Krainę Czarów” – mówi Sławomir Narloch, reżyser spektaklu. 

 • MUZYKA TO CZAS

  Przedstawiamy muzyczną zapowiedź Alicji Krainy Czarów! W roli Szalonego Kapelusznika – Paweł Paprocki. 

 • Wskazówki zegara | premiera ALICJI...

  Czy można pamiętać do przodu? Odwrócić czas? Zatrzymać wspomnienia? Alicji Kraina Czarów wg Lewisa Carrolla w reżyserii Sławomira Narlocha.

 • Piotr Cieplak z Nagrodą im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya

  Piotr Cieplak został wyróżniony Nagrodą im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya za wybitne osiągnięcia w sztuce reżyserskiej, ze szczególnym uwzględnieniem spektakli realizowanych w Teatrze Narodowym.

 • Jan Englert – jubileusz 45-lecia pracy reżyserskiej

  Jan Englert po raz pierwszy reżyserował w 1978 roku. Jego najnowszą pracą reżyserską jest zrealizowany w Teatrze Narodowym Mizantrop Molière’a. 

 • Vouchery do Teatru Narodowego

  Długoterminowe vouchery do Teatru Narodowego to doskonały podarunek. Są dostępne online oraz w kasach Teatru. 

 • MIZANTROP – recenzje po premierze

  Po premierze Mizantropa Molière’a w reżyserii Jana Englerta – przedstawiamy wybór recenzji. 

 • Niejednoznaczność | Molière w Narodowym

  Pytania o nasz stosunek do świata i postawę wobec innych, o egoizm i empatię – premiera Mizantropa Molière’a odbyła się 10 grudnia na scenie Studio. 

 • Szlachetność i profity. Rozmowa z Janem Englertem

  „Rozkrok między szlachetnością a interesownością, pychą a skromnością – to jest najciekawsze” – mówi Jan Englert, reżyser Mizantropa

 • KSIĘGI JAKUBOWE – wybór recenzji

  Przedstawiamy fragmenty recenzji, które ukazały się po premierze Ksiąg Jakubowych Olgi Tokarczuk w reżyserii Michała Zadary.

 • My z nich | rozmowa z Michałem Zadarą

  „My, współcześni Polacy, jesteśmy spadkobiercami bardzo różnych tradycji, narodowości, praktyk” – mówi Michał Zadara, reżyser Ksiąg Jakubowych.

 • Dziedzictwo | premiera KSIĄG JAKUBOWYCH

  Nasi przodkowie, tożsamość i przyszłość – Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk w inscenizacji Michała Zadary.

 • DEKALOG – recenzje po premierze

  Przedstawiamy wybór recenzji po premierze Dekalogu Kieślowskiego / Piesiewicza w reżyserii Wojciecha Farugi.  

 • Rozmowa z Wojciechem Farugą o DEKALOGU

  „Wydaje mi się, że rozważania: co jest dobre, co złe, co trzeba, a czego nie wolno, są teraz, kiedy ten świat po raz kolejny nam się wymknął, wyjątkowo ważne” – mówi reżyser Dekalogu.

 • Po pierwsze człowiek | premiera DEKALOGU

  Wojciech Faruga sięgnął po ikoniczne dzieło polskiego filmu, przemyślane na nowo po ponad trzech dekadach. 

 • Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej

  Z radością informujemy, że zrealizowany przez nas program dla szkół KLASA TN zdobył III nagrodę 13. edycji Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej.

 • Solidarni z Ukrainą | Солідарні з Україною

  Zespół Teatru Narodowego solidaryzuje się z Ukraińcami, walczącymi o niepodległość swojej ojczyzny. 

 • TEATR MÓJ WIDZĘ... – rozmowy z aktorkami i aktorami

  Kinga Ilgner rozmawia z: Anną Seniuk, Małgorzatą Kożuchowską, Gabrielą Muskałą, Janem Englertem, Jerzym Radziwiłowiczem, Marcinem Hycnarem. Partnerem cyklu jest Teatr Narodowy.

 • DEJMEK Raszewskiej z nagrodą PTBT!

  Wydana przez Teatr Narodowy książka Dejmek Magdaleny Raszewskiej otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. 

 • Cykl AKTORZY/SENIORZY

  Teatr Narodowy jest partnerem internetowego projektu Leny Frankiewicz, filmowego cyklu, na który składają się rozmowy o teatrze z seniorkami i seniorami zawodu aktorskiego.

 • Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier

  Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.

 • WYKŁADY OTWARTE online (materiały audio)

  Wykłady Teatru Narodowego online dotyczące badań nad twórczością wielkich osobowości polskiej kultury.

 • Przedstawienia Teatru Narodowego online

  Spektakle Teatru Narodowego zrealizowane w Teatrze Telewizji – wybór ze zbiorów Ninateka.pl oraz Vod.TVP. 

 • Teatr Narodowy w Google Cultural Institute

  Wystawę o burzliwych dziejach Narodowej Sceny można oglądać w sieci! Zapraszamy do odwiedzenia Google Cultural Institute.

Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookie, kliknij tutaj