Aktualności

Jubileusz: polscy autorzy na naszych scenach

W sezonach jubileuszowych 250-lecia istnienia Teatru Narodowego przedstawiliśmy dziewięć premier na podstawie tekstów polskich autorów!
Ostatnie wydarzenia sezonu: po wyjątkowej sześciodniowej inscenizacji Pana Tadeusza przyszedł czas na opowieść o Soplicowie, które przekształciło się w swoją odwrotność –
w owocilpoS...
9 czerwca odbyła się prapremiera autorskiego przedstawienia Piotra Cieplaka – gorzki, wypełniony czarnym humorem Soplicowo–owocilpoS. Suplement!                                                                                  

                                                                                                                                                                                                                Soplicowo–owocilpoS. Suplement
                                                                                      Fot. Uroczystość w Wieliczce, 1926, źródło: FotoKarta;
portrety aktorów i projekt graficzny: Maciej  Landsberg

Strona Jubileuszu →

Od Fredry po Gombrowicza

Agnieszka Glińska przygotowała demaskatorską, groteskową Iwonę, księżniczkę Burgunda Witolda Gombrowicza. Jan Englert zrealizował Fredraszki na podstawie wielu utworów Fredry, w których komediopisarz prowadzi błyskotliwy, ale i zabarwiony goryczą dialog z bohaterami własnych sztuk. Prapremiera Opowiadania brazylijskiego w reżyserii Marcina Hycnara odsłoniła głęboką, refleksyjną naturę Iwaszkiewiczowskiej noweli. W przejmującym monodramie Msza za miasto Arras według powieści Andrzeja Szczypiorskiego Janusz Gajos mówił o klęskach zarazy i głodu w średniowiecznym Arras, o rozpadzie wartości i o ludzkiej kondycji w momentach kryzysu. W Białym małżeństwie Tadeusza Różewicza – spektaklu w reżyserii Artura Tyszkiewicza – doszło do gwałtownego zderzenia libido ze społecznymi nakazami.  

Dramat romantyczny

Ostatnie premiery Teatru to wielki repertuar romantyczny.
Kordian Juliusza Słowackiego, w opracowaniu i reżyserii Jana Englerta, jest wielowymiarową sceniczną opowieścią o polskich losach. Premiera odbyła się 19 listopada 2015 roku, w dniu 250. rocznicy powstania Teatru Narodowego.
Nasyconą wieloznacznymi metaforami interpretację Mickiewiczowskich Dziadów przygotował wybitny litewski twórca – Eimuntas Nekrošius.

Pan Tadeusz

W sezonach jubileuszowych, od kwietnia 2015 do marca 2016, na dużej scenie sali Bogusławskiego, przedstawiliśmy dwanaście ksiąg poematu w inscenizowanym cyklu PAN TADEUSZ – wszystkie słowa w reżyserii Piotra Cieplaka. Przedsięwzięcie zostało zwieńczone wyjątkowym wydarzeniem. W dniach od 20 do 25 maja odbyła się sześciodniowa inscenizacja Pana Tadeusza.
Mocny punkt na zakończenie sezonów jubileuszowych to prapremiera według scenariusza i w reżyserii Piotra Cieplaka Soplicowo – owocilpoS. Suplement – gorzkie, wypełnione czarnym humorem spojrzenie na społeczność Mickiewiczowskiego poematu, opowieść o Soplicowie, które przekształciło się w swoją odwrotność – w owocilpoS...

Szerzej o programie Jubileuszu 250-lecia Teatru Narodowego →

W repertuarze Teatru Narodowego wciąż znajdują się wcześniejsze spektakle przygotowane na podstawie polskich tekstów.
W niecodziennym miejscu, w podziemiach Teatru pod Wierzbową, przedstawiamy Duszyczkę – niezapomnianą realizację Jerzego Grzegorzewskiego na motywach poematów Tadeusza Różewicza. Gramy Tango Sławomira Mrożka w przenikliwej i drapieżnej interpretacji Jerzego Jarockiego. Dziejom polskiej inteligencji przed okupacją i po wojennej hekatombie przyglądamy się w Pożegnaniach Stanisława Dygata w inscenizacji Agnieszki Glińskiej. Na scenie wybrzmiewa znakomity Fredrowski wiersz w Ślubach panieńskich wyreżyserowanych przez Jana Englerta. Balladynę – tragedię podszytą baśnią pokazujemy w nowoczesnej formie w inscenizacji Artura Tyszkiewicza. Gramy dramat najnowszy – Dowód na istnienie drugiego, tekst o spotkaniu Gombrowicza z Mrożkiem, autorstwa i w reżyserii Macieja Wojtyszki.
Przedstawiamy Pchłę Szachrajkę Jana Brzechwy, pełen barw i metamorfoz spektakl dla całych rodzin do muzyki Macieja Małeckiego i w reżyserii Anny Seniuk.

Polscy autorzy na scenach Teatru Narodowego:

 • Repertuar listopad 2022 – luty 2023

  W repertuarze dwie premiery – w listopadzie Księgi Jakubowe, a w grudniu Mizantrop! Ponadto na trzech scenach Teatru, wśród wielu tytułów, Piknik pod Wiszącą Skałą.

 • Oferty promocyjne

  Comiesięczne programy TEATR DLA SENIORÓW, TEATR DLA STUDENTÓW (obecnie w ofercie propozycje od listopada do lutego 2023) oraz inne aktualne promocje. 

 • W próbach: MIZANTROP

  Próby i przygotowania do Molierowskiego Mizantropa. Reżyseruje Jan Englert. Premiera 10 grudnia na scenie Studio. 

 • Eimuntas Nekrošius – wspomnienie

  Eimuntas Nekrošius (21 listopada 1952 – 20 listopada 2018). Wspominamy litewskiego reżysera, jednego z najwybitniejszych europejskich twórców teatralnych ostatniego półwiecza.

 • W Czytelni: eseje poświęcone Eimuntasowi Nekrošiusowi

  Obszerne eseje autorstwa Łukasza Drewniaka poświęcone Dziadom oraz Ślubowi, spektaklom przygotowanym przez Eimuntasa Nekrošiusa w Teatrze Narodowym. 

 • 80. urodziny Anny Seniuk

  Anna Seniuk obchodzi 80 urodziny! Jubilatce składamy z tej okazji najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności!

 • DEKALOG – recenzje po premierze

  Przedstawiamy wybór recenzji po premierze Dekalogu Kieślowskiego / Piesiewicza w reżyserii Wojciecha Farugi.  

 • My z nich | rozmowa z Michałem Zadarą

  „My, współcześni Polacy, jesteśmy spadkobiercami bardzo różnych tradycji, narodowości, praktyk” – mówi Michał Zadara, reżyser Ksiąg Jakubowych.

 • Dziedzictwo | premiera KSIĄG JAKUBOWYCH

  Pytania o naszych przodków, tożsamość i przyszłość – Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk w inscenizacji Michała Zadary.

 • „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny”

  W ramach listopadowej akcji zapraszamy na Skórę węża, Śnieg i Zemstę nietoperza. Bilety w cenach promocyjnych na te spektakle dostępne od 21 października.

 • Vouchery do Teatru Narodowego

  Długoterminowe vouchery do Teatru Narodowego to doskonały podarunek. Są dostępne online oraz w kasach Teatru. 

 • JERZY JAROCKI we wspomnieniach aktorów

  „Był niewątpliwie najlepiej słuchającym reżyserem”... – aktorzy Teatru Narodowego wspominają Jerzego Jarockiego. 10 października mija 10 rocznica śmierci wybitnego reżysera. 

 • Po pierwsze człowiek | premiera DEKALOGU

  Wojciech Faruga sięga po ikoniczne dzieło polskiego filmu, przemyślane na nowo po ponad trzech dekadach. 

 • Rozmowa z Wojciechem Farugą o DEKALOGU

  „Wydaje mi się, że rozważania: co jest dobre, co złe, co trzeba, a czego nie wolno, są teraz, kiedy ten świat po raz kolejny nam się wymknął, wyjątkowo ważne” – mówi reżyser.

 • Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej

  Z radością informujemy, że zrealizowany przez nas program dla szkół KLASA TN zdobył III nagrodę 13. edycji Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej.

 • Premiery sezonu 2022/2023

  Zaplanowaliśmy już premiery sezonu 2022/2023! Rozpoczynamy Dekalogiem Kieślowskiego i Piesiewicza w reżyserii Wojciecha Farugi.

 • Solidarni z Ukrainą | Солідарні з Україною

  Zespół Teatru Narodowego solidaryzuje się z Ukraińcami, walczącymi o niepodległość swojej ojczyzny. 

 • Podsumowanie sezonu 2021/2022

  Premiery, nagrodzona monografia Dejmek Magdaleny Raszewskiej, projekty artystyczne i edukacyjne, nagrody aktorskie – podsumowujemy sezon 2021/2022.

 • „KLASA TN. Pierwszy dzwonek” – finał projektu

  9 czerwca odbyły się pokazy pracy warsztatowej Bobo! Pokazy zwieńczyły projekt edukacyjny „KLASA TN. Pierwszy dzwonek”. 

 • „KLASA TN. Drugi dzwonek” – finał projektu

  3 i 4 czerwca odbyły się pokazy pracy warsztatowej Ukochanie! Za nami finał projektu edukacyjnego „KLASA TN. Drugi dzwonek”. 

 • Narodowy w programie REZYDENCJE ARTYSTYCZNE

  Teatr Narodowy bierze udział w organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego programie „Rezydencje Artystyczne. Białoruś i Ukraina”.

 • Twoja głowa spadnie | premiera MARII STUART

  „Moja głowa była celem tych spisków, lecz to twoja spadnie!” W roli Elżbiety – Danuta Stenka, w roli Marii Stuart – Wiktoria Gorodeckaja. 

 • MARIA STUART – wybór pierwszych recenzji

  Przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów po premierze Marii Stuart Schillera w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

 • Justyna Kowalska i Mateusz Rusin nagrodzeni!

  Justyna Kowalska i Mateusz Rusin z trzecią nagrodą aktorską 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych za role w Tchnieniu Macmillana w reżyserii Grzegorza Małeckiego. Gratulujemy!

 • Cykl SCENA MŁODYCH

  Zapraszamy na majowe przedstawienia. Gramy Lunapark z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego oraz Kamień wg Bronki Nowickiej.  

 • TEATR MÓJ WIDZĘ... – rozmowy z aktorkami i aktorami

  Kinga Ilgner rozmawia z: Anną Seniuk, Małgorzatą Kożuchowską, Gabrielą Muskałą, Janem Englertem, Jerzym Radziwiłowiczem, Marcinem Hycnarem. Partnerem cyklu jest Teatr Narodowy.

 • DEJMEK Raszewskiej z nagrodą PTBT!

  Wydana przez Teatr Narodowy książka Dejmek Magdaleny Raszewskiej otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. 

 • BARON MÜNCHHAUSEN... – recenzje po prapremierze

  Baron Münchhausen dla dorosłych autorstwa i w reżyserii Macieja Wojtyszki – recenzje po prapremierze. 
 • Z bagna za włosy. Rozmowa z Maciejem Wojtyszką

  Maciej Wojtyszko o Münchhausenie: „Jego sposób myślenia jest nam potrzebny zawsze, tym bardziej, im bardziej musimy się wyciągać za włosy. Z bagna albo i szamba”. 

 • Książę Łgarzy | Münchhausen w Narodowym

  Baron Münchhausen dla dorosłych – Maciej Wojtyszko główną postacią swojego dramatu uczynił uosobienie bajecznej mistyfikacji, łgarstwa, nieokiełzanej fantazji. 

 • WIECZÓR TRZECH KRÓLI – recenzje

  Przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów po premierze Wieczoru Trzech Króli albo Co chcecie w reżyserii Piotra Cieplaka.

 • Miłosne gry pozorów. Gramy Shakespeare’a!

  Miłosne intrygi, zamiany ról, gry pozorów, dźwiękowa feeria – Wieczór Trzech Króli w inscenizacji Piotra Cieplaka. Premiera spektaklu odbyła się 4 grudnia 2021.

 • Rozmowa z Piotrem Cieplakiem

  „To będzie spektakl o bogactwie, wielości odcieni, jakie słowo »miłość« może ze sobą nieść” – mówi Piotr Cieplak, który pracuje nad inscenizacją Wieczoru Trzech Króli.

 • Cykl AKTORZY/SENIORZY

  Teatr Narodowy jest partnerem internetowego projektu Leny Frankiewicz, filmowego cyklu, na który składają się rozmowy o teatrze z seniorkami i seniorami zawodu aktorskiego.

 • WYKŁADY OTWARTE online (materiały audio)

  Wykłady Teatru Narodowego online dotyczące badań nad twórczością wielkich osobowości polskiej kultury.

 • Przedstawienia Teatru Narodowego online

  Spektakle Teatru Narodowego zrealizowane w Teatrze Telewizji – wybór ze zbiorów Ninateka.pl oraz Vod.TVP. 

 • Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier

  Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.

 • Teatr Narodowy w Google Cultural Institute

  Wystawę o burzliwych dziejach Narodowej Sceny można oglądać w sieci! Zapraszamy do odwiedzenia Google Cultural Institute.

Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookie, kliknij tutaj