Aktualności

Jubileusz: polscy autorzy na naszych scenach

W sezonach jubileuszowych 250-lecia istnienia Teatru Narodowego przedstawiliśmy dziewięć premier na podstawie tekstów polskich autorów!
Ostatnie wydarzenia sezonu: po wyjątkowej sześciodniowej inscenizacji Pana Tadeusza przyszedł czas na opowieść o Soplicowie, które przekształciło się w swoją odwrotność –
w owocilpoS...
9 czerwca odbyła się prapremiera autorskiego przedstawienia Piotra Cieplaka – gorzki, wypełniony czarnym humorem Soplicowo–owocilpoS. Suplement!                                                                                  

                                                                                                                                                                                                                Soplicowo–owocilpoS. Suplement
                                                                                      Fot. Uroczystość w Wieliczce, 1926, źródło: FotoKarta;
portrety aktorów i projekt graficzny: Maciej  Landsberg

Strona Jubileuszu →

Od Fredry po Gombrowicza

Agnieszka Glińska przygotowała demaskatorską, groteskową Iwonę, księżniczkę Burgunda Witolda Gombrowicza. Jan Englert zrealizował Fredraszki na podstawie wielu utworów Fredry, w których komediopisarz prowadzi błyskotliwy, ale i zabarwiony goryczą dialog z bohaterami własnych sztuk. Prapremiera Opowiadania brazylijskiego w reżyserii Marcina Hycnara odsłoniła głęboką, refleksyjną naturę Iwaszkiewiczowskiej noweli. W przejmującym monodramie Msza za miasto Arras według powieści Andrzeja Szczypiorskiego Janusz Gajos mówił o klęskach zarazy i głodu w średniowiecznym Arras, o rozpadzie wartości i o ludzkiej kondycji w momentach kryzysu. W Białym małżeństwie Tadeusza Różewicza – spektaklu w reżyserii Artura Tyszkiewicza – doszło do gwałtownego zderzenia libido ze społecznymi nakazami.  

Dramat romantyczny

Ostatnie premiery Teatru to wielki repertuar romantyczny.
Kordian Juliusza Słowackiego, w opracowaniu i reżyserii Jana Englerta, jest wielowymiarową sceniczną opowieścią o polskich losach. Premiera odbyła się 19 listopada 2015 roku, w dniu 250. rocznicy powstania Teatru Narodowego.
Nasyconą wieloznacznymi metaforami interpretację Mickiewiczowskich Dziadów przygotował wybitny litewski twórca – Eimuntas Nekrošius.

Pan Tadeusz

W sezonach jubileuszowych, od kwietnia 2015 do marca 2016, na dużej scenie sali Bogusławskiego, przedstawiliśmy dwanaście ksiąg poematu w inscenizowanym cyklu PAN TADEUSZ – wszystkie słowa w reżyserii Piotra Cieplaka. Przedsięwzięcie zostało zwieńczone wyjątkowym wydarzeniem. W dniach od 20 do 25 maja odbyła się sześciodniowa inscenizacja Pana Tadeusza.
Mocny punkt na zakończenie sezonów jubileuszowych to prapremiera według scenariusza i w reżyserii Piotra Cieplaka Soplicowo – owocilpoS. Suplement – gorzkie, wypełnione czarnym humorem spojrzenie na społeczność Mickiewiczowskiego poematu, opowieść o Soplicowie, które przekształciło się w swoją odwrotność – w owocilpoS...

Szerzej o programie Jubileuszu 250-lecia Teatru Narodowego →

W repertuarze Teatru Narodowego wciąż znajdują się wcześniejsze spektakle przygotowane na podstawie polskich tekstów.
W niecodziennym miejscu, w podziemiach Teatru pod Wierzbową, przedstawiamy Duszyczkę – niezapomnianą realizację Jerzego Grzegorzewskiego na motywach poematów Tadeusza Różewicza. Gramy Tango Sławomira Mrożka w przenikliwej i drapieżnej interpretacji Jerzego Jarockiego. Dziejom polskiej inteligencji przed okupacją i po wojennej hekatombie przyglądamy się w Pożegnaniach Stanisława Dygata w inscenizacji Agnieszki Glińskiej. Na scenie wybrzmiewa znakomity Fredrowski wiersz w Ślubach panieńskich wyreżyserowanych przez Jana Englerta. Balladynę – tragedię podszytą baśnią pokazujemy w nowoczesnej formie w inscenizacji Artura Tyszkiewicza. Gramy dramat najnowszy – Dowód na istnienie drugiego, tekst o spotkaniu Gombrowicza z Mrożkiem, autorstwa i w reżyserii Macieja Wojtyszki.
Przedstawiamy Pchłę Szachrajkę Jana Brzechwy, pełen barw i metamorfoz spektakl dla całych rodzin do muzyki Macieja Małeckiego i w reżyserii Anny Seniuk.

Polscy autorzy na scenach Teatru Narodowego:

 • WIECZÓR TRZECH KRÓLI na 26. Festiwalu Szekspirowskim

  Wieczór Trzech Króli w reżyserii Piotra Cieplaka 3 sierpnia przedstawimy na 26. Festiwalu Szekspirowskim. Spektakl znalazł się w finale Konkursu o Złotego Yoricka. 

 • Podsumowanie sezonu 2021/2022

  Premiery, nagrodzona monografia Dejmek Magdaleny Raszewskiej, projekty artystyczne i edukacyjne, nagrody aktorskie – podsumowujemy sezon 2021/2022.

 • Premiery sezonu 2021/2022

  Zaplanowaliśmy już premiery sezonu 2022/2023! Rozpoczynamy Dekalogiem Kieślowskiego i Piesiewicza w reżyserii Wojciecha Farugi.

 • Przerwa wakacyjna w Teatrze

  Sprzedaż biletów online działa bez zmian. Przerwa w pracy kas, rezerwacji i sprzedaży w księgarni internetowej rozpoczyna się 1 lipca.

 • Repertuar wrześniowy

  Sezon 2022/2023 rozpoczynamy 10 września. Zapraszamy na Piknik pod Wiszącą Skałą i dziesięć innych tytułów! 

 • Październik w Narodowym

  Premiera Dekalogu w reżyserii Wojciecha Farugi. Zagramy szesnaście tytułów, jest wśród nich Maria Stuart Schillera. 

 • Vouchery do Teatru Narodowego

  Długoterminowe vouchery do Teatru Narodowego to doskonały podarunek. Są dostępne online oraz w kasach Teatru. 

 • „KLASA TN. Pierwszy dzwonek” – finał projektu

  9 czerwca odbyły się pokazy pracy warsztatowej Bobo! Pokazy zwieńczyły projekt edukacyjny „KLASA TN. Pierwszy dzwonek”. 

 • „KLASA TN. Drugi dzwonek” – finał projektu

  3 i 4 czerwca odbyły się pokazy pracy warsztatowej Ukochanie! Za nami finał projektu edukacyjnego „KLASA TN. Drugi dzwonek”. 

 • Solidarni z Ukrainą | Солідарні з Україною

  Zespół Teatru Narodowego solidaryzuje się z Ukraińcami, walczącymi o niepodległość swojej ojczyzny. 

 • Narodowy w programie REZYDENCJE ARTYSTYCZNE

  Teatr Narodowy bierze udział w organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego programie „Rezydencje Artystyczne. Białoruś i Ukraina”.

 • Twoja głowa spadnie | premiera MARII STUART

  „Moja głowa była celem tych spisków, lecz to twoja spadnie!” W roli Elżbiety – Danuta Stenka, w roli Marii Stuart – Wiktoria Gorodeckaja. 

 • MARIA STUART – wybór pierwszych recenzji

  Przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów po premierze Marii Stuart Schillera w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

 • TEATR DLA SENIORÓW we wrześniu

  Oferta promocyjna dla seniorów obejmuje siedem tytułów, wśród propozycji Szekspirowski Wieczór Trzech Króli oraz Śnieg Przybyszewskiego.

 • TEATR DLA STUDENTÓW we wrześniu

  Studenci mogą skorzystać z promocji na siedem tytułów, wśród nich jest Hedda Gabler Ibsena i Kordian Słowackiego.

 • TEATR DLA SENIORÓW w październiku

  Dziewięć październikowych tytułów seniorzy mogą obejrzeć, kupując bilety w cenie promocyjnej. Wśród propozycji są Dziady.  

 • TEATR DLA STUDENTÓW w październiku

  Dziewięć październikowych tytułów w promocyjnej ofercie dla studentów – zapraszamy m.in. na Śnieg

 • Justyna Kowalska i Mateusz Rusin nagrodzeni!

  Justyna Kowalska i Mateusz Rusin z trzecią nagrodą aktorską 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych za role w Tchnieniu Macmillana w reżyserii Grzegorza Małeckiego. Gratulujemy!

 • Żegnamy Ignacego Gogolewskiego

  Z ogromnym smutkiem żegnamy Ignacego Gogolewskiego, jednego z najwybitniejszych aktorów Teatru Narodowego. 

 • Żegnamy Jerzego Trelę

  Z wielkim żalem żegnamy Jerzego Trelę, wybitnego aktora, który należał do zespołu Teatru Narodowego w latach 1998–2000. 

 • Cykl SCENA MŁODYCH

  Zapraszamy na majowe przedstawienia. Gramy Lunapark z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego oraz Kamień wg Bronki Nowickiej.  

 • TEATR MÓJ WIDZĘ... – rozmowy z aktorkami i aktorami

  Kinga Ilgner rozmawia z: Anną Seniuk, Małgorzatą Kożuchowską, Gabrielą Muskałą, Janem Englertem, Jerzym Radziwiłowiczem, Marcinem Hycnarem. Partnerem cyklu jest Teatr Narodowy.

 • DEJMEK Raszewskiej z nagrodą PTBT!

  Wydana przez Teatr Narodowy książka Dejmek Magdaleny Raszewskiej otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. 

 • BARON MÜNCHHAUSEN... – recenzje po prapremierze

  Baron Münchhausen dla dorosłych autorstwa i w reżyserii Macieja Wojtyszki – recenzje po prapremierze. 
 • Z bagna za włosy. Rozmowa z Maciejem Wojtyszką

  Maciej Wojtyszko o Münchhausenie: „Jego sposób myślenia jest nam potrzebny zawsze, tym bardziej, im bardziej musimy się wyciągać za włosy. Z bagna albo i szamba”. 

 • Książę Łgarzy | Münchhausen w Narodowym

  Baron Münchhausen dla dorosłych – Maciej Wojtyszko główną postacią swojego dramatu uczynił uosobienie bajecznej mistyfikacji, łgarstwa, nieokiełzanej fantazji. 

 • WIECZÓR TRZECH KRÓLI – recenzje

  Przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów po premierze Wieczoru Trzech Króli albo Co chcecie w reżyserii Piotra Cieplaka.

 • Miłosne gry pozorów. Gramy Shakespeare’a!

  Miłosne intrygi, zamiany ról, gry pozorów, dźwiękowa feeria – Wieczór Trzech Króli w inscenizacji Piotra Cieplaka. Premiera spektaklu odbyła się 4 grudnia 2021.

 • Rozmowa z Piotrem Cieplakiem

  „To będzie spektakl o bogactwie, wielości odcieni, jakie słowo »miłość« może ze sobą nieść” – mówi Piotr Cieplak, który pracuje nad inscenizacją Wieczoru Trzech Króli.

 • Recenzenci o ZAMKU

  Odnotowujemy recenzje i opinie po premierze Zamku Kafki w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

 • „Gdzie jest mój zamek?” | Kafka w Narodowym

  Zamek w reżyserii Pawła Miśkiewicza – ta przypowieść o ludzkim losie każe badać granice własnej wolności. Na premierę przedstawienia zaprosiliśmy 6 listopada 2021.

 • Bez polisy ubezpieczeniowej. Paweł Miśkiewicz o ZAMKU

  Paweł Miśkiewicz mówi o pracy nad Zamkiem Kafki: „K., główny bohater Zamku, przynosi swoje ziarno prawdy, by »zapalić« do wolnościowego zrywu”.

 • Danuta Stenka nagrodzona na Festiwalu BOSKA KOMEDIA

  Danuta Stenka za rolę Charlotty w Sonacie jesiennej otrzymała nagrodę aktorską na Festiwalu BOSKA KOMEDIA w Krakowie. Gratulujemy!

 • Danuta Stenka uhonorowana Nagrodą im. Zelwerowicza!

  Danuta Stenka została laureatką Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę Charlotty w Sonacie jesiennej. Gratulujemy!

 • SONATA JESIENNA w Kaliszu – nagrody za kreacje aktorskie!

  Danuta Stenka z Grand Prix, Zuzanna Saporznikow ze Specjalną Nagrodą Aktorską – nagrodami 61. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Gratulujemy!

 • Danuta Stenka z Nagrodą im. Ireny Solskiej!

  Danuta Stenka została uhonorowana Nagrodą im. Ireny Solskiej za wybitne osiągnięcia aktorskie. Gratulujemy!

 • Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida dla Danuty Stenki!

  Danuta Stenka została uhonorowana Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida za rolę Charlotty w Bergmanowskiej Sonacie jesiennej. Gratulujemy!

 • Wielka Nagroda „Dwóch Teatrów” dla Ewy Wiśniewskiej

  Ewa Wiśniewska została uhonorowana Wielką Nagrodą Festiwalu „Dwa Teatry” za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej. Gratulujemy!

 • Cykl AKTORZY/SENIORZY

  Teatr Narodowy jest partnerem internetowego projektu Leny Frankiewicz, filmowego cyklu, na który składają się rozmowy o teatrze z seniorkami i seniorami zawodu aktorskiego.

 • Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier

  Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.

 • Przedstawienia Teatru Narodowego online

  Spektakle Teatru Narodowego zrealizowane w Teatrze Telewizji – wybór ze zbiorów Ninateka.pl oraz Vod.TVP. 

 • WYKŁADY OTWARTE online (materiały audio)

  Wykłady Teatru Narodowego online dotyczące badań nad twórczością wielkich osobowości polskiej kultury.

 • Teatr Narodowy w Google Cultural Institute

  Wystawę o burzliwych dziejach Narodowej Sceny można oglądać w sieci! Zapraszamy do odwiedzenia Google Cultural Institute.

Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookie, kliknij tutaj