Aktualności
Narodowy w programie TEATR POLSKA
25/03/2015
Teatr Narodowy, wraz z innymi teatrami narodowymi: Teatrem Wielkim – Operą Narodową oraz Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej, bierze udział w specjalnej edycji programu TEATR POLSKA, realizowanego w ramach obchodów 250-lecia Teatru Narodowego i teatru publicznego w Polsce.

W maju i w czerwcu 2015 r. Teatr Narodowy pokaże przedstawienia z bieżącego repertuaru w miastach północnej Polski. W objazd wyruszymy ze spektaklami przygotowanymi na podstawie klasycznych i współczesnych tekstów rodzimych autorów.
Fredraszki
Polska klasyka we współczesnej inscenizacji Jana Englerta, świeża, pełna dowcipu zabawa z teatralną tradycją. W konfrontacji autora z postaciami z własnych sztuk pokazane są międzyludzkie relacje, które nie tracą na aktualności, a jednocześnie odkrywany jest głębszy wymiar twórczości Aleksandra Fredry. Warto usłyszeć finezyjne dialogi z utworów naszego komediopisarza wszechczasów w wykonaniu aktorów narodowej sceny.

Dowód na istnienie drugiego
Konfrontację dwóch pisarskich osobowości, ważnych dla polskiej literatury, a zarazem wizerunek polskiej emigracji przedstawiamy we współczesnym dramacie Macieja Wojtyszki w reżyserii autora. Przedstawienie opowiada o relacjach Witolda Gombrowicza ze Sławomirem Mrożkiem. Z historii ich rzeczywistych spotkań w latach 1965–1966 powstała opowieść o różnych temperamentach i postawach w zmaganiu z polskością, skłaniających do namysłu nad polską kulturą i historią. Prowokacyjnego Gombrowicza gra Jan Englert, w rolę milczącego Mrożka wcielił się Cezary Kosiński.
Pchła Szachrajka
Dla najmłodszych i całych ich rodzin przygotowaliśmy pełną werwy i koloru zabawę w radosnym świecie psotnej Pchły Szachrajki – muzyczny spektakl w reżyserii Anny Seniuk do muzyki Macieja Małeckiego. Ulubione przez kolejne pokolenia, rymy Jana Brzechwy śpiewane są tutaj solo, w duetach i chóralnie w brawurowym wykonaniu aktorów Teatru Narodowego. Śpiewy, tańce, metamorfozy, pobudzenie wyobraźni!
Spektaklom Pchły Szachrajki będą towarzyszyły warsztaty teatralne przygotowane w oparciu o bajki i wiersze dla dzieci Jana Brzechwy.
Teatr Narodowy – plany wyjazdowe w ramach programu TEATR POLSKA
11 maja, Tczew, Centrum Kultury i Sztuki →
Fredraszki, godz.19:00
25 maja, Piła, Regionalne Centrum Kultury →
Dowód na istnienie drugiego, godz.19:00
2 czerwca, Suwałki, Suwalski Ośrodek Kultury →
Pchła Szachrajka x 2, godz. 14:00 i 18:00
8 czerwca, Brodnica, Brodnicki Dom Kultury →
Pchła Szachrajka x 2, godz. 12:00 i 17:30
15 czerwca, Grudziądz, Centrum Kultury Teatr →
Dowód na istnienie drugiego, godz.19:00
Program TEATR POLSKA → organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Został zainicjowany w 2009 roku w celu ułatwienia dostępu do oferty polskich teatrów poprzez umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. Inspiracją dla powstania TEATR POLSKA był Teatr Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, który w okresie Drugiej Rzeczpospolitej organizował objazdy spektakli po ziemiach polskich. W repertuarze znalazła się wówczas klasyka światowa (Szekspir, Molier) oraz polski repertuar – dawny i współczesny (Słowacki, Fredro, Żeromski). Przedsięwzięcie miało na celu zaktywizowanie środowisk małych miasteczek i przybliżenie mieszkańcom najważniejszych osiągnięć kultury polskiej w tamtym okresie. W ramach „teatru objazdowego” zespół Reduty przemierzył cały obszar ówczesnych ziem polskich.