Aktualności
Jan Englert laureatem Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
18/06/2018
Jan Englert został uhonorowany Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości.
Gala wręczenia nagród odbyła się 15 czerwca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
„…aktorstwo to także zawód publiczny – mówił podczas odbierania nagrody Jan Englert. – Do wolności dodajmy zależność, bo zawód publiczny to zawód uzależniony, zawód podlegający specjalnym kryteriom, specjalnym ocenom. Myśli się, że wolność to wolność wyboru. Każdy z nas podejmuje szereg wyborów, a w zawodzie aktora te wybory są szczególnie odpowiedzialne i szczególnie trudne. Wiemy wszyscy, że wolność pozbawiona granic to anarchia. Wolność, której się narzuca granice to niewola. Więc kto ma wyznaczać granice, w których mamy poruszać się my – przedstawiciele zawodów publicznych? Tylko my sami jesteśmy za to odpowiedzialni. Dodatkowo mamy kłopot z rozróżnieniem pojęć, nie potrafimy odróżnić wolności od anarchii, kompromisu od konformizmu, patriotyzmu od nacjonalizmu. Gdy patrzę wstecz, to myślę, że ta nagroda jest dowodem na to i pozwala mi wierzyć, że większość moich wyborów była słuszna. Na usprawiedliwienie swoich niesłusznych wyborów mogę tylko zacytować Króla Leara: «Grzeszyłem, lecz przeciw mnie więcej grzeszono».
Fot. Danuta Matloch
Jan Englert – aktor teatralny i filmowy, reżyser, od 2003 roku dyrektor artystyczny Teatru Narodowego – związany jest z teatrem od ponad pół wieku. Na scenie debiutował w 1964 roku na deskach warszawskiego Teatru Polskiego; w 2014 roku obchodził 50-lecie pracy artystycznej. Od wielu lat uczy studentów, jest profesorem warszawskiej Akademii Teatralnej.
W repertuarze Teatru Narodowego spektakle w reżyserii Jana Englerta to: Śluby panieńskie Fredry (2007), Fredraszki na podstawie wielu utworów komediopisarza (2014), Udręka życia Levina (2011) oraz Kordian Słowackiego – przedstawienie, które reżyser przygotował w 250. rocznicę powstania Teatru Narodowego (2015).
Na narodowej scenie można oglądać Jana Englerta w przedstawieniach mistrzów – w rolach R w Duszyczce na podstawie poematów Różewicza w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego oraz Eugeniusza w Tangu Mrożka w inscenizacji Jerzego Jarockiego.
Gra w swoich Fredrowskich realizacjach – Radosta w Ślubach panieńskich oraz we Fredraszkach. Wciela się w Gombrowicza w dramacie autorstwa i w reżyserii Macieja Wojtyszki Dowód na istnienie drugiego (2014) i Sira w Garderobianym Harwooda, realizacji Adama Sajnuka (2016).
Biogram Jana Englerta →
Pełny tekst przemówienia Jana Englerta na gali wręczenia Dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 15 czerwca 2018 roku