Aktualności
Teatr Narodowy w rankingu miesięcznika TEATR
30/09/2019
Z przyjemnością przedstawiamy opinie krytyków – Teatr Narodowy, jego aktorzy i twórcy zostali wskazani w wielu kategoriach ankiety „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2018/2019” ogłoszonej przez miesięcznik TEATR!
Do wypełnienia tegorocznej ankiety miesięcznika TEATR „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2018/2019” w części dotyczącej teatru dramatycznego zostali zaproszeni krytycy teatralni:
JACEK CIEŚLAK („Teatr”, „Rzeczpospolita”), TOMASZ DOMAGAŁA (domagalasiekultury.pl, Polskie Radio; selekcjoner konkursu „Klasyka Żywa”), ŁUKASZ DREWNIAK (teatralny.pl), ANNA JAZGARSKA, ZBIGNIEW MAJCHROWSKI (Pracownia Krytyki Artystycznej UG), JACEK KOPCIŃSKI („Teatr”, „Tygodnik Kulturalny” TVP Kultura; juror Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej), JOLANTA KOWALSKA (stała współpracowniczka „Teatru”), WIESŁAW KOWALSKI (teatrdlawszystkich.eu), ANETA KYZIOŁ („Polityka”), WOJCIECH MAJCHEREK (TVP Kultura), HENRYK MAZURKIEWICZ (teatralny.pl; selekcjoner Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej), WITOLD MROZEK („Gazeta Wyborcza”), JACEK SIERADZKI („Dialog”; selekcjoner Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej), PRZEMYSŁAW SKRZYDELSKI („Sieci Prawdy”, „Do Rzeczy”), MACIEJ STROIŃSKI („Przekrój”), JACEK WAKAR (Polskie Radio, „Tygodnik Kulturalny” TVP Kultura), KALINA ZALEWSKA („Teatr”; selekcjonerka konkursu „Klasyka Żywa”).
W kategorii „Najlepszy teatr” TEATR NARODOWY wymienił Wiesław Kowalski.
W kategorii „Najlepsze przedstawienie” Jacek Cieślak wskazał spektakl BURZA Williama Szekspira w reżyserii Pawła Miśkiewicza, notując: „Nieoczywista wypowiedź o erozji starych autorytetów w formie nawiązującej do najlepszych spektakli Jerzego Grzegorzewskiego”. BURZĘ Williama Szekspira wśród najlepszych spektakli wymienił także Wiesław Kowalski. W tej kategorii Anna Jazgarska i Zbigniew Majchrowski „z końcówki ubiegłego sezonu” wytypowali Ślub Gombrowicza w inscenizacji Eimuntasa Nekrošiusa.
W kategorii „Najlepsza reżyseria” Pawła Miśkiewicza, reżysera BURZY Williama Szekspira wskazały Jolanta Kowalska, Aneta Kyzioł, a także Witold Mrozek, który napisał o inscenizatorze: „Z takich aktorskich legend, jak Benoit, Radziwiłowicz czy Frycz, Miśkiewicz wydobywa nowe, świeże jakości; ze sztuki Szekspira nowe sensy”. Reżysera wyróżnił także Jacek Sieradzki, wskazując na „przedziwną” BURZĘ Williama Szekspira.
W kategorii „Najlepsza rola kobieca” Gabriela Muskała za rolę Felicji w Jak być kochaną Brandysa w reżyserii Leny Frankiewicz została wyróżniona przez Anetę Kyzioł, Kalinę Zalewską, Wiesława Kowalskiego i Wojciecha Majcherka. Wiktoria Gorodeckaja za tytułową rolę w Heddzie Gabler Ibsena w reżyserii Kuby Kowalskiego została doceniona przez Kalinę Zalewską, Jacka Kopcińskiego, Przemysława Skrzydelskiego i Macieja Stroińskiego. Wyróżniono Ewę Konstancję Bułhak za rolę Darii w IRONBOUND. Za torami, za mostem – została wskazana przez Kalinę Zalewską i Przemysława Skrzydelskiego. Dominikę Kluźniak za rolę Pani Elvsted w Heddzie Gabler wyróżnili Kalina Zalewska oraz Jacek Sieradzki, który przywołał także role aktorki w Teatrze Telewizji: Gospodyni w Weselu Wyspiańskiego, inscenizacji Wawrzyńca Kostrzewskiego, Mai w Lecie Rittnera w realizacji Jana Englerta, Marii Barwińskiej w Paradiso wg scenariusza i w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego.
W kategorii „Najlepsza rola męska” Jolanta Kowalska wymieniła Mariusza Benoit za rolę Ariela/Kalibana w BURZY Williama Szekspira, a Aneta Kyzioł – Jana Frycza za role Wiktora w Jak być kochaną oraz Antonia w BURZY Williama Szekspira. Jacek Sieradzki wyróżnił zbiorowo „koryfeuszy” BURZY Williama Szekspira: Jerzego Radziwiłowicza – Prospera, Mariusza Benoit – Ariela/Kalibana, Jana Frycza – Antonia, Mariusza Bonaszewskiego – Trinkula.
W kategorii „Najlepsza rola epizodyczna” Wiesław Kowalski wskazał Aleksandrę Justę jako Juliane Tesman w Heddzie Gabler.
W kategorii „Najlepsza nowa polska sztuka (ogłoszona drukiem lub wystawiona)” na IRONBOUND. Za torami, za mostem amerykańskiej autorki polskiego pochodzenia Martyny Majok w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza wskazali Kalina Zalewska oraz Przemysław Skrzydelski. Z kolei Jolanta Kowalska oraz Wiesław Kowalski wymienili IRONBOUND… w kategorii „Najlepsza nowa sztuka obcojęzyczna (ogłoszona drukiem lub wystawiona)”.
W kategorii „Najlepsza adaptacja teatralna (opracowanie tekstu)” Jacek Kopciński wyróżnił Małgorzatę Annę Maciejewską, autorkę adaptacji scenicznej i dramaturgii Jak być kochaną.
W kategorii „Najlepsza scenografia” Barbarę Hanicką, autorkę scenografii do BURZY Williama Szekspira wskazali krytycy: Jolanta Kowalska, Kalina Zalewska, Jacek Cieślak, Łukasz Drewniak, Jacek Kopciński, Wojciech Majcherek i Jacek Sieradzki. Z kolei Wiesław Kowalski wyróżnił Agatę Skwarczyńską, autorkę scenografii i reżyserii światła do Jak być kochaną.
W kategorii „Najlepsza choreografia” Dominikę Knapik, autorkę choreografii do BURZY Williama Szekspira, wymienili: Jolanta Kowalska, Kalina Zalewska, Jacek Cieślak, Jacek Kopciński, Wiesław Kowalski oraz Witold Mrozek.
W kategorii „Najlepsza muzyka” na Maję Kleszcz i Wojciecha Krzaka, autorów muzyki do BURZY Williama Szekspira wskazali Kalina Zalewska i Jacek Cieślak, a na Radosława Dudę, który skomponował muzykę do Heddy Gabler – Maciej Stroiński.
W kategorii „Najciekawszy debiut” Grzegorza Małeckiego, za jego debiut reżyserski – Tchnienie Macmillana, wyróżniła Jolanta Kowalska. Zuzanna Saporznikow, od 2019 roku aktorka Teatru Narodowego, została wskazana przez Przemysława Skrzydelskiego. Natomiast Kalina Zalewska doceniła Daniela Namiotko za rolę Ferdynanda w BURZY Williama Szekspira.
< Na pierwszym planie: Gabriela Muskała (Felicja), na drugim planie: Jacek Mikołajczak (Tomasz) w „Jak być kochaną” Brandysa w reżyserii Leny Frankiewicz. Premiera w Teatrze Narodowym 2 lutego 2019. Fot. Magda Hueckel
< Marcin Przybylski (Maks), Ewa Konstancja Bułhak (Daria) w „IRONBOUND. Za torami, za mostem” Majok w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. Prapremiera polska w Teatrze Narodowym 30 marca 2019. Fot. Krzysztof Bieliński
Ankieta miesięcznika TEATR „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2018/2019”. Czytaj więcej →