Pressroom

Komunikat prasowy: Sympozjum Teatrów Narodowych’ 2015

SYMPOZJUM Teatrów Narodowych’ 2015
20–21 listopada 2015
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

Sympozjum towarzyszy Spotkaniu Teatrów Narodowych od pierwszej edycji festiwalu. W tym roku zostanie otwarte dla publiczności.

Sympozjum Teatrów Narodowych to debata dyrektorów scen narodowych z całego świata, która towarzyszy Spotkaniu Teatrów Narodowych od jego pierwszej edycji. Z okazji jubileuszu 250-lecia Teatru Narodowego obrady po raz pierwszy zostaną otwarte dla publiczności.

Wykład inaugurujący wygłosi Ngũgĩ wa Thiong’o – uważany za najwybitniejszego żyjącego pisarza afrykańskiego. Polskim czytelnikom jest znany z powieści Chmury i łzy (1964) i Ziarno pszeniczne (1967).

Piątkowy panel będzie poświęcony aktualności teatru narodowego. W temat wprowadzą Karin Bergmann, dyrektor wiedeńskiego Burgtheater i Magnus Florin, kierownik literacki sztokholmskiego Dramaten.

Wyjątkowym wydarzeniem obrad będzie tego dnia prezent urodzinowy od Burgtheater dla Teatru Narodowego – Wykład kantorowski Philippa Haussa. Aktor Burgtheater przedstawi przygotowany przez Ritę Czapkę montaż tekstów programowych Tadeusza Kantora, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w 2015 roku. Wykład zorganizowano przy współpracy Austriackiego Forum Kultury w Warszawie.

Drugi dzień obrad Sympozjum rozpocznie wykład Homiego Bhabhy – czołowego autorytetu w dziedzinie studiów postkolonialnych, autora wielu podstawowych pojęć, takich jak „mimikra” czy „hybrydyczność”. Homi Bhabha jest profesorem Harvard University, uhonorowanym jednym z najważniejszych indyjskich odznaczeń narodowych Padma Bhusan w dziedzinie literatury i edukacji.

Rozmowę na temat narodowości teatru narodowego zainicjują Neil Murray, naczelny producent w National Theatre of Scotland, który od przyszłego sezonu razem z Malcolmem McLarenem obejmie dyrekcję dublińskiego Abbey Theatre, i Fumio Owada, dyrektor wykonawczy Japan Arts Council – instytucji nadrzędnej wobec japońskich teatrów narodowych.

W sobotę będzie można wysłuchać także wykładu Elżbiety Matyni, profesor The New School for Social Research w Nowym Jorku, autorki książki Performative Democracy (2009), zorganizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Podczas Sympozjum obrady w języku angielskim są symultanicznie tłumaczone na polski, a wprowadzenia w językach niemieckim i japońskim symultanicznie tłumaczone na polski i angielski.

Na wydarzenia Sympozjum WSTĘP JEST WOLNY.

/Z powodu dużego zainteresowania oraz ograniczonej liczby miejsc wskazane jest wcześniejsze zgłoszenie chęci uczestniczenia w Sympozjum na adres e-mailowy: EKwiecien@narodowy.pl  
W temacie wiadomości należy wpisać: „Sympozjum STN”, a w treści podać swoje imię i nazwisko, a także wpisać formułę:
"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych wyłącznie w celach związanych z obsługą zgłoszeń udziału w Sympozjum (zgodnie z ustawą z dn. 29.08.97 roku o Ochronie Danych Osobowych Dz. Ust. nr 133 poz. 883)”. /

Szczegółowy program Sympozjum:

Sympozjum Teatrów Narodowych’ 2015
20–21 listopada
Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

piątek, 20 listopada

SESJA 10.00–12.00

otwarcie
wykład przewodni: Ngũgĩ wa Thiong’o

panel 1. Aktualność teatru narodowego. Wprowadzenie: Karin Bergmann (Burgtheater, Austria) i Magnus Florin (Dramaten, Szwecja)


SESJA 14.00–16.30

panel 1. Aktualność teatru narodowego. Ciąg dalszy: dyskusja

prezent urodzinowy od Burgtheater dla Teatru Narodowego. Philipp Hauss: Wykład kantorowski

Współpraca:      

sobota, 21 listopada 

SESJA 10.00–12.30

wykład przewodni: Homi Bhabha

panel 2. Narodowość teatru narodowego. Wprowadzenie: Neil Murray (National Theatre of Scotland) i Fumio Owada (Japan Arts Council)


SESJA 14.00–16.30

wykład przewodni: Elżbieta Matynia   

Organizacja:    


panel 2.  Narodowość teatru narodowego. Ciąg dalszy – dyskusja

zamknięcie Sympozjum

Kontakt:
Hanna Zoll tel. 22 69 20 663; kom. 506 214 471; e-mail: hzoll@narodowy.pl

Komunikat prasowy – Sympozjum Teatrów Narodowych 2015

JUBILEUSZ 250-LECIA TEATRU NARODOWEGO:

 HONOROWY PATRONAT PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJINSTYTUCJE FINANSUJĄCE:

       

        

logo_PZU


PATRONI MEDIALNI JUBILEUSZU:


      
                      

   

 • Szlachetność i profity. Rozmowa z Janem Englertem

  „Rozkrok między szlachetnością a interesownością, pychą a skromnością – to jest najciekawsze” – mówi Jan Englert, reżyser Mizantropa

 • W próbach: MIZANTROP

  Próby i przygotowania do Molierowskiego Mizantropa. Reżyseruje Jan Englert. Premiera 10 grudnia na scenie Studio. 

 • Niejednoznaczność | Molière w Narodowym

  Pytania o nasz stosunek do świata i postawę wobec innych, o egoizm i empatię – Jan Englert reżyseruje Mizantropa Molière’a. 

 • Repertuar grudzień 2022 – luty 2023

  W grudniu zapraszamy na premierę Mizantropa! Ponadto na trzech scenach Teatru wiele tytułów, w tym Księgi Jakubowe.

 • Oferty promocyjne

  Comiesięczne programy TEATR DLA SENIORÓW, TEATR DLA STUDENTÓW (obecnie w ofercie propozycje od grudnia do lutego 2023) oraz inne aktualne promocje. 

 • Vouchery do Teatru Narodowego

  Długoterminowe vouchery do Teatru Narodowego to doskonały podarunek. Są dostępne online oraz w kasach Teatru. 

 • Eimuntas Nekrošius – wspomnienie

  Eimuntas Nekrošius (21 listopada 1952 – 20 listopada 2018). Wspominamy litewskiego reżysera, jednego z najwybitniejszych europejskich twórców teatralnych ostatniego półwiecza.

 • W Czytelni: eseje poświęcone Eimuntasowi Nekrošiusowi

  Obszerne eseje autorstwa Łukasza Drewniaka poświęcone Dziadom oraz Ślubowi, spektaklom przygotowanym przez Eimuntasa Nekrošiusa w Teatrze Narodowym. 

 • 80. urodziny Anny Seniuk

  Anna Seniuk obchodzi 80 urodziny! Jubilatce składamy z tej okazji najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności!

 • DEKALOG – recenzje po premierze

  Przedstawiamy wybór recenzji po premierze Dekalogu Kieślowskiego / Piesiewicza w reżyserii Wojciecha Farugi.  

 • My z nich | rozmowa z Michałem Zadarą

  „My, współcześni Polacy, jesteśmy spadkobiercami bardzo różnych tradycji, narodowości, praktyk” – mówi Michał Zadara, reżyser Ksiąg Jakubowych.

 • Dziedzictwo | premiera KSIĄG JAKUBOWYCH

  Nasi przodkowie, tożsamość i przyszłość – Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk w inscenizacji Michała Zadary.

 • JERZY JAROCKI we wspomnieniach aktorów

  „Był niewątpliwie najlepiej słuchającym reżyserem”... – aktorzy Teatru Narodowego wspominają Jerzego Jarockiego. 10 października mija 10 rocznica śmierci wybitnego reżysera. 

 • Po pierwsze człowiek | premiera DEKALOGU

  Wojciech Faruga sięga po ikoniczne dzieło polskiego filmu, przemyślane na nowo po ponad trzech dekadach. 

 • Rozmowa z Wojciechem Farugą o DEKALOGU

  „Wydaje mi się, że rozważania: co jest dobre, co złe, co trzeba, a czego nie wolno, są teraz, kiedy ten świat po raz kolejny nam się wymknął, wyjątkowo ważne” – mówi reżyser.

 • Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej

  Z radością informujemy, że zrealizowany przez nas program dla szkół KLASA TN zdobył III nagrodę 13. edycji Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej.

 • Premiery sezonu 2022/2023

  Zaplanowaliśmy już premiery sezonu 2022/2023! Rozpoczynamy Dekalogiem Kieślowskiego i Piesiewicza w reżyserii Wojciecha Farugi.

 • Solidarni z Ukrainą | Солідарні з Україною

  Zespół Teatru Narodowego solidaryzuje się z Ukraińcami, walczącymi o niepodległość swojej ojczyzny. 

 • Podsumowanie sezonu 2021/2022

  Premiery, nagrodzona monografia Dejmek Magdaleny Raszewskiej, projekty artystyczne i edukacyjne, nagrody aktorskie – podsumowujemy sezon 2021/2022.

 • „KLASA TN. Pierwszy dzwonek” – finał projektu

  9 czerwca odbyły się pokazy pracy warsztatowej Bobo! Pokazy zwieńczyły projekt edukacyjny „KLASA TN. Pierwszy dzwonek”. 

 • „KLASA TN. Drugi dzwonek” – finał projektu

  3 i 4 czerwca odbyły się pokazy pracy warsztatowej Ukochanie! Za nami finał projektu edukacyjnego „KLASA TN. Drugi dzwonek”. 

 • Twoja głowa spadnie | premiera MARII STUART

  „Moja głowa była celem tych spisków, lecz to twoja spadnie!” W roli Elżbiety – Danuta Stenka, w roli Marii Stuart – Wiktoria Gorodeckaja. 

 • MARIA STUART – wybór pierwszych recenzji

  Przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów po premierze Marii Stuart Schillera w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

 • Justyna Kowalska i Mateusz Rusin nagrodzeni!

  Justyna Kowalska i Mateusz Rusin z trzecią nagrodą aktorską 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych za role w Tchnieniu Macmillana w reżyserii Grzegorza Małeckiego. Gratulujemy!

 • Cykl SCENA MŁODYCH

  Zapraszamy na majowe przedstawienia. Gramy Lunapark z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego oraz Kamień wg Bronki Nowickiej.  

 • TEATR MÓJ WIDZĘ... – rozmowy z aktorkami i aktorami

  Kinga Ilgner rozmawia z: Anną Seniuk, Małgorzatą Kożuchowską, Gabrielą Muskałą, Janem Englertem, Jerzym Radziwiłowiczem, Marcinem Hycnarem. Partnerem cyklu jest Teatr Narodowy.

 • DEJMEK Raszewskiej z nagrodą PTBT!

  Wydana przez Teatr Narodowy książka Dejmek Magdaleny Raszewskiej otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. 

 • BARON MÜNCHHAUSEN... – recenzje po prapremierze

  Baron Münchhausen dla dorosłych autorstwa i w reżyserii Macieja Wojtyszki – recenzje po prapremierze. 
 • Z bagna za włosy. Rozmowa z Maciejem Wojtyszką

  Maciej Wojtyszko o Münchhausenie: „Jego sposób myślenia jest nam potrzebny zawsze, tym bardziej, im bardziej musimy się wyciągać za włosy. Z bagna albo i szamba”. 

 • Książę Łgarzy | Münchhausen w Narodowym

  Baron Münchhausen dla dorosłych – Maciej Wojtyszko główną postacią swojego dramatu uczynił uosobienie bajecznej mistyfikacji, łgarstwa, nieokiełzanej fantazji. 

 • WIECZÓR TRZECH KRÓLI – recenzje

  Przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów po premierze Wieczoru Trzech Króli albo Co chcecie w reżyserii Piotra Cieplaka.

 • Miłosne gry pozorów. Gramy Shakespeare’a!

  Miłosne intrygi, zamiany ról, gry pozorów, dźwiękowa feeria – Wieczór Trzech Króli w inscenizacji Piotra Cieplaka. Premiera spektaklu odbyła się 4 grudnia 2021.

 • Rozmowa z Piotrem Cieplakiem

  „To będzie spektakl o bogactwie, wielości odcieni, jakie słowo »miłość« może ze sobą nieść” – mówi Piotr Cieplak, który pracuje nad inscenizacją Wieczoru Trzech Króli.

 • Cykl AKTORZY/SENIORZY

  Teatr Narodowy jest partnerem internetowego projektu Leny Frankiewicz, filmowego cyklu, na który składają się rozmowy o teatrze z seniorkami i seniorami zawodu aktorskiego.

 • WYKŁADY OTWARTE online (materiały audio)

  Wykłady Teatru Narodowego online dotyczące badań nad twórczością wielkich osobowości polskiej kultury.

 • Przedstawienia Teatru Narodowego online

  Spektakle Teatru Narodowego zrealizowane w Teatrze Telewizji – wybór ze zbiorów Ninateka.pl oraz Vod.TVP. 

 • Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier

  Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.

 • Teatr Narodowy w Google Cultural Institute

  Wystawę o burzliwych dziejach Narodowej Sceny można oglądać w sieci! Zapraszamy do odwiedzenia Google Cultural Institute.

Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookie, kliknij tutaj