„Tango” Mrożka – wykład Małgorzaty Szpakowskiej
– wykład z cyklu Linia czasu. Teatr Narodowy wobec epok i wyzwań
Na scenach Teatru Narodowego w ciągu 250 lat jego historii odbyło się wiele istotnych premier. Istotnych pod wieloma względami: miały one wagę artystyczną, intelektualną, społeczną i polityczną. W roku jubileuszowym proponujemy wykłady, w których wybitni polscy intelektualiści podejmują tematy wywiedzione z najważniejszych dokonań Teatru Narodowego.
Przedmiotem wykładu Małgorzaty Szpakowskiej jest filozofia polityczna Mrożka. Tango jako krytyka cywilizacji współczesnej i jako głos w dyskusji o roli i odpowiedzialności inteligencji.
Małgorzata Szpakowska – historyk literatury i kultury polskiej, krytyk literacki. Absolwentka wydziału filologii polskiej i wydziału filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, profesor w Instytucie Kultury Polskiej UW, wieloletnia redaktorka miesięcznika „Dialog”, gdzie kierowała działem eseistyki. Autorka książek: Światopogląd Stanisława Ignacego Witkiewicza (1976), O kulturze i znachorach(1983), Dyskusje ze Stanisławem Lemem (1996, 1997), Zakorzenieni, wykorzenieni (1997), Chcieć i mieć. Samowiedza obyczajowa w Polsce czasu przemian (2003), Teatr i bruk (2006), „Wiadomości Literackie” prawie dla wszystkich (2012).
Na zdjęciu: Grzegorz Małecki (Edek), Jan Englert (Eugeniusz) w Tangu Sławomira Mrożka w inscenizacji Jerzego Jarockiego.
Premiera: 29 października 2009 w Teatrze Narodowym. Fot. Stefan Okołowicz
Pełen program wykładów z cyklu Linia czasu. Teatr Narodowy wobec epok i wyzwań →