Aktualności

SZTUKA ROZMOWY. Podcast Teatru Narodowego

Cykl podcastów SZTUKA ROZMOWY to spotkania z aktorkami i aktorami Teatru Narodowego. Pierwszy odcinek to rozmowa z Małgorzatą Kożuchowską i Pawłem Brzeszczem, w drugim Teresa Drozda spotyka się z Beatą Ścibakówną i Justyną Kowalską, w trzecim rozmawia z Danutą Stenką i Zuzanną Saporznikow, a w czwartym i ostatnim – z Anną Seniuk i Ewą Konstancją-Bułhak. Zapraszamy na fale Narodowego!

Jak buduje się artystyczne relacje, czy w teatrze poszukuje się mentora, w jaki sposób inspirują się wzajemnie partnerzy sceniczni należący do różnych pokoleń? Te i wiele innych pytań zadaje swoim gościom Teresa Drozda, a jej spotkania to zawsze wariacje na duet rozmówców.


W pierwszym odcinku podcastu Teresa Drozda spotyka się z MAŁGORZATĄ KOŻUCHOWSKĄ i PAWŁEM BRZESZCZEM, którzy opowiadają o... wyrastaniu skrzydeł na scenie, teatralnych lotach, pasji, ważnych spotkaniach i pracy nad spektaklem Dekalog. Dowiemy się, co zdarzyło się na ulicy Szerokiej w Toruniu i po co wchodzi się po drabinie!

„Cały czas chcę, żeby ten zawód był pasją. Uważam, że bez pasji ten zawód jest męką – mówi Małgorzata Kożuchowska. – To, co dostajemy, tak po ludzku, od tego zawodu, to wieczne poszukiwanie prawdy o człowieku i o świecie, takie dobijanie się, ‘dodrapywanie’ do tej prawdy”. „Szukam przede wszystkim, tak jak każdy aktor, autentyczności – przyznaje Paweł Brzeszcz. – Wydawało mi się, że przy tym wszystkim ja jednak jestem staroświecki, ale użyłem środków, które są współczesne i nagle zrobiło mi się to bliskie”.

◊ Słuchaj w serwisie YouTube 

◊ Słuchaj w serwisie Spotify
W drugim odcinku podcastu Teresa Drozda rozmawia z BEATĄ ŚCIBAKÓWNĄ I JUSTYNĄ KOWALSKĄ o ekscytującej niewiedzy, scenicznych wpadkach, wyjątkowości pierwszych prób i pracy nad Mizantropem→. Dowiemy się, czym jest aktorska intuicja i dlaczego to dobrze, kiedy coś idzie nie tak.

„Pracujemy na emocjach, na nerwie, na tym, że nasze przekaźniki są gdzieś bardzo na wierzchu – mówi Beata Ścibakówna. – Ja bardzo lubię pierwszą próbę stolikową. Zaznaczam wtedy swoje pierwsze myśli. Potem praca nad rolą przebiega w różny sposób, różne ma zakręty. Ale bardzo często zdarza się, że wracam do tych pierwszych zapisanych rzeczy – i wtedy to się sprawdza. To mi się po prostu zawsze sprawdza”.
„Myślę sobie, że dla mnie teatr i aktorstwo to jest przede wszystkim odpowiedzialność za to, co robimy, za to, co komuś proponujemy, za to, w jaki sposób to powstaje – podkreśla Justyna Kowalska. – Jest to odpowiedzialność za siebie, odpowiedzialność za partnera i czułość”.

◊ Słuchaj w serwisie YouTube 

◊ Słuchaj w serwisie Spotify
W trzecim odcinku podcastu Teresa Drozda rozmawia z DANUTĄ STENKĄ I ZUZANNĄ SAPORZNIKOW. Aktorki w Sonacie jesiennej→ Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego tworzą naprawdę mocny duet! Jak wspominają współpracę nad tym spektaklem? Co jest dla nich istotą aktorstwa? Które teatralne spotkania dały im najwięcej? Dowiemy się: czym są stres, aktorskie porozumienie i jak to jest, kiedy role nie mogą „się zatrzymać”.

„Moje życie w tym zawodzie polega na permanentnym: »Nie wiem« – mówi Danuta Stenka. – Podparte jest »nie wiem«. Znak zapytania jest motorem poszukiwań i to jest fantastyczne. Wszystko jest właściwie do odkrycia. Zawsze można udać się w rejony, o istnieniu których nie ma się pojęcia. Poza tym teatr to spotkanie dwójki ludzi”.
„Ja bym po prostu chciała uprawiać aktorski teatr – podkreśla Zuzanna Saporznikow. – Życzyłabym sobie spektaklu, który jest mi nieobojętny, który mnie wypełnia, który mnie kosztuje artystycznie, który daje mi takie spotkania, takie loty… jak Sonata”.

◊ Słuchaj w serwisie YouTube 

◊ Słuchaj w serwisie Spotify
Teresa Drozda spotyka się z ANNĄ SENIUK I EWĄ KONSTANCJĄ BUŁHAK, które mają szczególną teatralną więź! Posłuchajcie czwartego odcinka podcastu, by dowiedzieć się: dlaczego nie chcą być aktorkami, które wszystko wiedzą, kto kogo nazywa Mychuliną, komu potrzebne są buty do zbudowania postaci i jaką rolę w zawodzie aktorki odgrywa poczucie humoru. Posłuchamy o znaczeniu rzemiosła i mistrzostwa, miłości do aktorów i o pracy w szkole teatralnej.

„Pokora to jest słowo klucz, którego nauczyłam się w szkole teatralnej – mówi Anna Seniuk. – Każda premiera jest wyzwaniem i od nowa trzeba, od zera! I w każdej roli musimy wiedzieć, co chcielibyśmy światu powiedzieć”.
„Pracujemy na spektakl, nie na siebie – podkreśla Ewa Konstancja Bułhak. – Ja zawsze chciałam, żeby rozmowa z widzem była jak najbardziej poważna. A zawód, który przyszło mi dziś uprawiać, jest spełnieniem marzenia. Czego chcieć więcej? Robię w życiu to, co kocham”.

◊ Słuchaj w serwisie YouTube 

◊ Słuchaj w serwisie Spotify

jingiel: Jakub Gawlik
głos: Robert Jarociński
produkcja: Marta Ankiersztejn, Marzena Dąbrowska, Monika Mokrzycka-Pokora (Dział Komunikacji i Marketingu Teatru Narodowego)

 

 • Repertuar kwiecień – maj

  Zapraszamy na premierę Gry snów Strindberga. Ponadto wśród propozycji – Wieczór Trzech Króli oraz Opowieści Lasku Wiedeńskiego.

 • Repertuar czerwcowy

  Zapraszamy na premierę Feblika. Ponadto wśród wielu czerwcowych tytułów Księgi Jakubowe, Skóra węża oraz Tchnienie

 • TEATR DLA SENIORÓW I STUDENTÓW

  Bilety promocyjne dla seniorów i studentów w cenie od 30 do 50 zł – wiele propozycji do końca sezonu. 

 • Maryla Zielińska laureatką Nagrody PTBT!

  Maryla Zielińska laureatką Nagrody Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych za To. Biografię Jerzego Grzegorzewskiego, książkę wydaną przez Teatr Narodowy. Serdecznie gratulujemy! 

 • Trzytomowa publikacja o Jerzym Grzegorzewskim

  Trzytomowa publikacja o Jerzym Grzegorzewskim dostępna w naszej księgani internetowej. Przedstawiamy dźwiekowy zapis spotkania poświęconego wydawnictwu.

 • Jerzy Radziwiłowicz z Nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego

  Jerzy Radziwiłowicz został uhonorowany Nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za kreacje aktorskie na deskach Teatru Narodowego. Serdecznie gratulujemy!

 • KLASA TN – 3. edycja projektu edukacyjnego

  Spotkania z młodymi ludźmi sprawiają nam mnóstwo radości! Już po raz trzeci zgłębiamy tajniki teatru z uczennicami i uczniami warszawskich szkół.

   

 • Skaliste wybrzeża | premiera GRY SNÓW

  Moralitetowa wędrówka przez życie, rozpoznanie dzisiejszego losu – premiera Gry snów Strindberga w reżyserii Sławomira Narlocha odbyła się 13 kwietnia.

 • PODRÓŻ | rozmowa ze Sławomirem Narlochem

  „Podążając za everymanem, chcemy odnaleźć sensy tej nieprzewidywalnej moralitetowej wędrówki” – mówi Sławomir Narloch, reżyser Gry snów. 

 • FREDRO na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

  Fredrę. Rok Jubileuszowy w reżyserii Jana Englerta pokażemy 18 i 19 kwietnia na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.

 • SONATA JESIENNA – 100 przedstawienie!

  Sonatę jesienną Ingmara Bergmana w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego 7 kwietnia pokazaliśmy po raz setny.

 • Międzynarodowy Dzień Teatru 2024

  Wspólne święto! Ludziom teatru życzymy udanej pracy zespołowej, która będzie przynosiła doskonałe artystyczne efekty, a widzom – inspirujących teatralnych przeżyć!

 • KRÓL LEAR – wybór recenzji po premierze

  Recenzenci i teatralni blogerzy dzielą się opiniami po premierze Króla Leara Shakespeare’a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

 • Ewa Wiśniewska – 60 lat na scenie!

  Ewa Wiśniewska obchodzi jubileusz 60-lecia pracy artystycznej. Wybitna aktorka została uhonorowana Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Gratulujemy!

 • DUSZYCZKA – wspomnienie

  30 stycznia 2024 minęło 20 lat od premiery Duszyczki Różewicza w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. Zapraszamy do obejrzenia filmowego zapisu wspomnień!

 • Vouchery do Teatru Narodowego

  Długoterminowe vouchery do Teatru Narodowego to doskonały podarunek. Są dostępne online oraz w kasach Teatru. 

 • SZTUKA ROZMOWY. Podcast Teatru Narodowego

  Jak buduje się artystyczne relacje? Rozmowy z aktorkami i aktorami Teatru Narodowego. Zapraszamy do słuchania!

 • Recenzje po premierze CZEKAJĄC NA GODOTA

  Recenzenci i teatralni blogerzy dzielą się opiniami o spektaklu Czekając na Godota Samuela Becketta w reżyserii Piotra Cieplaka.

 • CZEKAJĄC NA GODOTA – zwiastun

  Zwiastun Czekając na Godota Becketta w reżyserii Piotra Cieplaka. Premiera spektaklu odbyła się 9 grudnia na Scenie Studio.

 • Heroizm trwania | premiera CZEKAJĄC NA GODOTA

  Trwanie – uparte i heroiczne. Premiera Czekając na Godota Samuela Becketta w reżyserii Piotra Cieplaka odbyła się 9 grudnia na Scenie Studio. 

 • Rozmowa z Piotrem Cieplakiem

  „Wszystko, co człowiek może zrobić – złorzecząc, przeklinając, wściekając się, to jednak… czekać” – mówi Piotr Cieplak o pracy nad Czekając na Godota Becketta. 

 • PCHŁA SZACHRAJKA – 10 lat od premiery!

  6 grudnia 2023 mija 10 lat od premiery Pchły Szachrajki Jana Brzechwy w reżyserii Anny Seniuk! Zapraszamy do obejrzenia materiału o tym wyjątkowym, łobuzerskim spektaklu.


 • FREDRO. ROK JUBILEUSZOWY – recenzje

  „Niezwykły spektakl, pozornie utrzymany w konwencji próby, stał się zatrzymanym w czasie sądem nad dziełem wybitnego komediopisarza” – recenzje po premierze Fredry w reż. Jana Englerta. 

 • Stawiany na pomnikach i przed sądem

  Fredro. Rok Jubileuszowy w reżyserii Jana Englerta – premiera odbyła się 1 grudnia. W roku 2023 świętowaliśmy 230 rocznicę urodzin komediopisarza.

 • Eimuntas Nekrošius – piąta rocznica śmierci

  20 listopada 2023 roku minęła piąta rocznica śmierci Eimuntasa Nekrošiusa – jednego z najwybitniejszych europejskich twórców teatralnych ostatniego półwiecza.

 • OPOWIEŚCI LASKU WIEDEŃSKIEGO – recenzje

  „Znakomity spektakl”, „cały zespół aktorski gra koncertowo” – przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów o Opowieściach Lasku Wiedeńskiego.

 • OPOWIEŚCI LASKU WIEDEŃSKIEGO | zwiastun

  Premiera Opowieści Lasku Wiedeńskiego Ödöna von Horvátha w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej odbyła się 4 listopada na Scenie przy Wierzbowej.

 • OPOWIEŚCI LASKU WIEDEŃSKIEGO | premiera

  Cywilizacja na krawędzi, w kryzysie wartości – świat, który nie chce pomyśleć. Dramat von Horvátha w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. 

 • Martyna Kander nagrodzona za scenografię do ALICJI...

  Martyna Kander otrzymała trzecią nagrodę w Ogólnopolskim Plebiscycie Musicalowych Premier Sezonu 2022/2023 za scenografię do spektaklu Alicji Kraina Czarów

 • Jubileusze dyrekcji Teatru Narodowego

  Jubileusze – 25 lat dyrekcji Krzysztofa Torończyka w odbudowanym Teatrze Narodowym, 20 lat dyrekcji artystycznej Jana Englerta. 

   

 • Wojciech Faruga z Nagrodą im. Konrada Swinarskiego

  Wojciech Faruga za reżyserię Dekalogu został uhonorowany Nagrodą im. Konrada Swinarskiego przyznawaną przez miesięcznik „Teatr”. Serdecznie gratulujemy!

 • 80. urodziny Jana Englerta

  Jan Englert, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego, 11 maja obchodzi 80 urodziny! Z okazji jubileuszu życzymy nieustającej wiary w teatr!

 • 100. przedstawienie KORDIANA

  Kordian – dramat o trudnych polskich wyborach, polskim niebie i polskim piekle. 26 kwietnia 2023 roku spektakl zagraliśmy po raz setny! Z tej okazji przedstawiamy fotorelację zza kulis. 

 • Jan Frycz – 45-lecie pracy artystycznej

  Jan Frycz obchodzi jubileusz 45-lecia pracy artystycznej. Gratulujemy i życzymy wielu kolejnych aktorskich wyzwań i artystycznych spełnień!

 • Gustaw Holoubek | Wielka Improwizacja

  W setną rocznicę urodzin Gustawa Holoubka przedstawiamy Wielką Improwizację w jego wykonaniu. Nagranie pochodzi z premiery Dziadów w reżyserii Kazimierza Dejmka.
 • Jan Englert wspomina Gustawa Holoubka

  W setną rocznicę urodzin Gustawa Holoubka Jan Englert wspomina wybitnego aktora – „Gustaw Holoubek jest autorytetem, punktem odniesienia”.  

 • Gustaw Holoubek w Teatrze Narodowym

  W setną rocznicę urodzin Gustawa Holoubka przypominamy ten rozdział jego bogatej biografii artystycznej, który wiązał się z pracą w Teatrze Narodowym. 

 • 70. urodziny Sławomiry Łozińskiej!

  8 kwietnia Sławomira Łozińska obchodzi 70. urodziny! W tym roku przypada również 50. rocznica debiutu wybitnej aktorki w Teatrze Narodowym. Życzymy kolejnych wspaniałych ról!

 • Aktorki i aktorzy TN z Medalami Gloria Artis

  Małgorzata Kożuchowska, Sławomira Łozińska, Jarosław Gajewski i Arkadiusz Janiczek zostali uhonorowani Medalami Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

 • Piotr Cieplak z Nagrodą im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya

  Piotr Cieplak został wyróżniony Nagrodą im. Żeleńskiego-Boya za wybitne osiągnięcia w sztuce reżyserskiej, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji w Teatrze Narodowym.

 • Jan Englert – jubileusz 45-lecia pracy reżyserskiej

  Jan Englert po raz pierwszy reżyserował w 1978 roku. Jego najnowszą pracą reżyserską jest zrealizowany w Teatrze Narodowym Mizantrop Molière’a. 

 • Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej

  Z radością informujemy, że zrealizowany przez nas program dla szkół KLASA TN zdobył III nagrodę 13. edycji Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej.

 • Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier

  Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.

 • Przedstawienia Teatru Narodowego online

  Spektakle Teatru Narodowego zrealizowane w Teatrze Telewizji – wybór ze zbiorów Ninateka.pl oraz Vod.TVP. 

Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookie, kliknij tutaj