Jubileusz 250-lecia Teatru Narodowego

Dzieje Teatru Narodowego

Siedmiotomowe Dzieje Teatru Narodowego – wielkie wydawnictwo jubileuszowe jest pierwszym kompleksowym zapisem 250-letniej historii Sceny Narodowej. 

Zobacz →

Siedziba

Wystawa online

Wystawę 250 lat Teatru Narodowego  można oglądać w sieci!

Czytaj więcej →

Zapraszamy do odwiedzenia Google Cultural Institute →


Dzieje Teatru Narodowego
— w obrazach  opowiadane:

Historia

Historia

Powstanie Sceny Narodowej 250 lat temu, jej burzliwe dzieje w XIX i XX wieku — aż po historię najnowszą.

Zobacz więcej →






Program Jubileuszu  

Przedstawiamy program dwóch sezonów jubileuszowych 

2014/2015 i 2015/2016

Zobacz → 

pamiątkowy

MEDAL 250-lecia
Teatru Narodowego 


Zobacz →

 KORDIAN 

premiera 19 listopada 2015 r.
w dniu 250 rocznicy powstania Teatru

Najważniejsze wydarzenia Jubileuszu



Jubileusz: polscy autorzy na scenach Narodowego

W sezonach jubileuszowych 250-lecia Teatru Narodowego odbyło się dziewięć premier na podstawie tekstów polskich autorów! 

Czytaj więcej →

Prapremiera „Soplicowo – owocilpoS. Suplement”,
9 czerwca 2016r.

Na zakończenie sezonu jubileuszowego prapremiera Soplicowo - owocilpoS. Suplement wg scenariusza i w reżyserii Piotra Cieplaka.

Czytaj więcej →

„PAN TADEUSZ - wszystkie słowa” — wielki maraton!

Wielki maraton sześciodniowego cyklu PAN TADEUSZ – wszystkie słowa. Dwanaście ksiąg bez skreśleń, dzień po dniu, 44 aktorów, 14 godzin, muzyka na żywo, śmiech i wzruszenie –codziennie, od 20 do 25 maja, 2016r.

Czytaj więcej →

Premiera „Dziadów”, 10 marca 2016r. — fotorelacja

Dziady Adama Mickiewicza, w reżyserii wybitnego litewskiego mistrza teatru – Eimuntasa Nekrošiusa, miały swoją premierę 10 marca 2016r.
Fotorelacja z kolejnej ważnej premiery w sezonie jubileuszowym. 

Czytaj więcej →

Rozmowy poświęcone kolejnym tomom Dziejów Teatru Narodowego wydanych w 250 rocznicę jego powstania odbywały się w audycji „Strefa Kultury” Radia Dla Ciebie w każdą niedzielę lutego po godz. 17:00.

Czytaj więcej →




Gala Jubileuszowa, 19 listopada 2015r. 

Minęło 250 lat od założenia Teatru Narodowego. 19 listopada uczciliśmy premierą Kordiana Juliusza Słowackiego w reżyserii Jana Englerta, był też urodzinowy tort. Dziękujemy gościom i wszystkim naszym widzom, z którymi spotykamy się podczas wielu teatralnych wieczorów!

Czytaj więcej →

„Dzieje Teatru Narodowego” – wydawnictwo jubileuszowe

Premiera siedmiotomowych Dziejów Teatru Narodowego przygotowanych z okazji jubileuszu 250-lecia Sceny Narodowej, 14 listopada 2015r., o godz. 17.00, na scenie Studio.  

Czytaj więcej →

Relacja z Sympozjum Teatrów Narodowych 2015

Wykład wybitnego afrykańskiego pisarza, profesora Ngũgĩego wa Thiongo, zainaugurował w dniach 20-21 listopada 2015r. Sympozjum Teatrów Narodowych z udziałem dyrektorów scen narodowych z całego świata. Po raz pierwszy obrady zostały otwarte dla publiczności.

Czytaj więcej →

Festiwal STN' 2015: „Nasza klasa” — fotorelacja

W finale IV edycji festiwalu Spotkanie Teatrów Narodowych, Lietuvos Nacionalinis Dramos Teatras pokazał Naszą klasę Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Yany Ross.

Czytaj więcej→

Festiwal STN' 2015: „Koniec historii” — fotorelacja

W grudniowej  odsłonie festiwalu Spotkania Teatrów Narodowych gościliśmy zespoły z Francji – Théâtre de Lorient oraz paryski La Colline – théâtre national z przedstawieniem Christophe’a Honoré Koniec Historii według Witolda Gombrowicza.

Czytaj więcej →

Festiwal STN' 2015: Burgtheater „Płatonow” — fotorelacja

W ramach festiwalu Spotkanie Teatrów Narodowych' 2015 austriacki teatr narodowy Burgtheater zaprezentował Płatonowa w inscenizacji łotewskiego reżysera Alvisa Hermanisa.

Czytaj więcej →

Festiwal STN' 2015: Dramaten „Rosmersholm” — fotorelacja

Inauguracja międzynarodowego festiwalu Spotkanie Teatrów Narodowych' 2015 spektaklem Rosmershlom w reżyserii Stefana Larssona w wykonaniu szwedzkiego teatru narodowego Dramaten.

Czytaj więcej →

IV edycja międzynarodowego festiwalu „Spotkanie Teatrów Narodowych”

Od października do grudnia 2015r. czołowe sceny narodowe Europy już po raz czwarty w ramach festiwalu STN' 2015 pokazują swoje najlepsze spektakle na scenie Teatru Narodowego. 

Czytaj więcej →

Festyn Teatralny WSZYSTKO GRA! – fotorelacja

250 lat Teatru Narodowego. Wielkie przyjęcie urodzinowe – Festyn Teatralny WSZYSTKO GRA! już za nami. Dziękujemy, że w tym wyjątkowym dniu byliście Państwo z nami! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Placu Teatralnego.

Czytaj więcej →

Teatr Narodowy w programie TEATR POLSKA

Teatr Narodowy bierze udział w specjalnej edycji programu objazdowego TEATR POLSKA. W maju i czerwcu 2015r., w miastach północnej Polski pokazujemy spektakle przygotowane na podstawie tekstów polskich autorów.

Czytaj więcej →

Wystawa o historii Teatru Narodowego w Google Cultural Institute!

Wystawę o 250-letnich dziejach Teatru Narodowego można już oglądać w sieci! Zapraszamy do odwiedzenia Google Cultural Institute. Ilustracja: Plac Teatralny w Warszawie ok.1872 r. (rycina)

Czytaj więcej →

Polsko-angielska publikacja o Teatrze Narodowym

Teatr Narodowy… aż po dziś / Teatr Narodowy… to the Present Day to polsko-angielska publikacja o działalności Teatru w latach 1765–2014. Już dostępna w naszej księgarni.

Czytaj więcej →

Jubileusz 250-lecia Teatru Narodowego - konferencja prasowa

Na konferencji prasowej w dniu 4 marca 2015r. przedstawiony został program Jubileuszu 250-lecia Teatru Narodowego. Na zdjęciu: Jan Englert, Krzysztof Torończyk i Tomasz Kubikowski. 

Czytaj więcej →




JUBILEUSZ 250-LECIA TEATRU NARODOWEGO:

 HONOROWY PATRONAT PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ


INSTYTUCJE FINANSUJĄCE:

       

        

logo_PZU


PATRONI MEDIALNI JUBILEUSZU:

      
                      

   

  • Kasy i rezerwacja telefoniczna w dniu 8 czerwca

    Uprzejmie informujemy, że 8 czerwca, w dniu święta Bożego Ciała kasy oraz telefoniczna rezerwacja biletów są nieczynne.

  • Repertuar czerwiec – październik 2023

    Na trzech scenach Teatru wiele tytułów, w tym Maria Stuart Schillera, Dekalog Kieślowskiego i Piesiewicza oraz Śnieg Przybyszewskiego.

  • Oferty promocyjne

    Bilety dla seniorów i studentów w cenie od 30 do 50 zł w ramach programów TEATR DLA SENIORÓW. TEATR DLA STUDENTÓW / oferty od czerwca do końca października. 

  • „KLASA TN. Pierwszy dzwonek” – finał projektu

    1 czerwca odbyły się pokazy pracy warsztatowej Buty! Pokazy zwieńczyły 2. edycję projektu edukacyjnego „KLASA TN. Pierwszy dzwonek”. 

  • KILKA DZIEWCZYN – pożegnanie z tytułem

    20, 21 i 22 czerwca zagramy ostatnie przedstawienia Kilku dziewczyn Neila LaBute’a w reżyserii Bożeny Suchockiej. Zapraszamy na Scenę Studio!

  • ŚLUB – pożegnanie z tytułem

    13, 14 i 15 października zapraszamy na ostatnie przedstawienia Ślubu Witolda Gombrowicza w interpretacji litewskiego wizjonera teatru, Eimuntasa Nekrošiusa.

  • Program „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą”

    Zapraszamy uczniów warszawskich szkół na spektakle w Teatrze Narodowym w ramach programu „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą”. 

  • Vouchery do Teatru Narodowego

    Długoterminowe vouchery do Teatru Narodowego to doskonały podarunek. Są dostępne online oraz w kasach Teatru. 

  • KOMEDIANT – recenzje po premierze

    Przedstawiamy wybór recenzji i opinii po premierze Komedianta Thomasa Bernharda w reżyserii Andrzeja Domalika.

  • Gra przeciwieństw | premiera KOMEDIANTA

    Przewrotny dramat Bernharda w reżyserii Andrzeja Domalika. W roli tytułowej – Jerzy Radziwiłowicz, aktor, którego kreacje na teatralnej scenie możemy podziwiać od ponad pięćdziesięciu lat!

  • Tak to już zostanie. Rozmowa z Andrzejem Domalikiem

    „Teatr jest więzieniem, dość beznadziejnym, nie ma co liczyć na złagodzenie kary, tak to już zostanie” – mówi Andrzej Domalik. Pracuje nad Komediantem Bernharda.

  • KOMEDIANT | wideo zapowiedź

    Przed premierą – wideo zapowiedź! Premiera Komedianta Thomasa Bernharda w reżyserii Andrzeja Domalika już 13 maja. W roli tytułowej – Jerzy Radziwiłowicz. 

  • 80. urodziny Jana Englerta

    Jan Englert, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego, 11 maja obchodzi 80 urodziny! Z okazji jubileuszu życzymy nieustającej wiary w teatr!

  • 100. przedstawienie KORDIANA

    Kordian – dramat o trudnych polskich wyborach, polskim niebie i polskim piekle. 26 kwietnia spektakl zagramy po raz setny! Z tej okazji przedstawiamy fotorelację zza kulis. 

  • Jan Frycz – 45-lecie pracy artystycznej

    Jan Frycz obchodzi jubileusz 45-lecia pracy artystycznej. Gratulujemy i życzymy wielu kolejnych aktorskich wyzwań i artystycznych spełnień!

  • Gustaw Holoubek | Wielka Improwizacja

    W setną rocznicę urodzin Gustawa Holoubka przedstawiamy Wielką Improwizację w jego wykonaniu. Nagranie pochodzi z premiery Dziadów w reżyserii Kazimierza Dejmka.




  • Jan Englert wspomina Gustawa Holoubka

    W setną rocznicę urodzin Gustawa Holoubka Jan Englert wspomina wybitnego aktora – „Gustaw Holoubek jest autorytetem, punktem odniesienia”.  

  • Gustaw Holoubek w Teatrze Narodowym

    W setną rocznicę urodzin Gustawa Holoubka przypomnamy ten rozdział jego bogatej biografii artystycznej, który wiązał się z pracą w Teatrze Narodowym. Ma on szczególne miejsce w historii tej sceny.

  • Żegnamy Macieja Prusa

    Z wielkim smutkiem żegnamy Macieja Prusa, jednego z najwybitniejszych twórców polskiego teatru. Artysta zmarł 9 kwietnia w wieku 85 lat.

  • 70. urodziny Sławomiry Łozińskiej!

    8 kwietnia Sławomira Łozińska obchodzi 70. urodziny! W tym roku przypada również 50. rocznica debiutu wybitnej aktorki w Teatrze Narodowym. Życzymy jubilatce radości, satysfakcji i kolejnych wspaniałych ról!

     

  • Aktorki i aktorzy TN z Medalami Gloria Artis

    Małgorzata Kożuchowska, Sławomira Łozińska, Jarosław Gajewski i Arkadiusz Janiczek zostali uhonorowani Medalami Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

  • Międzynarodowy Dzień Teatru 2023

    Wspólne święto nas wszystkich – ludzi teatru i widzów! Z tej okazji dziękujemy wszystkim tym, dla których teatr jest ważnym miejscem spotkań. Bądźmy razem!

  • ALICJI KRAINA CZARÓW – recenzje

    „Wielka imaginacja. Wielka fantazja. Wielka wyobraźnia”, „piękny spektakl” – recenzje po premierze ALICJI KRAINY CZARÓW wg Carrolla w reżyserii Sławomira Narlocha. 

  • Na wyspach pamięci. Rozmowa ze Sławomirem Narlochem

    „To opowieść o pamięci i fascynującej rzeczywistości pełnej zagadek i paradoksów. Tu i teraz – dziś jest czas na Alicji Krainę Czarów” – mówi Sławomir Narloch, reżyser spektaklu. 

  • MUZYKA TO CZAS

    Przedstawiamy muzyczną zapowiedź Alicji Krainy Czarów! W roli Szalonego Kapelusznika – Paweł Paprocki. 

  • Wskazówki zegara | premiera ALICJI...

    Czy można pamiętać do przodu? Odwrócić czas? Zatrzymać wspomnienia? Alicji Kraina Czarów wg Lewisa Carrolla w reżyserii Sławomira Narlocha.

  • Piotr Cieplak z Nagrodą im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya

    Piotr Cieplak został wyróżniony Nagrodą im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya za wybitne osiągnięcia w sztuce reżyserskiej, ze szczególnym uwzględnieniem spektakli realizowanych w Teatrze Narodowym.

  • Jan Englert – jubileusz 45-lecia pracy reżyserskiej

    Jan Englert po raz pierwszy reżyserował w 1978 roku. Jego najnowszą pracą reżyserską jest zrealizowany w Teatrze Narodowym Mizantrop Molière’a. 

  • MIZANTROP – recenzje po premierze

    Po premierze Mizantropa Molière’a w reżyserii Jana Englerta – przedstawiamy wybór recenzji. 

  • Niejednoznaczność | Molière w Narodowym

    Pytania o nasz stosunek do świata i postawę wobec innych, o egoizm i empatię – premiera Mizantropa Molière’a odbyła się 10 grudnia na scenie Studio. 

  • Szlachetność i profity. Rozmowa z Janem Englertem

    „Rozkrok między szlachetnością a interesownością, pychą a skromnością – to jest najciekawsze” – mówi Jan Englert, reżyser Mizantropa

  • KSIĘGI JAKUBOWE – wybór recenzji

    Przedstawiamy fragmenty recenzji, które ukazały się po premierze Ksiąg Jakubowych Olgi Tokarczuk w reżyserii Michała Zadary.

  • My z nich | rozmowa z Michałem Zadarą

    „My, współcześni Polacy, jesteśmy spadkobiercami bardzo różnych tradycji, narodowości, praktyk” – mówi Michał Zadara, reżyser Ksiąg Jakubowych.

  • Dziedzictwo | premiera KSIĄG JAKUBOWYCH

    Nasi przodkowie, tożsamość i przyszłość – Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk w inscenizacji Michała Zadary.

  • DEKALOG – recenzje po premierze

    Przedstawiamy wybór recenzji po premierze Dekalogu Kieślowskiego / Piesiewicza w reżyserii Wojciecha Farugi.  

  • Rozmowa z Wojciechem Farugą o DEKALOGU

    „Wydaje mi się, że rozważania: co jest dobre, co złe, co trzeba, a czego nie wolno, są teraz, kiedy ten świat po raz kolejny nam się wymknął, wyjątkowo ważne” – mówi reżyser Dekalogu.

  • Po pierwsze człowiek | premiera DEKALOGU

    Wojciech Faruga sięgnął po ikoniczne dzieło polskiego filmu, przemyślane na nowo po ponad trzech dekadach. 

  • Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej

    Z radością informujemy, że zrealizowany przez nas program dla szkół KLASA TN zdobył III nagrodę 13. edycji Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej.

  • Solidarni z Ukrainą | Солідарні з Україною

    Zespół Teatru Narodowego solidaryzuje się z Ukraińcami, walczącymi o niepodległość swojej ojczyzny. 

  • TEATR MÓJ WIDZĘ... – rozmowy z aktorkami i aktorami

    Kinga Ilgner rozmawia z: Anną Seniuk, Małgorzatą Kożuchowską, Gabrielą Muskałą, Janem Englertem, Jerzym Radziwiłowiczem, Marcinem Hycnarem. Partnerem cyklu jest Teatr Narodowy.

  • DEJMEK Raszewskiej z nagrodą PTBT!

    Wydana przez Teatr Narodowy książka Dejmek Magdaleny Raszewskiej otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. 

  • Cykl AKTORZY/SENIORZY

    Teatr Narodowy jest partnerem internetowego projektu Leny Frankiewicz, filmowego cyklu, na który składają się rozmowy o teatrze z seniorkami i seniorami zawodu aktorskiego.

  • Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier

    Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.

  • WYKŁADY OTWARTE online (materiały audio)

    Wykłady Teatru Narodowego online dotyczące badań nad twórczością wielkich osobowości polskiej kultury.

  • Przedstawienia Teatru Narodowego online

    Spektakle Teatru Narodowego zrealizowane w Teatrze Telewizji – wybór ze zbiorów Ninateka.pl oraz Vod.TVP. 

  • Teatr Narodowy w Google Cultural Institute

    Wystawę o burzliwych dziejach Narodowej Sceny można oglądać w sieci! Zapraszamy do odwiedzenia Google Cultural Institute.

Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookie, kliknij tutaj