Wesele
Spektakl Wesele Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie przedstawimy w Sali Bogusławskiego Teatru Narodowego w dniach 20 i 21 września 2025. Weselem Jan Klata wita się z publicznością, inaugurując swoją dyrekcję w Teatrze Narodowym. Czytaj więcej
Bilety na spektakle dostępne będą od 29 maja (rezerwacja telefoniczna oraz sprzedaż online – od godz. 9:00, sprzedaż w kasie – od godz. 15:00). Pokazy: 20 września (sobota) – godz. 14:00 i godz. 19:00 | 21 września (niedziela) – godz. 15:00.
Histeryczny atak śmiechu Czepca i Dziennikarza po słynnych słowach „Cóz tam, panie, w polityce?”, a zaraz potem zderzenie ze ścianą dźwięków blackmetalowej Furii, wtórującej tańcowi weselników – tak dynamicznie zaczyna się Wesele AD 2017 w reżyserii Jana Klaty.
Choć zamiast malowniczej bronowickiej chaty mamy do czynienia z krainą w nieustannej przebudowie, to reżyser nie uwspółcześnia dramatu na siłę: zaprojektowane przez Justynę Łagowską rusztowania spowite czarną folią, odrąbany kikut drzewa i pusta kapliczka wyznaczają niepokojącą scenerię, w której spotykają się dwa obce sobie światy. Istniejące osobno – zblazowani, pozbawieni werwy i charyzmy „miastowi” oraz rubaszny „lud”, pełen siły, na oślep szukającej ujścia – jednoczące się tylko w momentach tanecznego transu. Dookoła sceny, na czterech pomnikowych postumentach stoją muzycy z biało-czarnymi twarzami – współczesne chochoły. To w takt ich muzyki rozgrywa się akcja, prowadzona „przez pół drwiąco, przez pół serio”, ale w momentach ekstatycznych układów choreograficznych Maćka Prusaka osiągająca temperaturę wrzenia. Po chwili jednak bohaterowie popadną w kolejny marazm, „bawiąc się jeno snami”, wiecznie czekając na znak.
To „Wesele” bez chocholego tańca w finale, bo chocholi taniec trwa w nim nieustannie. Stanowi przy tym wyjątkową manifestację siły wielopokoleniowego zespołu aktorskiego Starego Teatru i idealnie wpisuje się w misję narodowej sceny. Do literackiej klasyki podchodzi z szacunkiem, dzięki fenomenalnym aktorom dając wybrzmieć każdemu słowu z tekstu Wyspiańskiego.
Jacek Wakar, O! Kultura Magazyn
Spektakl rekomendowany jest dla widzów od 16 roku życia.
Uprzejmie informujemy, że w przedstawieniu pojawiają się: bardzo głośna muzyka blackmetalowa, migające światła, dymy, intensywna choreografia, nagość, tematy związane z religią i polityką. Mogą one wywołać dyskomfort lub silne reakcje emocjonalne u niektórych widzów.
reżyseria, adaptacja: Jan Klata
scenografia, kostiumy, reżyseria światła: Justyna Łagowska
choreografia: Maćko Prusak
muzyka: Furia
asystent scenografki: Piotr Halter
realizatorzy dźwięku: Łukasz Kamiński, Adam Gajewski
asystentka reżysera, inspicjentka, suflerka: Katarzyna Gaweł
asystenci reżysera: Paweł Sablik, Andrzej Błażewicz
Występują
Radczyni Anna Dymna
Panna Młoda Karolina Staniec
Rycerz Czarny Małgorzata Gorol (gościnnie)
Haneczka Ewa Kaim
Rachel Katarzyna Krzanowska
Gospodyni Beata Paluch
Maryna Jaśmina Polak (gościnnie)
Zosia Anna Radwan
Ksiądz Bartosz Bielenia (gościnnie)
Kacper Maciej Charyton
Gospodarz Juliusz Chrząstowski
Jasiek Krystian Durman
Dziennikarz Roman Gancarczyk
Kuba Grzegorz Grabowski
Żyd Jacek Romanowski
Poeta Zbigniew W. Kaleta
Hetman Zbigniew Kosowski
Pan Młody Radosław Krzyżowski
Dziad / Upiór Ryszard Łukowski
Wernyhora Paweł Kruszelnicki
Czepiec Krzysztof Zawadzki
Stańczyk Jan Peszek (wystąpi w przedstawieniach w dniu 20 września) / Edward Linde-Lubaszenko (wystąpi w przedstawieniu w dniu 21 września)
Klimina Elżbieta Karkoszka
Jasiek Andrzej Kozak
Chochoł Michał Kuźniak
Kosynierzy Mikołaj Głowacki, Janusz Jarecki, Ryszard Ogiegło, Bogdan Pieróg, Grzegorz Sterliński, Krzysztof Sterliński
muzyka na żywo Furia
Nagrody i wyjazdy
2017 – 9. Wybrzeże Sztuki w Gdańsku
2017 – 16. Festiwal Prapremier w Bydgoszczy
2017 – 10. Międzynarodowy Festiwal Teatralny BOSKA KOMEDIA w Krakowie
2018 – 24. Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi | Spektakl otrzymał Nagrodę publiczności za Najlepszy spektakl Festiwalu
2018 – 43. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Żywa” | Spektakl otrzymał nagrody: Nagrodę główną im. Wojciecha Bogusławskiego, Nagrodę dla zespołu Wesela, Nagrodę za reżyserię dla Jana Klaty, Nagrodę za scenografię dla Justyny Łagowskiej, Nagrodę za choreografię dla Maćka Prusaka, Nagrodę główną dziennikarzy dla Jana Klaty i zespołu Wesela, Nagrodę dziennikarzy za muzykę dla zespołu Furia
2018 – 2. Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w budowie”, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie | Nagroda „Złota Kieszeń” dla Justyny Łagowskiej za kostiumy do Wesela
2018 – 38. Warszawskie Spotkania Teatralne
2018 – 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Bez granic” w Cieszynie
2018 – Open’er Festival w Gdyni
2018 – O!Lśnienie – Nagroda Kulturalna portalu Onet za rok 2017 w kategorii „Teatr” dla spektaklu Wesele