Aktualności
Kazimierz Dejmek – wspomnienie
17/05/2024
„On był niepodobny do nikogo. Jako pierwszy zaproponował wizerunek teatru, który byłby teatrem polskim, wynikającym z polskiej kultury, literatury, z polskiego oglądu świata i z tego wszystkiego, co można by nazwać duchowością naszą” – wspominał Kazimierza Dejmka Gustaw Holoubek. 17 maja 2024 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin jednego z najważniejszych artystów polskiego teatru. Filmowe wspomnienie o Kazimierzu Dejmku.
◊ Postać Dejmka – nieoczywista, wybitna i kontrowersyjna – biografia pełna wzlotów i upadków, kojarzy się z najważniejszymi momentami w dziejach polskiego teatru. W 1949 roku, ze studentami łódzkiej Wyższej Szkoły Aktorskiej, założył noszący dziś jego imię Teatr Nowy. Choć teatr ten powstał, by realizować założenia socrealizmu, przyczynił się do rozwoju aktorstwa opartego na metodzie Stanisławskiego. W latach 50., na fali odwilży, Dejmek wystawił tam Łaźnię Władimira Majakowskiego, Noc listopadową Stanisława Wyspiańskiego oraz Święto Winkelrieda Jerzego Andrzejewskiego i Jerzego Zagórskiego, wyraźnie odchodząc od postulatów narzuconej doktryny.
W 1962 roku objął stanowisko dyrektora Teatru Narodowego. Choć jego dyrekcja nie trwała długo, stała się legendarna. Międzynarodową sławę zyskała rekonstrukcja staropolskiego misterium – Historya o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim Mikołaja z Wilkowiecka. Głośną pozycją stał się współczesny Namiestnik Rolfa Hochhutha, dla dzieci przeznaczona była Niezwykła przygoda pana Kleksa według Jana Brzechwy. Ostatnią premierą dyrekcji były Mickiewiczowskie Dziady – spektakl, który zainicjował jedno z najważniejszych wydarzeń w historii powojennej Polski.
W następnych latach Dejmek reżyserował w teatrach za granicą, m.in. w mediolańskim Piccolo Teatro, Burgtheater w Wiedniu czy Schauspielhaus w Düsseldorfie. Do kraju powrócił w połowie lat 70-tych, ponownie obejmując dyrekcję Teatru Nowego, a później – Teatru Polskiego w Warszawie.
W 1998 roku na zaproszenie Jerzego Grzegorzewskiego wyreżyserował w Teatrze Narodowym Dialogus de Passione→, a w 2000 roku Requiem dla gospodyni→. Zmarł w 2002 roku.
Biografia Kazimierza Dejmka pióra prof. Magdaleny Raszewskiej do kupienia w księgarni internetowej →
◊ KAZIMIERZ DEJMEK – wspomnienie
◊ Kadry: