Aktualności
„Dejmek” – książka Magdaleny Raszewskiej
16/11/2021
Magdalena Raszewska, Dejmek, Teatr Narodowy, Warszawa 2021
Na zamówienie Teatru Narodowego powstała pierwsza monografia Kazimierza Dejmka – jednego z najważniejszych powojennych artystów polskiej sceny: aktora, reżysera, działacza politycznego, legendarnego dyrektora Teatru Narodowego w latach 1962–1968, twórcy Dziadów 1967 roku, wreszcie ministra kultury w wolnej Polsce. Autorką jest prof. Magdalena Raszewska.
Spotkanie poświęcone premierze książki odbyło się się 15 listopada 2021.
Monografia dostępna w naszej księgarni internetowej →.
Autorka książki, prof. Magdalena Raszewska, przedstawia niejednoznaczny i skomplikowany życiorys człowieka pokazany na tle powojennej – kulturowej, politycznej i społecznej – historii Polski. „Każdy ma swojego Dejmka, bo jest ich wielu – pisze autorka. – Legendarny, charyzmatyczny przywódca młodych ludzi, którzy poszliby za nim w ogień, z którymi tworzy teatr – kolektyw. Dejmek z wypowiedzi prasowych: arogancki, przekonany o słuszności swoich wyborów, o monopolu wiedzy na temat, jaki powinien być teatr. Dejmek z opowieści aktorów, znający najtajniejsze tajniki teatru, uznający go za świętość i rzucający ciężkimi słowami, gdy ktoś tej świętości nie rozumiał, nie uszanował. Dejmek od Dziadów i Dejmek od «gestu kabotyna». Dejmek wzruszający się czystym pięknem, znakomitą rolą. Dejmek uczestnik gier politycznych i Dejmek bezradny, gdy go te gry zmiażdżą. Dejmek butny, odpychający i Dejmek płaczący na Kramie z piosenkami – wspomnieniu swojej młodości. Czy tak skomplikowanego człowieka można opisać, nie pisząc przy okazji całej historii Polski współczesnej? A choćby – historii teatru?”.
Magdalena Raszewska, Dejmek, Teatr Narodowy, Warszawa 2021
◊ PREMIERA KSIĄŻKI MAGDALENY RASZEWSKIEJ „DEJMEK”
odbyła się 15 listopada 2021 na scenie przy Wierzbowej
Rozmowę z udziałem autorki, prof. Magdaleny Raszewskiej oraz gości: Małgorzaty Dziewulskiej, Stanisława Godlewskiego i Janusza Majcherka – poprowadził Tomasz Kubikowski, kierownik literacki Teatru Narodowego.
Fragmenty nieznanych zapisków Kazimierza Dejmka przeczytali niegdyś współpracujący z reżyserem aktorzy – Marek Barbasiewicz i Oskar Hamerski.
◊ KSIĘGARNIA INTERNETOWA TEATRU NARODOWEGO – POLECAMY RÓWNIEŻ:
Dziady Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka – dwupłytowy album z zapisem dźwiękowym przedstawienia premierowego (25 listopada 1967) →
Więcej o albumie →
Staropolskie teatra Kazimierza Dejmka, red. Michał Smolis, Warszawa 2013 | Seria: Teatr Narodowy. Historia →
Sześciotomowe Dzieje Teatru Narodowego →