Aktualności

Cykl AKTORZY/SENIORZY

Teatr Narodowy jest partnerem autorskiego internetowego projektu scenarzystki i reżyserki Leny Frankiewicz. AKTORZY/SENIORZY to filmowy cykl, na który składają się rozmowy o teatrze z seniorkami i seniorami zawodu aktorskiego.

Bohaterkami i bohaterami cyklu są MIROSŁAWA OLBIŃSKA, IRENA RYBICKA, BARBARA WRZESIŃSKA, JAN ENGLERT, DYMITR HOŁÓWKO, NIKO NIAKAS. Lena Frankiewicz podkreśla, że ze wszystkimi rozmówczyniami i rozmówcami miała zaszczyt spotkać się w pracy na scenie i że każde z tych spotkań było dla niej istotnym przeżyciem zarówno z zawodowej, jak i osobistej perspektywy. Autorka pyta przede wszystkim o teatr i pracę zawodową, ale także o miłość, wolność, stosunek do natury, o przyszłość i o trudny czas obecny.

Cykl dostępny będzie m.in. na kanale YouTube AKTORZY / SENIORZY →.

„Od początku mojej pracy w teatrze najwięcej radości i satysfakcji sprawiały mi spotkania z Seniorami zawodu aktorskiego – pisze Lena Frankiewicz w zapowiedzi cyklu – doświadczenie, klasa, niepodrabialny wdzięk, szczególny rodzaj serdeczności, opieki i niekończący się zasób anegdot teatralnych sprawiały, że właśnie za ich sprawą szybko poczułam się w teatrze jak w domu.
Podczas swojej pracy reżyserskiej to właśnie z Seniorkami i Seniorami udawało mi się niemal zawsze nawiązać więź opartą na wzajemnym zaufaniu, a nawet «zakochaniu» lub jeśli ktoś woli – artystycznym zauroczeniu. Te spotkania, owocując fantastycznymi rezultatami w pracy na scenie, okazały się tak bogate w wymiarze relacji międzyludzkiej, że postanowiłam zarejestrować rozmowy o sprawach ważnych, które złożyły się na cykl AKTORZY/SENIORZY. Ze wszystkimi rozmówczyniami i rozmówcami – Mirosławą Olbińską, Ireną Rybicką, Barbarą Wrzesińską, Janem Englertem, Dymitrem Hołówko, Niko Niakasem – miałam zaszczyt i okazję spotkać się w pracy na scenie, każde z tych spotkań było dla mnie istotnym przeżyciem zarówno z zawodowej, jak i osobistej perspektywy. Pytałam przede wszystkim o teatr – ich początki na scenie, największe przygody i najbadziej spektakularne katastrofy, o to, co jest najbardziej w tym zawodzie istotne z ich perspektywy, ale też na co uważać, czego się strzec. Pytałam o miłość, wolność, stosunek do natury, o przyszłość, a także o czas obecny, który jest przecież jednym z największych wyzwań dla Teatru.

Seniorki i Seniorzy opowiadali wspaniale i zupełnie od siebie niezależnie. Na jedne pytania z zupełnie innych perspektyw, na inne z niezwykle podobnych, tak jakby mówili jednym głosem. Pomyślałam sobie, że najciekawiej będzie uporządkować te odpowiedzi pod kątem wybranych zagadnień i tym samym powstał cykl AKTORZY/SENIORZY.
Niemal wszystkie Artystki i Artystów udało się poza rozmowami nakłonić do wykonania swoich ulubionych fragmentów poezji, co okazało sie niezwykle poruszające – w przestrzeni pustych teatrów, ogołoconych scen, niekiedy przy jednej lampie, w czasie tego najdłuższego chyba w historii teatru Antraktu 2020, zdawali się być strażnikami tego, co – miejmy nadzieję – nie odchodzi i wróci kiedyś do podstawowych właściwości teatralnego zdarzenia, jakimi są bezpośrednia relacja scena/widownia, wymiana energii tu i teraz, w jednej przestrzeni, we wspólnym zgromadzeniu. Zapraszam na cykl AKTORZY/SENIORZY”

scenariusz, reżyseria i przeprowadzenie rozmów: Lena Frankiewicz
zdjęcia i montaż: Mateusz Zieliński
muzyka: Kamil Pater
postprodukcja dźwięku: Bartosz Grabowski

Honorowi patroni projektu: Związek Artystów Scen Polskich, Scena SPATiF
Partner projektu: Teatr Narodowy

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”

Cykl  AKTORZY/SENIORZY

I. POCZĄTKI

Fascynujące, odważne, zaskakujące rozmowy z seniorkami i seniorami zawodu aktorskiego o początkach ich drogi twórczej i aktorskiej kariery przeprowadziła scenarzystka i reżyserka Lena Frankiewicz.

II. W MASKACH

Lena Frankiewicz: „Pomysł na cykl AKTORZY/ SENIORZY pojawił się w trakcie jednego z wiosennych spacerów. Nie mogłam przestać zastanawiać się jak w sytuacji ówczesnego lockdownu odnajdują się (bądź nie) moi rozmówcy, dlatego nasze wakacyjne spotkania rozpoczynaliśmy z reguły od pytań o ten szczególny czas. Bardzo różnorodne stanowiska bohaterów cyklu stworzyły dość zaskakującą panoramę tego trudnego doświadczenia, która w jakimś sensie jest odbiciem emocji i odmiennych postaw całego społeczeństwa. Ten odcinek jest też dla mnie szczególnie ważny ze względu na końcowy monolog Starszego Pana z Roberto Zucco B. M. Koltèsa w wykonaniu Niko Niakasa. Zarejestrowany na kompletnie pustej scenie, przy dwóch lampach na krzyż, brzmi dziś wyjątkowo wstrząsająco”.

III. WZLOTY I UPADKI

Lena Frankiewicz: „Żaden chyba zawód nie jest tak bardzo sinusoidalny w swoim charakterze jak zawód aktora. Zapytany kiedyś o swoje doświadczenia szekspirowskie ś.p. Jerzy Łapiński odparł z właściwym sobie wdziękiem i dezynwolturą: „Szekspir? Ćwierć wieku temu koncertowo położyłem Poloniusza w Wybrzeżu!”. 
W tym odcinku Seniorki i Seniorzy opowiadają o swoich najpiękniejszych zawodowych przygodach i najbardziej spektakularnych wpadkach. O intuicji aktorskiej, zawiłościach psychiki, tremie, gotowości podejmowania wyzwań i przekraczania granic. Wszystkie te opowieści okazały się na tyle interesujące, że zdecydowałam się nie puentować ich żadnym konkretnym wykonaniem, tylko pokazać bohaterów cyklu w tak zwanym «międzyczasie» – a więc w tym szczególnym stanie skupienia poprzedzającym słowo AKCJA”.

IV. TAJEMNICA MIŁOŚCI

Lena Frankiewicz: „W tym odcinku cyklu AKTORZY/SENIORZY wychodzimy z Teatru i rozmawiamy o tym, czym jest miłość, partnerstwo, braterstwo. Opowiedziane przez bohaterów cyklu historie są tak poruszające, że wszelki dodatkowy komentarz byłby tu nietaktem. Zapraszam na odcinek TAJEMNICA MIŁOŚCI”.

V. JAK PIĘKNIE BY MOGŁO BYĆ

Lena Frankiewicz: „W tym odcinku bohaterowie cyklu opowiadają o tym, co ich uwiera w dzisiejszej rzeczywistości, czego obawiają się w związku z przyszłością i co oznacza dla nich pojęcie wolności, tolerancji i współodczuwania. Zapraszam na odcinek JAK PIĘKNIE BY MOGŁO BYĆ”.

VI. AZYL

Lena Frankiewicz: „Powoli zbliżamy się do końca naszego cyklu. W szóstym odcinku AZYL rozmawiamy o tym, co daje odprężenie i oddech tak bardzo potrzebne nie tylko w kontekście zawodu aktora, ale i dzisiejszych, niespokojnych czasów. W przyszłym tygodniu wraz z ostatnim odcinkiem wracamy do Teatru i żegnamy się z pierwszą odsłoną cyklu AKTORZY/SENIORZY”.

VII. MISJA

Lena Frankiewicz: „Zbliżając się do końca naszego cyklu posłuchajmy, co na temat zawodu aktora Seniorki i Seniorzy powiedzieliby dziś ludziom wchodzącym w ten zawód. Jednocześnie gorąco dziękuję za to, że byliście Państwo z nami, udostępnialiście i komentowaliście – w obecnym czasie to jedyna możliwa forma zwrotna z Państwa strony, więc tym bardziej istotna i potrzebna.

Cykl był realizowany w dość surowych, 'covidowych' warunkach, mam jednak poczucie, że to, co najważniejsze – zostało zarejestrowane. Osobiście odczuwam potrzebę, żeby te spotkania kontynuować i ciekawa byłabym kogo chcielibyście Państwo zobaczyć w następnej edycji – jeśli takowa nastąpi.
Zapraszam na ostatni odcinek cyklu AKTORZY/SENIORZY, zatytułowany: MISJA. Na koniec odcinka niespodzianka dla wszystkich – włącznie z Bohaterami. DZIĘKUJĘ. Lena Frankiewicz”.

Wszystkie odcinki cyklu można także zobaczyć na kanale YouTube AKTORZY/SENIORZY →

Projekt zrealizowany przez Lenę Frankiewicz w ramach programu „Kultura w sieci” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  • Repertuar wrzesień – listopad

    W listopadzie premiera Opowieści Lasku Wiedeńskiego von Horvátha. Wśród wielu jesiennych tytułów – Dekalog Kieślowskiego i Piesiewicza.

  • TEATR DLA SENIORÓW I STUDENTÓW

    Bilety dla seniorów i studentów w cenie od 30 do 50 zł – wiele propozycji w repertuarach od września do listopada.

  • Jubileusze dyrekcji Teatru Narodowego

    25 lat dyrekcji Krzysztofa Torończyka w odbudowanym Teatrze Narodowym. 20 lat dyrekcji artystycznej Jana Englerta. 

     

  • Wojciech Faruga z Nagrodą im. Konrada Swinarskiego

    Wojciech Faruga za reżyserię Dekalogu został uhonorowany Nagrodą im. Konrada Swinarskiego przyznawaną przez miesięcznik „Teatr”. Serdecznie gratulujemy!

  • W próbach: OPOWIEŚCI LASKU WIEDEŃSKIEGO

    Małgorzata Bogajewska pracuje nad Opowieściami Lasku Wiedeńskiego Ödöna von Horvátha. Premiera przedstawienia – 4 listopada na Scenie przy Wierzbowej. 

  • ŚLUB – pożegnanie z tytułem

    13, 14 i 15 października zapraszamy na ostatnie przedstawienia Ślubu Witolda Gombrowicza w interpretacji litewskiego wizjonera teatru, Eimuntasa Nekrošiusa.

  • Pokazy ŚLUBU w Jaunimo Teatras w Wilnie

    23 i 24 listopada w Jaunimo Teatras w Wilnie pokażemy Ślub Gombrowicza, ostatni spektakl zmarłego w 2018 roku litewskiego wizjonera teatru, Eimuntasa Nekrošiusa. 

  • Premiery sezonu 2023/2024

    Opowieści Lasku Wiedeńskiego, Czekając na Godota, Król Lear, Gra snów, a także Fredro, widowisko z okazji Roku Jubileuszowego Aleksandra Fredry. 

  • Vouchery do Teatru Narodowego

    Długoterminowe vouchery do Teatru Narodowego to doskonały podarunek. Są dostępne online oraz w kasach Teatru. 

  • Program „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą”

    Zapraszamy uczniów warszawskich szkół na spektakle w Teatrze Narodowym w ramach programu „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą”. 

  • Podsumowanie sezonu 2022/2023

    Pięć premier, 396 przedstawień, 75 879 widzek i widzów. Dziękujemy za wspólne spotkania i artystyczne przeżycia! Zapraszamy w nowym sezonie! Przygotowaliśmy już repertuar jesienny.

  • „KLASA TN. Pierwszy dzwonek” – finał projektu

    1 czerwca odbyły się pokazy pracy warsztatowej Buty! Pokazy zwieńczyły 2. edycję projektu edukacyjnego „KLASA TN. Pierwszy dzwonek”. 

  • „Klasa TN. Drugi dzwonek” – finał projektu

    7 czerwca odbyły się pokazy pracy warsztatowej Sceny marzeń! Pokazy zwieńczyły 2. edycję projektu „Klasa TN. Drugi dzwonek”. 

  • KOMEDIANT – recenzje po premierze

    Przedstawiamy wybór recenzji i opinii po premierze Komedianta Thomasa Bernharda w reżyserii Andrzeja Domalika.

  • Gra przeciwieństw | premiera KOMEDIANTA

    Przewrotny dramat Bernharda w reżyserii Andrzeja Domalika. W roli tytułowej – Jerzy Radziwiłowicz, aktor, którego kreacje na teatralnej scenie możemy podziwiać od ponad pięćdziesięciu lat!

  • Tak to już zostanie. Rozmowa z Andrzejem Domalikiem

    „Teatr jest więzieniem, dość beznadziejnym, nie ma co liczyć na złagodzenie kary, tak to już zostanie” – mówi Andrzej Domalik. Pracuje nad Komediantem Bernharda.

  • KOMEDIANT | wideo zapowiedź

    Przed premierą – wideo zapowiedź! Premiera Komedianta Thomasa Bernharda w reżyserii Andrzeja Domalika już 13 maja. W roli tytułowej – Jerzy Radziwiłowicz. 

  • 80. urodziny Jana Englerta

    Jan Englert, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego, 11 maja obchodzi 80 urodziny! Z okazji jubileuszu życzymy nieustającej wiary w teatr!

  • 100. przedstawienie KORDIANA

    Kordian – dramat o trudnych polskich wyborach, polskim niebie i polskim piekle. 26 kwietnia spektakl zagramy po raz setny! Z tej okazji przedstawiamy fotorelację zza kulis. 

  • Jan Frycz – 45-lecie pracy artystycznej

    Jan Frycz obchodzi jubileusz 45-lecia pracy artystycznej. Gratulujemy i życzymy wielu kolejnych aktorskich wyzwań i artystycznych spełnień!

  • Gustaw Holoubek | Wielka Improwizacja

    W setną rocznicę urodzin Gustawa Holoubka przedstawiamy Wielką Improwizację w jego wykonaniu. Nagranie pochodzi z premiery Dziadów w reżyserii Kazimierza Dejmka.




  • Jan Englert wspomina Gustawa Holoubka

    W setną rocznicę urodzin Gustawa Holoubka Jan Englert wspomina wybitnego aktora – „Gustaw Holoubek jest autorytetem, punktem odniesienia”.  

  • Gustaw Holoubek w Teatrze Narodowym

    W setną rocznicę urodzin Gustawa Holoubka przypominamy ten rozdział jego bogatej biografii artystycznej, który wiązał się z pracą w Teatrze Narodowym. 

  • Żegnamy Macieja Prusa

    Z wielkim smutkiem żegnamy Macieja Prusa, jednego z najwybitniejszych twórców polskiego teatru. Artysta zmarł 9 kwietnia w wieku 85 lat.

  • 70. urodziny Sławomiry Łozińskiej!

    8 kwietnia Sławomira Łozińska obchodzi 70. urodziny! W tym roku przypada również 50. rocznica debiutu wybitnej aktorki w Teatrze Narodowym. Życzymy kolejnych wspaniałych ról!

  • Aktorki i aktorzy TN z Medalami Gloria Artis

    Małgorzata Kożuchowska, Sławomira Łozińska, Jarosław Gajewski i Arkadiusz Janiczek zostali uhonorowani Medalami Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

  • ALICJI KRAINA CZARÓW – recenzje

    „Wielka imaginacja. Wielka fantazja. Wielka wyobraźnia”, „piękny spektakl” – recenzje po premierze Alicji Krainy Czarów wg Carrolla w reżyserii Sławomira Narlocha. 

  • Na wyspach pamięci. Rozmowa ze Sławomirem Narlochem

    „To opowieść o pamięci i fascynującej rzeczywistości pełnej zagadek i paradoksów. Tu i teraz – dziś jest czas na Alicji Krainę Czarów” – mówi Sławomir Narloch, reżyser spektaklu. 

  • MUZYKA TO CZAS

    Przedstawiamy muzyczną zapowiedź Alicji Krainy Czarów! W roli Szalonego Kapelusznika – Paweł Paprocki. 

  • Wskazówki zegara | premiera ALICJI...

    Czy można pamiętać do przodu? Odwrócić czas? Zatrzymać wspomnienia? Alicji Kraina Czarów wg Lewisa Carrolla w reżyserii Sławomira Narlocha.

  • Piotr Cieplak z Nagrodą im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya

    Piotr Cieplak został wyróżniony Nagrodą im. Żeleńskiego-Boya za wybitne osiągnięcia w sztuce reżyserskiej, ze szczególnym uwzględnieniem realizacji w Teatrze Narodowym.

  • Jan Englert – jubileusz 45-lecia pracy reżyserskiej

    Jan Englert po raz pierwszy reżyserował w 1978 roku. Jego najnowszą pracą reżyserską jest zrealizowany w Teatrze Narodowym Mizantrop Molière’a. 

  • MIZANTROP – recenzje po premierze

    Po premierze Mizantropa Molière’a w reżyserii Jana Englerta – przedstawiamy wybór recenzji. 

  • Niejednoznaczność | Molière w Narodowym

    Pytania o nasz stosunek do świata i postawę wobec innych, o egoizm i empatię – premiera Mizantropa Molière’a odbyła się 10 grudnia na scenie Studio. 

  • Szlachetność i profity. Rozmowa z Janem Englertem

    „Rozkrok między szlachetnością a interesownością, pychą a skromnością – to jest najciekawsze” – mówi Jan Englert, reżyser Mizantropa

  • KSIĘGI JAKUBOWE – wybór recenzji

    Przedstawiamy fragmenty recenzji, które ukazały się po premierze Ksiąg Jakubowych Olgi Tokarczuk w reżyserii Michała Zadary.

  • My z nich | rozmowa z Michałem Zadarą

    „My, współcześni Polacy, jesteśmy spadkobiercami bardzo różnych tradycji, narodowości, praktyk” – mówi Michał Zadara, reżyser Ksiąg Jakubowych.

  • Dziedzictwo | premiera KSIĄG JAKUBOWYCH

    Nasi przodkowie, tożsamość i przyszłość – Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk w inscenizacji Michała Zadary.

  • DEKALOG – recenzje po premierze

    Przedstawiamy wybór recenzji po premierze Dekalogu Kieślowskiego i Piesiewicza w reżyserii Wojciecha Farugi.  

  • Rozmowa z Wojciechem Farugą o DEKALOGU

    „Wydaje mi się, że rozważania: co jest dobre, co złe, co trzeba, a czego nie wolno, są teraz, kiedy ten świat po raz kolejny nam się wymknął, wyjątkowo ważne” – mówi reżyser Dekalogu.

  • Po pierwsze człowiek | premiera DEKALOGU

    Wojciech Faruga sięgnął po ikoniczne dzieło polskiego filmu, przemyślane na nowo po ponad trzech dekadach. 

  • Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej

    Z radością informujemy, że zrealizowany przez nas program dla szkół KLASA TN zdobył III nagrodę 13. edycji Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej.

  • Solidarni z Ukrainą | Солідарні з Україною

    Zespół Teatru Narodowego solidaryzuje się z Ukraińcami, walczącymi o niepodległość swojej ojczyzny. 

  • TEATR MÓJ WIDZĘ... – rozmowy z aktorkami i aktorami

    Kinga Ilgner rozmawia z: Anną Seniuk, Małgorzatą Kożuchowską, Gabrielą Muskałą, Janem Englertem, Jerzym Radziwiłowiczem, Marcinem Hycnarem. Partnerem cyklu jest Teatr Narodowy.

  • DEJMEK Raszewskiej z nagrodą PTBT!

    Wydana przez Teatr Narodowy książka Dejmek Magdaleny Raszewskiej otrzymała nagrodę Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. 

  • Cykl AKTORZY/SENIORZY

    Teatr Narodowy jest partnerem internetowego projektu Leny Frankiewicz, filmowego cyklu, na który składają się rozmowy o teatrze z seniorkami i seniorami zawodu aktorskiego.

  • Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier

    Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.

  • WYKŁADY OTWARTE online (materiały audio)

    Wykłady Teatru Narodowego online dotyczące badań nad twórczością wielkich osobowości polskiej kultury.

  • Przedstawienia Teatru Narodowego online

    Spektakle Teatru Narodowego zrealizowane w Teatrze Telewizji – wybór ze zbiorów Ninateka.pl oraz Vod.TVP. 

  • Teatr Narodowy w Google Cultural Institute

    Wystawę o burzliwych dziejach Narodowej Sceny można oglądać w sieci! Zapraszamy do odwiedzenia Google Cultural Institute.

Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookie, kliknij tutaj