Aktualności

Cykl AKTORZY/SENIORZY

Teatr Narodowy jest partnerem autorskiego internetowego projektu scenarzystki i reżyserki Leny Frankiewicz. AKTORZY/SENIORZY to filmowy cykl, na który składają się rozmowy o teatrze z seniorkami i seniorami zawodu aktorskiego.

Bohaterkami i bohaterami cyklu są MIROSŁAWA OLBIŃSKA, IRENA RYBICKA, BARBARA WRZESIŃSKA, JAN ENGLERT, DYMITR HOŁÓWKO, NIKO NIAKAS. Lena Frankiewicz podkreśla, że ze wszystkimi rozmówczyniami i rozmówcami miała zaszczyt spotkać się w pracy na scenie i że każde z tych spotkań było dla niej istotnym przeżyciem zarówno z zawodowej, jak i osobistej perspektywy. Autorka pyta przede wszystkim o teatr i pracę zawodową, ale także o miłość, wolność, stosunek do natury, o przyszłość i o trudny czas obecny.

Cykl dostępny będzie m.in. na kanale YouTube AKTORZY / SENIORZY →.

„Od początku mojej pracy w teatrze najwięcej radości i satysfakcji sprawiały mi spotkania z Seniorami zawodu aktorskiego – pisze Lena Frankiewicz w zapowiedzi cyklu – doświadczenie, klasa, niepodrabialny wdzięk, szczególny rodzaj serdeczności, opieki i niekończący się zasób anegdot teatralnych sprawiały, że właśnie za ich sprawą szybko poczułam się w teatrze jak w domu.
Podczas swojej pracy reżyserskiej to właśnie z Seniorkami i Seniorami udawało mi się niemal zawsze nawiązać więź opartą na wzajemnym zaufaniu, a nawet «zakochaniu» lub jeśli ktoś woli – artystycznym zauroczeniu. Te spotkania, owocując fantastycznymi rezultatami w pracy na scenie, okazały się tak bogate w wymiarze relacji międzyludzkiej, że postanowiłam zarejestrować rozmowy o sprawach ważnych, które złożyły się na cykl AKTORZY/SENIORZY. Ze wszystkimi rozmówczyniami i rozmówcami – Mirosławą Olbińską, Ireną Rybicką, Barbarą Wrzesińską, Janem Englertem, Dymitrem Hołówko, Niko Niakasem – miałam zaszczyt i okazję spotkać się w pracy na scenie, każde z tych spotkań było dla mnie istotnym przeżyciem zarówno z zawodowej, jak i osobistej perspektywy. Pytałam przede wszystkim o teatr – ich początki na scenie, największe przygody i najbadziej spektakularne katastrofy, o to, co jest najbardziej w tym zawodzie istotne z ich perspektywy, ale też na co uważać, czego się strzec. Pytałam o miłość, wolność, stosunek do natury, o przyszłość, a także o czas obecny, który jest przecież jednym z największych wyzwań dla Teatru.

Seniorki i Seniorzy opowiadali wspaniale i zupełnie od siebie niezależnie. Na jedne pytania z zupełnie innych perspektyw, na inne z niezwykle podobnych, tak jakby mówili jednym głosem. Pomyślałam sobie, że najciekawiej będzie uporządkować te odpowiedzi pod kątem wybranych zagadnień i tym samym powstał cykl AKTORZY/SENIORZY.
Niemal wszystkie Artystki i Artystów udało się poza rozmowami nakłonić do wykonania swoich ulubionych fragmentów poezji, co okazało sie niezwykle poruszające – w przestrzeni pustych teatrów, ogołoconych scen, niekiedy przy jednej lampie, w czasie tego najdłuższego chyba w historii teatru Antraktu 2020, zdawali się być strażnikami tego, co – miejmy nadzieję – nie odchodzi i wróci kiedyś do podstawowych właściwości teatralnego zdarzenia, jakimi są bezpośrednia relacja scena/widownia, wymiana energii tu i teraz, w jednej przestrzeni, we wspólnym zgromadzeniu. Zapraszam na cykl AKTORZY/SENIORZY”

scenariusz, reżyseria i przeprowadzenie rozmów: Lena Frankiewicz
zdjęcia i montaż: Mateusz Zieliński
muzyka: Kamil Pater
postprodukcja dźwięku: Bartosz Grabowski

Honorowi patroni projektu: Związek Artystów Scen Polskich, Scena SPATiF
Partner projektu: Teatr Narodowy

Zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”

Cykl  AKTORZY/SENIORZY

I. POCZĄTKI

Fascynujące, odważne, zaskakujące rozmowy z seniorkami i seniorami zawodu aktorskiego o początkach ich drogi twórczej i aktorskiej kariery przeprowadziła scenarzystka i reżyserka Lena Frankiewicz.

II. W MASKACH

Lena Frankiewicz: „Pomysł na cykl AKTORZY/ SENIORZY pojawił się w trakcie jednego z wiosennych spacerów. Nie mogłam przestać zastanawiać się jak w sytuacji ówczesnego lockdownu odnajdują się (bądź nie) moi rozmówcy, dlatego nasze wakacyjne spotkania rozpoczynaliśmy z reguły od pytań o ten szczególny czas. Bardzo różnorodne stanowiska bohaterów cyklu stworzyły dość zaskakującą panoramę tego trudnego doświadczenia, która w jakimś sensie jest odbiciem emocji i odmiennych postaw całego społeczeństwa. Ten odcinek jest też dla mnie szczególnie ważny ze względu na końcowy monolog Starszego Pana z Roberto Zucco B. M. Koltèsa w wykonaniu Niko Niakasa. Zarejestrowany na kompletnie pustej scenie, przy dwóch lampach na krzyż, brzmi dziś wyjątkowo wstrząsająco”.

III. WZLOTY I UPADKI

Lena Frankiewicz: „Żaden chyba zawód nie jest tak bardzo sinusoidalny w swoim charakterze jak zawód aktora. Zapytany kiedyś o swoje doświadczenia szekspirowskie ś.p. Jerzy Łapiński odparł z właściwym sobie wdziękiem i dezynwolturą: „Szekspir? Ćwierć wieku temu koncertowo położyłem Poloniusza w Wybrzeżu!”. 
W tym odcinku Seniorki i Seniorzy opowiadają o swoich najpiękniejszych zawodowych przygodach i najbardziej spektakularnych wpadkach. O intuicji aktorskiej, zawiłościach psychiki, tremie, gotowości podejmowania wyzwań i przekraczania granic. Wszystkie te opowieści okazały się na tyle interesujące, że zdecydowałam się nie puentować ich żadnym konkretnym wykonaniem, tylko pokazać bohaterów cyklu w tak zwanym «międzyczasie» – a więc w tym szczególnym stanie skupienia poprzedzającym słowo AKCJA”.

IV. TAJEMNICA MIŁOŚCI

Lena Frankiewicz: „W tym odcinku cyklu AKTORZY/SENIORZY wychodzimy z Teatru i rozmawiamy o tym, czym jest miłość, partnerstwo, braterstwo. Opowiedziane przez bohaterów cyklu historie są tak poruszające, że wszelki dodatkowy komentarz byłby tu nietaktem. Zapraszam na odcinek TAJEMNICA MIŁOŚCI”.

V. JAK PIĘKNIE BY MOGŁO BYĆ

Lena Frankiewicz: „W tym odcinku bohaterowie cyklu opowiadają o tym, co ich uwiera w dzisiejszej rzeczywistości, czego obawiają się w związku z przyszłością i co oznacza dla nich pojęcie wolności, tolerancji i współodczuwania. Zapraszam na odcinek JAK PIĘKNIE BY MOGŁO BYĆ”.

VI. AZYL

Lena Frankiewicz: „Powoli zbliżamy się do końca naszego cyklu. W szóstym odcinku AZYL rozmawiamy o tym, co daje odprężenie i oddech tak bardzo potrzebne nie tylko w kontekście zawodu aktora, ale i dzisiejszych, niespokojnych czasów. W przyszłym tygodniu wraz z ostatnim odcinkiem wracamy do Teatru i żegnamy się z pierwszą odsłoną cyklu AKTORZY/SENIORZY”.

VII. MISJA

Lena Frankiewicz: „Zbliżając się do końca naszego cyklu posłuchajmy, co na temat zawodu aktora Seniorki i Seniorzy powiedzieliby dziś ludziom wchodzącym w ten zawód. Jednocześnie gorąco dziękuję za to, że byliście Państwo z nami, udostępnialiście i komentowaliście – w obecnym czasie to jedyna możliwa forma zwrotna z Państwa strony, więc tym bardziej istotna i potrzebna.

Cykl był realizowany w dość surowych, 'covidowych' warunkach, mam jednak poczucie, że to, co najważniejsze – zostało zarejestrowane. Osobiście odczuwam potrzebę, żeby te spotkania kontynuować i ciekawa byłabym kogo chcielibyście Państwo zobaczyć w następnej edycji – jeśli takowa nastąpi.
Zapraszam na ostatni odcinek cyklu AKTORZY/SENIORZY, zatytułowany: MISJA. Na koniec odcinka niespodzianka dla wszystkich – włącznie z Bohaterami. DZIĘKUJĘ. Lena Frankiewicz”.

Wszystkie odcinki cyklu można także zobaczyć na kanale YouTube AKTORZY/SENIORZY →

Projekt zrealizowany przez Lenę Frankiewicz w ramach programu „Kultura w sieci” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  • Jan Englert – 60 lat na scenie!

    Jubilatowi życzymy kolejnych wspaniałych artystycznych wyzwań i nieustającej wiary w teatr! Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo.

     

  • W próbach – INNE ROZKOSZE

    Próbujemy! W przygotowaniu Inne rozkosze Pilcha, przedstawienie reżyseruje Jacek Głomb. Premiera odbędzie się 7 grudnia na Scenie przy Wierzbowej. 

  • Prowokacja z przytupem. Rozmowa z Jackiem Głombem

    Jacek Głomb inscenizuje Inne rozkosze Jerzego Pilcha. „Ten tekst jest niepoprawny politycznie – mówi reżyser – nie ma w nim żadnej poprawności, jest za to prowokacja z przytupem”. 

  • Vouchery do Teatru Narodowego

    Długoterminowe vouchery do Teatru Narodowego to doskonały świąteczny podarunek. Są dostępne online oraz w kasach Teatru. 

  • Repertuar listopad – grudzień

    Premiera Innych rozkoszy Pilcha w reżyserii Jacka Głomba. Wśród wielu propozycji – Maria Stuart Schillera i Opowieści Lasku Wiedeńskiego von Horvátha.

  • Repertuar styczniowy

    Wśród wielu styczniowych tytułów: Faust Goethego, Jak być kochaną wg Brandysa oraz Czekając na Godota Becketta. 




  • TEATR DLA SENIORÓW I STUDENTÓW

    Bilety w cenie od 30 do 50 zł – wiele propozycji w repertuarach od listopada do stycznia 2025. 

  • Andrzej Łapicki – wspomnienie w stulecie urodzin aktora

    11 listopada wspominamy Andrzeja Łapickiego, legendarnego aktora Teatru Narodowego, rektora warszawskiej Akademii Teatralnej i prezesa ZASP-u, w stulecie jego urodzin.  

  • Rozmowa z Julią Holewińską i Wojciechem Farugą

    Przed premierą Fausta: „Ten dramat boleśnie nakłuwa ludzką kondycję” – mówi reżyser, Wojciech Faruga. „Opowiadamy o przemocy i rozpadzie świata” – podkreśla Julia Holewińska, dramaturżka. 

  • Współczesna odyseja | premiera FAUSTA

    Indywidualne doświadczanie świata, podróż przez historię współczesną i archiwa naszej pamięci – Faust Goethego w reżyserii Wojciecha Farugi i dramaturgii Julii Holewińskiej.

  • Anna Seniuk – 60 lat na scenie!

    Świętujemy 60-lecie debiutu Anny Seniuk! Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo, który przygotowaliśmy z okazji jubileuszu wspaniałej artystki.

  • WIECZÓR TRZECH KRÓLI – pożegnanie z tytułem

    Intrygi, gry pozorów, wiele odmian miłości. 14 i 15 grudnia zapraszamy na ostatnie przedstawienia Wieczoru Trzech Króli Shakespeare’a w reżyserii Piotra Cieplaka. 

  • Premiery sezonu 2024/2025

    Światowa klasyka i polska współczesność! Sezon 2024/2025 w Teatrze Narodowym oprze się na tych dwóch przeciwległych filarach. 

  • Mariusz Benoit z Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza!

    Mariusz Benoit został uhonorwany Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę Estragona w Czekając na Godota w reżyserii Piotra Cieplaka. Serdecznie gratulujemy!

  • Maryla Zielińska z Nagrodą Komitetu Nauk o Sztuce PAN

    Maryla Zielińska za książkę To. Biografia Jerzego Grzegorzewskiego otrzymała Nagrodę Komitetu Nauk o Sztuce PAN. Autorce składamy serdeczne gratulacje! 

  • PCHŁA SZACHRAJKA – 250 spektakl!

    Pchła Szachrajka będzie łobuzować na scenie po raz 250! 1 grudnia 2024 zagramy jubileuszowy spektakl na podstawie utworu Jana Brzechwy w reżyserii Anny Seniuk.

  • Piotr Cieplak z Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida

    Piotr Cieplak za reżyserię Czekając na Godota został uhonorowany Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida. Serdecznie gratulujemy!

  • Teatr Narodowy w ankiecie miesięcznika TEATR

    W podsumowaniu miesięcznika „Teatr” Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2023/2024 zostały wymienione spektakle oraz twórczynie i twórcy Teatru Narodowego.

  • FEBLIK – recenzje po premierze

    Przedstawiamy opinie recenzentów i teatralnych blogerów o spektaklu Feblik Małgorzaty Maciejewskiej w reżyserii Leny Frankiewicz.

  • Czas ekstremalny | premiera FEBLIKA

    Rzeczywistość realna i magiczna zarazem, dojrzewanie w dusznej wspólnocie, pojemny świat metafory. Feblik – premiera odbyła się 14 czerwca.

  • Widzieć jaśniej. Rozmowa z Leną Frankiewicz

    Reżyserka pracuje nad Feblikiem. „Młodość jest zawsze «bardziej», widzi jaśniej – podkreśla. – Główna bohaterka, dojrzewająca Mania potrafi bezpardonowo obnażyć obłudę świata”.

  • 85. rocznica urodzin Jerzego Grzegorzewskiego

    29 czerwca przypada 85. rocznica urodzin Jerzego Grzegorzewskiego (1939–2005) – wizjonera teatru, reżysera, dyrektora Teatru Narodowego w latach 1997–2003.

  • Adam Hanuszkiewicz – 100. rocznica urodzin

    16 czerwca mija setna rocznica urodzin Adama Hanuszkiewicza (1924–2011) – aktora, reżysera, dyrektora Teatru Narodowego, twórcy legendarnej inscenizacji Balladyny.

  • „KLASA TN. Pierwszy dzwonek” – finał 3. edycji projektu!

    Odbyły się już pokazy wieńczące 3. edycję projektu „KLASA TN. Pierwszy dzwonek” z udziałem uczennic i uczniów Szkoły Podstawowej nr 75 im. Marii Konopnickiej w Warszawie.

    .

  • „KLASA TN. Drugi dzwonek” – finał 3. edycji projektu!

    Za nami finał 3. edycji projektu „KLASA TN. Drugi dzwonek” z udziałem uczennic i uczniów LXIV LO im. Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego”.

  • Setna rocznica urodzin Kazimierza Dejmka

    Reżyser, dyrektor Teatru Narodowego, twórca historycznej inscenizacji Dziadów, wybitna osobistość świata teatru – 17 maja 2024 mija setna rocznica urodzin Kazimierza Dejmka. 

  • Maryla Zielińska laureatką Nagrody PTBT!

    Maryla Zielińska laureatką Nagrody Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych za To. Biografię Jerzego Grzegorzewskiego, książkę wydaną przez Teatr Narodowy. Serdecznie gratulujemy! 

  • Trzytomowa publikacja o Jerzym Grzegorzewskim

    Trzytomowa publikacja o Jerzym Grzegorzewskim dostępna w naszej księgani internetowej. Przedstawiamy dźwiekowy zapis spotkania poświęconego wydawnictwu.

  • Jerzy Radziwiłowicz z Nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego

    Jerzy Radziwiłowicz został uhonorowany Nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za kreacje aktorskie na deskach Teatru Narodowego. Serdecznie gratulujemy!

  • Skaliste wybrzeża | premiera GRY SNÓW

    Moralitetowa wędrówka przez życie, rozpoznanie dzisiejszego losu – premiera Gry snów Strindberga w reżyserii Sławomira Narlocha odbyła się 13 kwietnia.

  • PODRÓŻ | rozmowa ze Sławomirem Narlochem

    „Podążając za everymanem, chcemy odnaleźć sensy tej nieprzewidywalnej moralitetowej wędrówki” – mówi Sławomir Narloch, reżyser Gry snów. 

  • KRÓL LEAR – wybór recenzji po premierze

    Recenzenci i teatralni blogerzy dzielą się opiniami po premierze Króla Leara Shakespeare’a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

  • Ewa Wiśniewska – 60 lat na scenie!

    Ewa Wiśniewska obchodzi jubileusz 60-lecia pracy artystycznej. Wybitna aktorka została uhonorowana Złotym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Gratulujemy!

  • DUSZYCZKA – wspomnienie

    30 stycznia 2024 minęło 20 lat od premiery Duszyczki Różewicza w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. Zapraszamy do obejrzenia filmowego zapisu wspomnień!

  • SZTUKA ROZMOWY. Podcast Teatru Narodowego

    Jak buduje się artystyczne relacje? Rozmowy z aktorkami i aktorami Teatru Narodowego. Zapraszamy do słuchania!

  • Recenzje po premierze CZEKAJĄC NA GODOTA

    Recenzenci i teatralni blogerzy dzielą się opiniami o spektaklu Czekając na Godota Samuela Becketta w reżyserii Piotra Cieplaka.

  • Heroizm trwania | premiera CZEKAJĄC NA GODOTA

    Trwanie – uparte i heroiczne. Premiera Czekając na Godota Samuela Becketta w reżyserii Piotra Cieplaka odbyła się 9 grudnia na Scenie Studio. 

  • Rozmowa z Piotrem Cieplakiem

    „Wszystko, co człowiek może zrobić – złorzecząc, przeklinając, wściekając się, to jednak… czekać” – mówi Piotr Cieplak o pracy nad Czekając na Godota Becketta. 

  • PCHŁA SZACHRAJKA – 10 lat od premiery!

    6 grudnia 2023 mija 10 lat od premiery Pchły Szachrajki Jana Brzechwy w reżyserii Anny Seniuk! Zapraszamy do obejrzenia materiału o tym wyjątkowym, łobuzerskim spektaklu.


  • FREDRO. ROK JUBILEUSZOWY – recenzje

    „Niezwykły spektakl, pozornie utrzymany w konwencji próby, stał się zatrzymanym w czasie sądem nad dziełem wybitnego komediopisarza” – recenzje po premierze Fredry w reż. Jana Englerta. 

  • Stawiany na pomnikach i przed sądem

    Fredro. Rok Jubileuszowy w reżyserii Jana Englerta – premiera odbyła się 1 grudnia. W roku 2023 świętowaliśmy 230 rocznicę urodzin komediopisarza.

  • OPOWIEŚCI LASKU WIEDEŃSKIEGO – recenzje

    „Znakomity spektakl”, „cały zespół aktorski gra koncertowo” – przedstawiamy recenzje i opinie krytyków oraz teatralnych blogerów o Opowieściach Lasku Wiedeńskiego.

  • WYKŁADY OTWARTE Teatru Narodowego online (audio)

    Wykłady Teatru Narodowego online dotyczące badań nad twórczością wielkich osobowości polskiej kultury.

  • Spektakle Teatru Narodowego online

    Telewizyjne wersje spektakli dostępne online: Kosmos i Miłość na Krymie w reż. Jerzego Jarockiego, Śluby panieńskie i Udręka życia w reż. Jana Englerta, Daily Soup w reż. Małgorzaty Bogajewskiej.

  • Cykl POECI POLSCY online #kulturabezbarier

    Polska poezja w interpretacji Aktorów Teatru Narodowego – artystyczno-edukacyjny cykl POECI POLSCY #kulturabezbarier.

  • TEATR MÓJ WIDZĘ... – rozmowy z aktorkami i aktorami

    Kinga Ilgner rozmawia z: Anną Seniuk, Małgorzatą Kożuchowską, Gabrielą Muskałą, Janem Englertem, Jerzym Radziwiłowiczem, Marcinem Hycnarem. Partnerem cyklu jest Teatr Narodowy.

  • Teatr Narodowy w Google Cultural Institute

    Wystawę o burzliwych dziejach Narodowej Sceny można oglądać w sieci! Zapraszamy do odwiedzenia Google Cultural Institute.

Korzystając z serwisu internetowego Teatru Narodowego, akceptujesz zasady Polityki prywatności oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies. Plik cookie możesz zablokować za pomocą opcji dostępnych w przeglądarce internetowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies, kliknij tutaj.

Poniżej możesz dostosować ustawienia dotyczące plików cookies:

  Zezwól na przechowywanie danych reklamowych.

  Zezwól na przechowywanie danych użytkownika.

  Zezwól na personalizację reklam.

  Zezwól na przechowywanie danych analitycznych.